Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Volt már rá példa hogy egy...

Volt már rá példa hogy egy kiskorút cselekvőképessé nyilvánítottak?

Figyelt kérdés
Bocs az abszurd kérdés miatt, csak érdekel lehetséges-e ez, és ha igen akkor hogyan?

#kiskorú #cselekvőképes #cselekvőképes kiskorúak jogai
2015. aug. 23. 17:43
 1/5 anonim válasza:
100%

Teljesen cselekvőképtelen személyt szerintem még nem nyilvánítottak cselekvőképessé.


Viszont korlátozottan cselekvőképes kiskorú (16 és 18 év közötti fiatal) ha törvényes képviselője beleegyezésével házasságot köt, onnantól kezdve nagykorúnak tekintendő. Ezáltal pedig teljes mértékben cselekvőképes lesz, annak ellenére, hogy még nem töltötte be a 18. életévét.

2015. aug. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Elfelejtettem odaírni, de korlátozottan cselekvőképes kiskorúra gondoltam.

Javíts ki ha rosszul tudom, de nem 14 éves kortól válik valaki korlározottan cselekvőképessé?

2015. aug. 23. 18:13
 3/5 anonim válasza:
100%
De igen :) Viszont a házasságkötés csak 16 és 18 éves kor között lehetséges :)
2015. aug. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
71%

Történelmi példa számos van arra, hogy14 év alatti személyt nagykorúsítsanak, és teljes jogúnak ismerjenek el, pl. Néró ezért mérgezte meg féltestvérét, Britannicust, mert 14 évesen már veszélyesnek tartotta, megelőzendő, hogy a senátus nagykorúsítsa, intézkedett. De pl. Nápolyi Frigyest már 13 évesen nagykorúsították, akárcsak Krisztina, svéd királynőt, a trónörököst, későbbi királynőt, papája, Gusztáv Adolf, mielőtt elment háborúzni, más kérdés, hogy Gusztáv Adolf halála utána a svéd parlament ezt viszavonta, és régenstanácsot állított melléje.

A jelenleg magyarországi hatályos pkt. NEM TESZI LEHETŐVÉ a 14 évnél fiatalabb személy nagykorúsítását.

(14 évesnél idősebb kiskorú, ha házasságot köt vagy katonai szolgálatba lép (amit viszont a jelenlegi honvédelmi szabályok nem engednek, csak ha visszaállítanák a sorozást, akkor ugyanis a hadkötelezettség nem a 18. életévtől datálódik, hanem annak az évnek a január 1-étől, amelyben a delikvens a 18-at betölti) akkor nagykorúvá válik.)

2015. aug. 23. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2015. aug. 24. 10:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!