Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehetőségem van-e arra, hogy,...

Lehetőségem van-e arra, hogy, mint felnőtt személy (23éves) megváltoztassam a keresztnevem illetve a vezetéknevem is egyszerre?

Figyelt kérdés
Apám nevét kaptam annó, aki többnyire alkoholista volt és kitagadott, bár tudom, hogy akkor is az én apám, de mivel évek óta nem beszéltünk és az egyik legrelevánsabb dolog...a nevem..rá emlékezet. Hivatkozhatok személyes indokra? vagy csak szimplán arra, hogy mert apám nevét kaptam, és nevet szeretnék változtatni, teljes egészében, persze hajlandó vagyok igazolni a büntetlen előéletem, vagy bármi amit kell, illetve több nevet is felajánlanék, hogy ne mondják azt, hogy nekem kifejezetten csak pl: A Kovács József név kell. Illetve kihez kellene fordulnom? (Záhonyban született, ott van az anyakönyvem is, de jelenleg Budapesten élek, van lehetőség,hogy Budapesten adjam be a névváltoztatás kérelmem, és hazautazás nélkül megoldjam?) Illetve a költségekről valaki tudna tájékoztatni? Aki esetleg jártas lenne a témában, írjon! köszönöm.

2016. jan. 29. 16:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Lehetséges mindkét nevet változtatni, okmányirodában érdeklődj.
2016. jan. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
10 ezer forint az ára. Okmányirodában intézhető.
2016. jan. 29. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, van erre lehetőséged. Az utolsó általam olvasott szabályozás szerint bizonyos neveket nem választhatsz (Berzsenyi Dániel, Ybl Miklós, stb) és akkor még annyi megkötés volt, hogy az új név kezdőbetűjének egyeznie kellett a régivel. Tehát, pl. Korompai-Kovács, vagy Szerdahelyi-Szabó.
2016. jan. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

köszönöm! Tényleg ilyen egyszerű? vagy szoktak kérdezősködni?

Esetleg ha csak annyit mondok, hogy apám neve is ugyanaz, azt is elfogadják?

Az okmányiroda lehet budapesti is?

mentek a zöldek, köszi!

2016. jan. 29. 16:38
 5/14 A kérdező kommentje:
ez a kezdőbetűs személy csak a családnévre vonatkozik?
2016. jan. 29. 16:40
 6/14 A kérdező kommentje:
kezdőbetűs szabály* (mobil javítás volt az előző)
2016. jan. 29. 16:41
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Valószinű, de szerintem a jelenlegi szabályozásban már ilyen megkötés a vezetéknévre vonatkozóan sincs.
2016. jan. 29. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

• Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény rendelkezik a név megváltoztatásának lehetőségről, a feltételekről, az eljárásról.


Túl hosszú az idevonatkozó rész ahhoz, hogy bemásoljam. Több helyen, ingyenesen hozzáférhető, például, a Nemzeti Jogszabálytárban is:

[link] Lásd: 49. § - 51. §.


Ami a helyszínt illeti, az 50. §-ban találsz rá választ: „A név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell benyújtani bármely anyakönyvvezetőnél. A külföldön élő magyar állampolgár a kérelmét bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél is előterjesztheti.”


• Az illetékről pedig az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. TÖRVÉNY rendelkezik. Szintén olvasható a Nemzeti Jogszabálytárban is: [link]

„X. Anyakönyvi és névváltoztatási eljárás

2. A születési név megváltoztatására irányuló kérelem illetéke 10 000 forint. Az egy családhoz tartozó nagykorúak közös kérelme esetében az illetéket minden nagykorúnak külön-külön kell megfizetni.

3. Az anyakönyvi eljárásról szóló jogszabályokban meghatározott eljárásban megváltoztatott név ismételt megváltoztatására irányuló kérelem illetéke 50 000 forint.”

2016. jan. 29. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2016. jan. 29. 17:47
 10/14 anonim ***** válasza:
8: Ságvári Endre rengeteget költhetett ilyesmire.
2016. jan. 29. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!