Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bíróságra kell mennem tanúvall...

Bíróságra kell mennem tanúvallomást tenni. Ilyen esetben megtagadhatom? (Többi lent)

Figyelt kérdés
Szemtanúja voltam, amikor két nő kirabolta a szomszédomat és elmenekültek. Amikor kijöttek a rendőrök, mindent elmeséltem, jegyzőkönyvbe vették és másnap el is fogták őket, náluk a cuccokkal. Ez az eset 1,5 évvel ezelőtt történt. Jövő héten lesz a bírósági meghallgatás. Annak idején mindent elmondtam, csak egy pillanatra láttam őket, azóta sokat felejtettem. Mivel megtalálták náluk a lopott holmit, így bizonyítható a bűncselekményük, nem az én vallomásomon fog múlni. Szeretném megtagadni a vallomásom, mert félek a következménytől, ha ellenük vallanék (szerintem mindenki tudja, hogy milyen népcsoporthoz tartoznak, széles rokoni körrel, akik szeretnek bosszút állni). Megvédeni magam nem tudom ellenük (lány vagyok), tudják hol lakom stb. Mondhatom a bíróságon, hogy nem kívánok tanúvallomást tenni, mert régen történt, sokat felejtettem, hamisan tanúzni meg nem szeretnék (mert pl rosszul emlékszem és hazugságot állítok) ? Tényleg félek... :(

2015. nov. 8. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tagadhatod meg, kivéve ha közeli hozzátartozók, de gondolom ez nem áll fenn. Viszont amúgy is felesleges lenne, ha eddig nem foglalkoztak veled, akkor ezután se fognak. 1,5 év alatt pedig már kideríthették volna a cipőméretedet is az eljárás irataiból.

Amúgy gondolj arra, ha téged rabolnának ki, akkor mit éreznél, ha az egyetlen tanú nem tenne vallomást, csak mert nincs hozzá kedve...


Értelemszerűen, ha valamire nem emlékszel azt jelzed majd a bírónak.

2015. nov. 8. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Jogszerűen nem tagadhatod meg, és nem is lenne érdemes. Az előttem szólóval mindenben egyetértek. Azzal kiegészíteném, hogy amiatt ne aggódj, hogy valamire esetleg rosszul emlékszel, mert akkor felolvassák a nyomozati vallomásod és megkérdezik, mikor emlékeztél jobban. Erre meg ugye igazából csak egyféle válasz adható. Azt azonban kérheted, hogy a vádlottak távollétében tehesd meg a vallomásod. Az ott, a tárgyaláson történik, de amíg Téged meghallgatnak, a vádlottakat kiküldik. Mégis könnyebb.
2015. nov. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. A vádlottak nem tudják, hogy én láttam őket, és azt sem tudják, hogy amikor kijött aznap a rendőrség én leírtam a külsejüket és az alapján találták meg őket. Ott a bíróságon fognak ezzel szembesülni, hogy "én tehetek róla" hogy őket elkapták.

A szomszédom (akit kiraboltak) egy kedves idős nénike, aki szintén fél tőlük és ő nem haragudna rám, ha nem tennék tanúvallomást (mint mondtam, másnap meglett náluk a cucc, így bizonyítható, hogy ők voltak az elkövetők, nem az én vallomásomon fog múlni a bírói ítélet).

Igazából nem is megtagadni akarom a vallomástételt, rosszul fogalmaztam. Hanem azzal szeretnék indítani, hogy nem szeretnék vallomást tenni, mert nagyon régen történt, már nem nagyon emlékszem a dolgokra. Ez így lehetséges, vagy "leharapja a fejem" a bíró, ha ilyet mondok? :)

2015. nov. 8. 18:38
 4/8 anonim ***** válasza:

Elmondod, amit tudsz, amire emlékszel, ha mindez két mondatban merül ki, akkor 2 mondatban fogod elmondani, a továbbiakban pedig kérdezni fog a bíró.

Nem, nem tagadhatod meg emiatt, ugyanis a vallomás jogosulatlan megtagadását a törvény bünteti!:)

2015. nov. 12. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Légy erős, azt már bizonyosan tudják a vádlottak, hogy van egy szemtanú. A vádemeléstől kezdve szabadon tanulmányozhatják és másoltathatják is az összes iratot.

Hogy azt tudják-e, hogy ez a szemtanú pont Te vagy, az attól függ:


- kérted-e a nyomozás során az adataid zárt kezelését, és ha igen, milyen szinten (névvel vagy név nélkül),

- illetve a vallomásodból kiderül-e a személyed. Hiába kértél ugyanis zárt kezelést, ha benne van a vallomásodban, hogy pl. Te vagy a balról második szomszéd és az ablakodból láttál mindent.


Továbbra is javaslom, hogy kérd a vádlottak távollétében való kihallgatásod.

2015. nov. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, már túl vagyok a tárgyaláson :) Kb 2-3 mondatban elmondtam amire emlékeztem, utána kérdezett a bíró. Kicsit rossz volt, mert el kellett mondanom hol dolgozok (semmilyen formában nem kapcsolódott az ügyhöz, úgyhogy nem is értem, miért kellett elmondanom), úgyhogy most már azt is tudják, hogy hol dolgozom, nem csak azt, hogy hol lakom :( De remélem nem fognak majd bosszút állni... nem néztek rám valami szépen.
2015. nov. 17. 00:13
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha kérted volna az adataid zárt kezelését, ahogy tanácsoltam, akkor nem kellett volna.
2015. nov. 19. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Az a gond, hogy amikor válaszoltál már túl voltam a tárgyaláson, de azért köszönöm:) A nyomozás során meg nem jutott eszembe, hogy kérjem (igazából nem is tudtam, hogy van ilyen lehetőség, mert még soha nem volt ilyenben részem)
2015. nov. 23. 13:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!