Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogos önvédelem volt? Többi lent!

Jogos önvédelem volt? Többi lent!

Figyelt kérdés

A ma reggeli órákban apámmal szóváltásba keveredtünk. A szóváltást követően bátyám, nekem jött és több ütést adott le, illetve rúgást. A verekedést követően szilánkos orrtörésem és szájsérülésem lett.

Rendőrségi közbelépést nem kértem, mivel bátyám elhagyta a helyszínt. A család szerint ez jogos Önvédelem volt.

Ellenben a szóváltást követően se Én se apám nem emelte kezét, nem volt semmilyen tettlegesség.



Önvédelem, amit testvérem leművelt vagy bűncselekmény?


(Én is és testvérem is betöltötte már a 18. életévet.)



2016. jan. 15. 09:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
74%

ez egyértelműen nem önvédelem volt, hanem nevelő célzatú verés....

Az önvédelem az, amikor valaki közvetlen veszélyben érzi magát és feltételezi rólad, hogy bántani fogod.

Gondolom azért kaptál, mert csúnyán beszéltél apáddal, vagy nem a megfelelő hangnemben.

Voltál orvosnál? Honnan tudod, hogy szilánkos orrtörésed van? Viszont ha elmentél orvoshoz, az orvos hivatalból is jelentést tesz.

2016. jan. 15. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez bűncselekmény, 8 napon túl gyógyuló sérülést okozó, tehát súlyos testi sértés.


Jogos önvédelemre semmiképp nem lehet hivatkozni, hiszen nem történt támadás.

2016. jan. 15. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
26%
Elsőnek: az orvos nem tehet semmit, testi sértés csak magánindítvánnyal büntetendő, hivatalból nem.
2016. jan. 15. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

A rendőrség egy mentőt kiküldött a jelentés során.

Rendőri közbelépést nem kérvényeztem, de mentőt küldtek az orromra kapott ütések miatt.

A felső ajkam tartóizma (ha lehet így nevezni) kiszakadt, azt valószínűleg lenyeltem.. az még a jelenlegi percben is vérzik.

2016. jan. 15. 09:33
 5/13 A kérdező kommentje:

Igen, voltak csúnya szavak apám felé, de viszonzásul is.


Apámék szerint, azért volt jogos önvédelem, mert fenyegettem (Inkább jobban fogalmazva "fenyegettük" egymást.)



Példa: Sírba raklak, kinyírlak.. stb.stb.

Amik egy durva szóváltást követően elszoktak hangzani.

2016. jan. 15. 09:34
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

# 5/5 Időpont ma 09:34


Apádék csak nem akarják bátyádat börtönben látni. Ha van látlelet egész nyugodtan lehet perre menni. És menj is. Leírásod alapján tesód egy agresszív barom, emberek közt helye nincs.

2016. jan. 15. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Biztosan perre fogom vinni.

Többször megtörtént már hasonló anno is, bár nem voltak ekkora súlyosságok.


Köszönöm a válaszokat, ment a zöld kezecske!

2016. jan. 15. 09:53
 8/13 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy mi hangzott el és visszaütöttél-e (utóbbi azért fontos, hogy te büntethető vagy-e). Viszont nagy valószínűséggel ez nem jogos védelem.


Kúria állásfoglalása:

A 22. § (1) bekezdése szerinti jogos védelem korlátai:

verbális cselekményekkel szemben nem vehető igénybe,

támadás kiprovokálása megfosztja a védekezőt az elhárítás jogszerűségétől

2016. jan. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A perre menni itt nem lesz helytálló, ez büntetőjogi eset, nem polgárjogi, feljelentést tudsz tenni.


Amennyiben valóban nem volt tettlegesség, és te nem provokáltad, akkor ez nem lehet önvédelem. Egyébként meg nem is a bátyáddal veszekedtél, nincs is miért "védenie" magát. Ha vissza is ütöttél ebben az esetben, nem lehetsz büntethető.

2016. jan. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek: ha te nem támadtál, nem lehetett jogos védelem.


3-asnak: szilánkos orrcsonttörés 8 napon túl gyógyuló sérülés, azaz súlyos testi sértés, hivataból, közvádra üldözendő.

2016. jan. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!