Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha társasház házirendjében...

Ha társasház házirendjében benne van, hogy nem lehet kutyát tartani, akkor a törvények vagy a házirend szerint kell eljárni?

Figyelt kérdés

2015. jún. 15. 08:20
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
A házirend olyan dolog szokott lenni, amit a lakóközösség elfogad. Szóval ha benne van, hogy nem lehet kutyát tartani, és te mégis szeretnél, akkor vagy elköltözöl, vagy tartasz kutyát, aztán vagy csak megutálnak érte, vagy kipaterolnak a lakásból.
2015. jún. 15. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Azaz ebben az esetben is elegendő a közvetlen szomszédok 75%ának beleegyezése?
2015. jún. 15. 08:24
 3/8 A kérdező kommentje:

köszi a választ!


Amúgy nem rólam van szó.

2015. jún. 15. 08:31
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Senkit sem lehet csak úgy kipaterolni.

A házirend ad erre utasítást - ha a kutya zavarja a többi lakót, legfeljebb birtokháborítással támadhatnak meg.


A törvény akkor jön be, ha feljelentenek állatkínzásért "halljuk, hogy sokat nyüszít a kutya, szerintünk éhezteti-szomjaztatja" - ez is benne van a pakliban.

2015. jún. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Vélhetően saját tulajdonú lakásról van szó. Erre, természetesen, a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet vonatkozik.

Ez, ebtartás feltételeként, a méretének megfelelő minimális terület biztosítását, kötelező immunizálását és ennek dokumentáltságát, megfelelő táplálását, természetes viselkedése lehetőségének biztosítását – úgy, hogy a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja – várja el; sérülésmentességét biztosító környezet kell, négy hónapos korától egyéni azonosítóval kell ellátni. A rendelet tiltja állandó fényben, sötétségben, zajos környezetben való tartását.

Természetesen be kell tartani más, nem itt szabályozott követelményeket is: például közegészségügyi előírásokat, csendháborítás tilalmát stb.


Mindezek betartása a feltétele az állattartásnak, önkormányzati rendelet – jogszerűen – nem korlátozhatja, ugyanígy társasházi szabályozás sem.


Az Alkotmánybíróság több település ilyen korlátozó rendelkezését semmisítette meg, ez, jogszabály módosítás miatt, a Kúria hatáskörébe került.


A társasházi szabályozás azonban problémás terület.


Ha jogon kívül nézzük: a lakók egy részének elutasító, esetleg ellenséges hozzáállása esetén meggondolandó a kutya tartása. Fognak okokat találni a kellemetlenkedésre.

Ha naponta kétszer, röviden ugat a kutya, azt fogják állítani, hogy folyton üvölt.

Ha a lépcsőházban a kutya érdeklődéssel néz egy kisgyerekre, az anyuka vélheti úgy, hogy a gyerekre akar támadni. Ehhez még rosszindulat sem kell. Akik nem ismerik a kutyák viselkedését, egy farok-csóválós, lehajtott fejű, csupa szeretet, barátságos közeledést is érzékelhetnek úgy, hogy támad a kutya és veszélyben vannak – úgy is, hogy szájvédő van a kutyán és a gazda pórázzal határozottan távol tartja.

Erre utalt a 4-es válasz írója is.


És jogon belül is van lehetőségük. A saját tulajdonú lakásban, a feltételek betartása esetén, bárkinek a hozzájárulása nélkül, tartható kutya.

De mi van a közös területekkel? Folyosó, lépcsőház, lépcsőforduló? Ott bizony már szabályozhatnak. Ha elég találékonyak és jogszabály ismerők, akkor igencsak megkeseríthetik a kutyatartást.

2015. jún. 15. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#5


akár honnan is nézzük egy kutya nem nézi az órát és akár 10 után is ugat.


Bár én úgy tudom hogy a csendháborítás fogalmát a törvények csak közterületen értelmezik.

2015. jún. 15. 15:59
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

„2012. évi II. törvény

a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről”

„A jogszabály mai napon (2015.VI.15.) hatályos állapota”


„149. Csendháborítás

195. § (1) Aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el.”


Pl.: [link]

2015. jún. 15. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Ráadásul a Ptk. 5:23. § is megmondja:

- a tulajdonos [...] köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná [...].


Magatartás a kutya ugatása is. Igaz, az ugatást nem a tulajdonos teszi, de a kutya gazdájának a magatartása az, hogy az ugató kutyát tartja (a lakásban, aminek ugatása zavaró lehet).

2015. jún. 15. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!