Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha olyan ingatlanban lakok,...

Ha olyan ingatlanban lakok, aminek négyen leszünk a tulajdonosai, van rá esély, hogy kötelezzen valamelyik tulaj a vagyonközösség megszüntetésére?

Figyelt kérdés

12 éve lakom egy házban a mamámmal, van két gyerekem. Nemrég meghalt mama férje, akinek van egy lánya, így övé lett a fél ház.

Mamámé a másik fele és az egészen haszonélvezete van, így egyelőre a lányörökös nem tesz semmit, elvagyunk.

De ha már mama sem lesz, az Ő része három fele fog menni, így leszünk négyen tulajok.

A négyből csak az idegen lányörökös akarja majd megszüntetni a vagyonközösséget, nyilván elővásárlási jogunkra hivatkozva nekünk ajánlja fel a vételt.

CSakhogy kilátástalan ennyi pénzt összeszednünk, hitelt biztosan nem kapunk (bar-lista, néhány ezer forint miatt, a felsz.leveleket téves címre kaptunk, de ez őket nem érdekli...).

Van olyan bíróság, ha ahhoz fordul, amely kötelez bennünket a vagyonközösség megszüntetésére, például eladással, hogy hozzájusson az örökségéhez?

A ház végülis megosztható lenne, van egy szuterén, teljesen felszerelve. Lehet, hogy csak annyit érne el a bíróságon, hogy érje be a megosztással?

Vagy mi lenne a helyzet?

Fizetésre nem kötelezhető egy tulaj sem, de végülis eladhatja harmadik félnek. Előfordul, hogy valaki megveszi a szuterént?

Szívességi használatra esély sincs, mert a kedves örökös már most azt kérte, hogy vegyek fel hitelt és fizessem ki.

Már előre félek, mi vár ránk?


2010. febr. 28. 23:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nagyon sajnállak most. Őszintén. :(


Ésszerű felállás esetén illetve az alapján ahogy leírtad, sajnos az a helyzet, hogy ha nem éltek az elővásárlási jogotokkal, akkor bizony eladhatja annak aki megveszi.

Ez, hogy házrészt akar e valaki venni ezt én nem tudom.


Ettől rosszabb eset az, ha szüksége van a pénzre (a tulajdona ellenértékére) - tegyük fel, hogy nem tudta a házrészét eladni - akkor akármelyik bíróságon kérheti a vagyonközösség megszüntetését.

Általában ilyenkor (valódi áron alul) elárverezik a házat és az érte kapott pénzt a tulajdonrészek arányában osztódik szét a tulajdonosok között.

Bár az utóbbi csak nagyon haragos helyzetekben adódik, hiszen megéri inkább közösen eladni az ingatlant és utána oszotozkodni így mindenki jobban jár.


Szóval sajnos ez van. Ha övé a fél ház akkor joga van vele rendelkezni is (a mama halála után).


A legpontosabb infóért azért keress fel egy ügyvédet!

2010. márc. 1. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Sajnos mi így jártunk!!Apukám lakott a házban,aminek több rokonnak is része volt.Apunak nem volt pénze kifizetni a részüket,nekik meg kellett a pénz,így el kellett adni,kötelezték rá.Ha nem tette volna meg,elárverezték volna :((
2010. márc. 1. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Igen, én is így jártam, csakhogy nálunk én voltam, aki bíróságra vitte a dolgot. Azt azért ne felejtsétek el, hogy a tulajdonjognak kőkemény anyagi vonzata is van. Miért fizessen egy olyan valamiért, aminek a hasznát nem veszi?

Mi úgy tudtunk megállapodni, hogy már majdnem elindult az elárverezési eljárás, de megegyeztük úgy, hogy ő havi X. forintot fizet és ha majd a bíróság által meghatározott teljes összeget kifizeti, akkor átadom a tulajdonjogomat. Egyébként az elárverezésnél még 7 éve mások voltak a fizetési részesedés szabályai, ennek mindenképpen nézz utána, mielőtt eljut idáig a dolog.


Nagyon sajnállak, de én a másik oldalt is látom, az sem egyszerű, hidd el.

2010. márc. 1. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Csakhogy Ő kőgazdag, bár nyilván akkor is kell a pénz neki, még jobban...

Azért felháborító, mert a tulajdon a Mamám öröksége volt, de a házassággal vagyonközösség lett és mindkettejük nevére került, pedig Papa nem tartott rá igényt, Ő nekem akarta adni a részét de váratlanul halt meg, nem lett tisztázva.

Hát elszúrták.

Köszi a válaszokat.

Ja, igen, az a havi összeg amit fizetsz, egyik válaszoló, a bíróság állapította meg, vagy Ti egyeztetek meg benne?

2010. márc. 1. 11:54
 5/12 A kérdező kommentje:

KOrábban azt olvastam, hogy a bíróság nem biztos hogy belemegy az árverezésbe, lehet, hogy ha megosztható a ház, be kell érnie azzal. Mert hogy két kisgyerekkel rendelkező családdal nem teszik ezt meg, ha a ház elárverezése után a létük bizonyíthatóan veszélybe kerül. VAgy ez téves? Valamelyik portálon olvastam...

Sőt, mi növeltük az értékét legalább öt millióval, tehát jóval többér el lehet adni, akkor is a fele jár majd neki? Nem mindent tudunk számlával bizonyítani, az a gáz.

Persze, Mami még él és imádjuk, de nekem előre kell gondolkodni...csak hát gyesből meg spórolni...majd ha melózok, de ha addig elveszítjük Mamát, tudnom kell mi vár ránk, azért tettem fel a kérdést. Hát ez.:-(

2010. márc. 1. 11:59
 6/12 A kérdező kommentje:

Erre hivatkozva tenném fel a kérdést, hogy mit is jelent a kiemelt rész belőle, konkrétan az, hogy " a másik tulajdonos méltányos érdekeit súlyosan sérti"


A link, ahol találtam:

[link]


"A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.” A fenti rész a Ptk. 147-148. §. A közös tulajdon megszüntetése című részben található. Lényeges tudni, hogy a közös tulajdon megszüntetése iránti kereset elutasítására kerülhet sor, ha a tulajdonos e jogát visszaélésszerűen gyakorolja, ha a közös tulajdon megszüntetése az adott körülmények között a másik tulajdonostárs méltányos érdekeit súlyosan sérti."


Ki mit gondol erről? Esetleg ügyvéd segítene?

2010. márc. 1. 12:54
 7/12 anonim ***** válasza:

Nem, nem én fizettem, hanem én kaptam. Mi állapodtunk meg benne. Az én részem 500eFt-ot ért, ezt úgy vásárolta meg, hogy 200eFt-ot egyösszegben kifizetett, a maradékot pedig minimum havi 10eFt-jával törlesztette (általában ahogyan volt pénze, 10-15-20eFt-onként). Mivel már bírósági szakban volt a vagyonközösség megszüntetése, ezért a bírósági határozatban szerepelt, vagyis valamilyen biztosítékot jelentett nekem, hogy fog fizetni.


Amit belinkeltél az azt jelenti, hogy ha mindegyik fél tiltakozik az árverezés ellen, akkor nem bocsátják árverezésre.


A másik, elgondolkoztató dolog, hogy beéri-e a megosztással? Illetve, hogy jó-e nektek, ha meg tudjátok osztani a házat? Ha nagyon keresztbe akar nektek tenni, akkor simán beköltöztethet olyan családot akik megkeserítik az életeteket. A tulajdonjog elég erős jog, nagyon csúnya dolgokat lehet vele művelni.


És még mindig azt mondom, hogy nagyon meg lehető őt is érteni (most függetlenül attól, hogy hány forint van a bankszámláján). Gondolj bele, ha bármi történik a házon, bármilyen felújítási munkát kell végezni, annak a kifizetése őt fele arányban terheli. Miért fizessen egy olyan valamiért, aminek nem látja hasznát?


Igazság szerint már a hagyatéki eljárás során kellett volna a mamádnak a sarkára állnia, hogy ő (azaz ti) sokat költöttetek a házra, nem a fele volt a papáé (azt egyébként nem értem, hogy ha a mamád öröksége, hogyan került a fele a papa nevére). Most már ezzel az információval senki nem tud mit kezdeni, hiszen tulajdoni lapon az szerepel, hogy 1/2-1/2-ed részben a mamád és a lányörökös a tulajdonosok.


És még valami: az, hogy a mamának haszonélvezeti joga van, számotokra kedvező, hiszen így a lányörökös része forintálisan kevesebb. De ezzel együtt is el lehet adni, bírósághoz lehet fordulni, szóval lehet, hogy most pillanatnyilag jól megvagytok, de lehet, hogy holnapra ez változik. Érdemes lenne még a mama életében lerendezni az egészet. Fordulj ügyvédhez.

2010. márc. 1. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Semmiféle felújításért nem fizet és nem is fog.
2010. márc. 1. 14:20
 9/12 anonim ***** válasza:
Akkor az a ti (már bocsánat) töketlenségetek. Ugyanis az állagmegóvó beruházásoknak a felét fizetnie kell. Csak ismételni tudom önmagam: forduljatok minél előbb ügyvédhez!
2010. márc. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

A mama öröksége pedig úgy került a kettejük nevére, hogy összeházasodtak, eladták amiben akkor laktak, ami a mamám háza volt és vettek egy újat, ami sajna kettejük nevére került, itt lett elrontva minden.

Mindegy, köszi a válaszokat, vhogy ki kell Őt fizetni ha visszamegyek melózni, csak azzal az a gond, hgoy akkro a többi tulaj is joggal elvárhatja és el is fogja várni, hogy fizessek nekik is.

2010. márc. 1. 15:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!