Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha ismeretlen külföldi személy...

Ha ismeretlen külföldi személy (ek) visszaéltek a bankkártya adataimmal, akkor hova tudok fordulni?

Figyelt kérdés

Pár hete külföldön voltunk a családommal (Olaszországban és Franciaországban). Több helyen is megszálltunk. Minden szállásunk előre volt foglalva az interneten. A foglaláskor meg kellett adni a saját és a bankkártyám adatait. Már bőven hazaértünk Magyarországra, amikor egyik nap jött az SMS a telefonomra, hogy a kártyámmal 356 dollár értékű vásárlás történt PayPal segítségével az Ebay-en. Nekem se PayPal-om nincs, sem pedig Ebay-em. Vagyis régen volt, de ennek a kártyának az adatait nem adtam ott meg. Ráadásul ez a kártya mindössze csak 5 hónapos. A szállodai foglalásokon kívül netes vásárlásra nem használtam még soha. Szóval biztos, hogy valamelyik szálloda, vagy annak dolgozója visszaélt a kártyámmal. A tesóm szokott Ebay-en venni cuccokat és Ő eléggé benne van a témában. Szerinte az történt, hogy valaki megszerezte a kártyám adatait és hozzáadta a saját PayPal fiókjához. Ezek után az Ebay-en egyből tud vásárolni, mivel a PayPal rögtön le is veszi a kártyámról a pénzt. A bankomnál annyit mondtak, hogy csak azt tudják csinálni, hogy letiltják a kártyát. Ezt rögtön meg is tettem, de ettől a pénzem nem lett meg. Kb 100ezerFT-ról van szó.

A kérdésem végül is az lenne, hogy hova forduljak panasszal? Menjek a rendőrségre? Mikor kapom vissza a pénzem (ha visszakapom egyáltalán)? Mivel egy külföldi az elkövető így esélyes hogy elcsípik? Teljesen tanácstalan vagyok. :(

Járt már valaki hasonlóan?

A válaszokat előre is köszönöm!



2016. júl. 14. 20:58
 1/7 anonim ***** válasza:

Menj be a rendőrségre, és tegyél feljelentést. Mondd el pontosan, mi történt, azt nem tudom, hogy az ebay-ről le tudják-e kérni, milyen fiókhoz van hozzákapcsolva a kártyád. A feljelentés jegyzőkönyvével a kezedben menj be a bankhoz, és tegyél panaszt (segítenek majd), ill. kérd, hogy helyezzék vissza a kártyára a pénzt. Azt nem tudom, hogy a paypalnál esetleg hogyan tudod jelezni, hogy illetéktelen használta a kártyád adatait, de a rendőrségen talán meg tudják mondani.

Az enyém adatait is ellopták (szintén külföldön), amikor már hazaértünk, valahol egész máshol (Ázsiában) ATM-ből vettek le pénzt a fake kártyával. Majdnem egyidejűleg épp itthon is használtam az igazit, ez volt a szerencsém, a második próbálkozásukat már letiltotta a rendszer (kétszer próbáltak még különböző összegeket levenni.) Végül visszakaptam, amit levettek, de így, ahogy leírtam, a banknál kb. egy hónap volt az átfutása az ügyintézésnek.

2016. júl. 14. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Azt nem értem, hogy tudta hozzáadni a saját fiókjához. Emlékeim szerint levonást eszközölnek, aminek a leírásában lesz egy kód amit meg kell adni a paypalnak. Én amúgy paypal/ebay supportnak is írnék, hogy mi a helyzet.
2016. júl. 14. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Az első hozzászólónak köszönöm a részletes választ! Második Válaszoló, Te jól emlékszel erre a kódos dologra. Tesóm azt mondta, hogy az a bankszámla hozzáadásánál van és nem a kártyánál (mellesleg én is így emlékeztem).

Amúgy a tesóm is gond nélkül hozzáadta a saját fiókjához a férje kártyáját. Még nevet sem kér, hanem csak a kártyaszámot, lejárati időt és a 3 jegyű ellenőrzőszámot.

2016. júl. 14. 21:47
 4/7 anonim ***** válasza:
Így igaz, csak a Paypal kér kódot, amit a bank ad meg, de azt se rögtön, fizetni tudsz vele minden gond nélkül. A kód ahhoz kell, hogy Paypalon keresztül fogadhass pénzt, ami a bankszámládra kerül.
2016. júl. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ugyanez történt velem, amikor tavalyelőtt Olaszországban voltam. De szó szerint, komolyan...


1. Azonnal felhívni a bankot, a kártyát zároltatni

2. Amint hazaértek, bankba bemenni, jegyzőkönyvet felvetetni

3. Biztosítónak bejelenteni.


A bank vissza fogja adni a pénzeteket, és új kártyát kell csináltatni. (OTP nekem legalábbis visszatérített mindent.)

Ezt követően a jogi hercehurcát a bank folytatja le, hisz a kár és végső soron nála jelentkezik.

2016. júl. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnalom hogy ez tortent veled es megertem a frusztraciot, de ne keseredj el.

A banktol (elobb-utobb) a penzed vissza fogod kapni. Csak csinalj ugy mindent ahogy a tobbiek irtak. Rendroseg, bank manager panasz, uj kartya keres, stb.

Sajnos nagyon nem tudsz mit csinalni, mert a vilagon ez mindenhol elofordul.

En ezert hasznalok mindenhol hitelkartyat, mert ha annak a kartyanak az adatait lopjak el akkor effektiv nem az en penzem koltik, hanem a bank penzet, es a bank nem tudja bizonyitani, hogy en vettem ezer kilometerrel arrebb egy plazmatevet, es ilyenkor a penzt nem kell kifizetnem.

Sajnos ha debit kartya adatait lopjak el, akkor a te sajat kis megtakaritott penzed lopjak el es az idobe telik, amig azt visszakapod, plusz addig sem tudod a sajat penzed kolteni.

2016. júl. 15. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Hozzászólok én is ehhez a topichoz, mert a kiberbűnözés már a hozzám hasonló rutinos nethasználókat is elérte. Okuljatok a hibámból, és töröljétek ASAP az Ebay fiókotokat.


Én is egy jó kis cifra Ebay-es/Paypal-os csalás áldozata lettem, ezért szeretném veletek is megosztani a sztorimat és a tapasztalataimat az Ebay úgynevezett „Buyers protection” (vásárlót védő) metódusáról. Ezek után szerintem háromszor is meg fogjátok fontolni, hogy rendeltek-e bármit is erről a darkwebre hajazó e-vásártérről, mert telibe fogják ***-ni az esetleges jogos panaszaitokat.

A sztorim röviden: Valószínűleg egy tört program révén életemben először benyaltam (valszeg KMSpico) egy malware vírust, melynek fényében a támadók lényegében hozzáfértek a Google fiókomhoz, így kvázi minden lementett accountomhoz, jelszavamhoz.

A támadók a saját Ebay fiókomon keresztül vásárlásokat kezdeményeztek, lévén hozzá voltak rendelve az Ebayhez is a gyorsabb fizetés érdekében a kártyaadataim, a hackerek pedig ilyen gift cardokat (ajándékkártyákat) kezdtek el vásárolgatni a nevemben. Előtte persze beállítottak egy gmail-es szűrőt a fiókomban, hogy azonnal törölje az ebay/paypal/amazon-os leveleket, így rejtve maradt a tevékenységük, egészen addig, amíg a Revolut nem jelzett a telefonomon a terhelésekről. Az ajándékkártyák kódját pedig rögtön el is kérték üzenetben (ebay-en, az üzenetet pedig hide-olták), ergo teljesült is az adásvétel 1 percen belül, nincs több hetes szállítás, ergo időd sem fellebbezni.

Namármost már eleve az egy óriási biztonsági rés az Ebay-en, hogy nem küldtek a telefonomra kártyatranzakciós megerősítést a vásárláskor, de még egy nyamvadt telefonos megerősítést sem kértek mikor valszeg a világ túlsó feléről lépett be valaki a fiókomba egy full másik IP címről, mint amiről én szoktam. A 21. században ez már szörnyen gáz hiányosság, de ha a te pénzedről van szó, akkor inkább dühítően amatőr.

Na mindegy, öröm az ürömben, hogy a sokat támadott fintech észnél volt, és „csak” az első vásárlás ment végbe, 70 dollár értékben, a többi több 100 dollárnyi gift cardot már nem tudták kifizetni, mert addigra befagyasztotta a kártyámat a Revolut.

A nyilvánvaló baromságomon kívül, hogy le voltak mentve a kártyaadataim, az Ebay vásárlót védő bullshit szlogenjére hívnám fel a figyelmeteket! Sokat leveleztem velük a refundról, miután kinyomoztam, hogy az én fiókomból történt a tranzakció (el lehet rejteni tranzakciókat és üzeneteket az Ebayben, csodálatos feature csalóknak…). Mivel rogyásig van az Ebay ilyen ajándékkártyákkal, így lényegében ezek pénzmosodát jelentenek az ilyen ún. fraudulent tranzakciókhoz. Ezekre nem érvényes a refund, illetve most tudtam meg, hogy eleve az eladó válogatja, hogy biztosít-e egyáltalán refundot. A csalók pedig nyilván rendelkeznek több ilyen kamuaccount-tal is, ahol érdekes módon kb. 10-100-1000-10000 dolláros nagyságrendben vannak termékek, gondolom kitapogatva a kártyalimiteket és a fedezeteket.

Megpróbáltam nem teljesítésre hivatkozva refundot kérni, ezt az eladó és az Ebay is elutasította, az Ebay pedig telibe ***ja, hogy ki hogyan garázdálkodik a piacterén, a lényeg, hogy megtörténjen a tranzakció, amiből leszedi a sápját. Legyen az akár csalárd tranzakció, mint nálam. Semmifajta felelősséget nem vállalnak a piacterükön történt bűncselekményekért, ennek fényében legyetek tisztában azzal, hogy az Ebay-nek van egy jelentős darkweb-es pénzmosodája, ahol a barom/peches meghackelt vevőt semmi sem védi a csalásoktól, csak a jószerencse, mint esetemben a Revolut automatikus kártyabefagyasztása.


Megéri kockáztatni? Az Ebay-en semmiképp!

2020. dec. 4. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!