Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Honnan lehet tudni, hogy egy...

Honnan lehet tudni, hogy egy állami szerv hatóság vagy sem?

Figyelt kérdés
nem minden esetben tiszta ez előttem, pl az OEP-re mit mondana egy jogász? vagy esetleg létezik vmi jogszabály amely tételesen felsorolja az összes hatóságnak minősülő szervet?
2015. szept. 24. 14:45
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem az alapítási okirat kerül meghatározásra, hogy bármely, az állam által létrehozott szervezet, az

- végrehajtási (megvalósítási) jogkörrel bír-e

- vagy felügyeleti (ellenőrzési) jogkörrel


Attól függ, hogy az állam melyiket, milyen célból, milyen feladatok elvégzésére alakítja, szervezi.

2015. szept. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ez egy megfejthetetlen kérdés számomra. Még arra gondoltam h pl akik címeres körbélyegzőt használnak, azok tuti hatósági jogkörrel rendelkeznek, de ez se igaz, hiszen pl sportszövetségek is azt használnak, mégse hatóságok. aztán meg olyat is tudok, aki hatósági jogkörrel rendelkezik, a Ket szerint jár el stb, mégse hatóság, ez egy kész téboly.

Tök jó lenne vmi jogszabály erre ...

2015. szept. 26. 06:45
 3/7 A kérdező kommentje:
amit írtál, abból arra gondoljak, hogy a felügyeleti jogkörrel rendelkezők lennének a hatóságok? mert ez se mindig igaz, ahogy látom ...
2015. szept. 26. 06:47
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem egészen!

A felügyeleti jogkörrel rendelkezőknek van ellenőrzési, és bírságolási joguk, míg a másik fele csak az állami akarat megvalósításában vesz részt, mint pl. a nyugdíjügyek, oktatás, egészségügy, stb. stb.


De ez sem egészen igaz, mert pl. az önkormányzatok az állami akarat végrehajtásának legelső, legfontosabb szerve. De bizonyos területeken ellenőrző, bírságoló, tehát végrehajtó hatalom, míg más területeken az állampolgárok ügyeinek intézése terén kiszolgál.


Szóval ki tudja ezt ebben a nagy kavarodásban???

2015. szept. 26. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, csak így nagyon nehéz eligazodni, és akkor egy adott hivatalos szerv, ha éppen érdekében áll, arra hivatkozik, hogy sajnos neki nincs hatósági jogköre, míg más ügyben, ha megint mások az érdekei, akkor mégis hatósági jogkörben lép fel. a legszebb az egészben, hogy ezt ő maga dönti el, mikor jár el hatóságként és mikor csak egyszerű ellenőrző szervként, innentől kezdve aztán ismét jön a relativitás, na meg a korrupció és az összeköttetések ...


megint oda jutunk: kellene egy jogszabály erre, tételes felsorolással, addig nem lesz rend.

2015. szept. 26. 07:59
 6/7 anonim ***** válasza:
A gyakorlat persze előfordulhat ilyen, de jogilag van, ahogy írtam: "az alapító okiratban rögzíteni kell"!!!
2015. szept. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

nézd, mondok neked konkrét példát:


ott az ÁNTSZ. nos, mióta létezik a Panasztv, tök hiába teszel te bejelentést bármilyen súlyos orvosi visszaélés ellen, ugyanis közlik, hogy márpedig nekik a Panasztv szerint kell eljárniuk, és az pedig nem ismer semmilyen szankcionálási ill. hatósági lehetőségeket (nyilván ehhez akkor ragaszkodnak foggal-körömmel, mikor orvoskollegájukat kell a trágyából kimosni).

De ha valaki ellen ténylegesen fel akarnak lépni, akkor jön a Ket, és közlik hogy márpedig nekik hatósági jogkört biztosít az, és ez alapján ismételten teljesen más lesz az eljárás is na meg a végeredmény is.


A kettő közül pedig ők maguk választanak .... nem abszurd ez kicsit egy jogállamban?

2015. szept. 26. 10:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!