Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ajándék visszakövetelése,...

Ajándék visszakövetelése, ajándékozási szerződés hiányában?

Figyelt kérdés

A barátom az volt élettársától (nem voltak házasok) kapott ajándékba egy robogót, ami a barátom nevén van. Egy évvel ezelőtt szakítottak és most az exbarátnő kéri vissza a robogót. Ajándékozási szerződést nem kötöttek. Törvényesen issza kérheti a robogót így, hogy nem kötöttek szerződést? Vagy egyáltalán jogilag a barátomé a motor?

A válaszokat előre köszi:)



2016. máj. 19. 19:31
 1/3 anonim ***** válasza:
Természetesen a barátodé, jogilag mindig is az volt, hiszen az ő nevén volt mindig is. Az ex-élettársnak pont annyi alapja van rajta követelni, mint a sarki csövesnek.
2016. máj. 19. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A robogó a barátodé.

Nem lehet visszakövetelni.

2016. máj. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Tisztázzunk néhány tévedés jogértelmezést:


1./ "Nem kötöttek ajándékozási szerződést"


De bizony! Attól, hogy az ajándékozásról nem készült írásos dokumentum, a barát és az ex között nagyon is létrejött az említett ajándékozási szerződés. Szerződést szóban, sőt ráutaló magatartással is lehet érvényesen kötni. Az ajándékozási szerződésnek semmilyen formai követelménye nincs, azaz nem szükséges annak írásba foglalása (példa: kezedbe nyomok egy kiflit amit te elteszel = Ptk. 6:235. § szerinti ajándékozási szerződés amelyet a felek ráutaló magatartással kötöttek).


2./ Az ajándékot nem lehet visszakövetelni


Ez sem igaz.


Ptk. 6:237. § [Ajándék visszakövetelése]


(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.


(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.


(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.


(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.


(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.


Hogy a fenti szabályok közül mi alkalmazható a ti esetetekre azt nem tudom eldönteni a leírtak alapján - ezt neked kell mérlegelni. Annyi biztos, hogy egy robogó nem minősül "szokásos mértékű ajándéknak" (bár nem fejted ki, hogy milyen értékű gépről van szó, de gondolom nem valami 30 éves rozsdás vacakot szeretnél megvédeni az extől, szóval vélhetőleg nem olcsó motorról beszélünk), tehát fogalmilag nincs kizárva a visszakövetelés lehetősége.


Ha esetleg a jogszabály értelmezése gondot okoz, akkor - a konkrét tényállás tisztázása mellett - szívesen segítek akár privátban is.

2016. máj. 20. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!