Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Öngyilkosság előtt készített...

Kedves kata kérdése:

Öngyilkosság előtt készített végrendelet, távoli rokonok?

Figyelt kérdés

A helyzet: barátom közeli barátja sajnos sikeres öngyilkosságot követett el többszöri sikertelen kísérlet után. Végrendeletét már korábban megírta, amiben közeli barátaira hagyta a vagyonát. Formailag elvileg érvényes. Emellett szülei, nagyszülei nem élnek, ő egyedülálló volt, gyermektelen.


Konkrétan idézek: "Minden egyéb tulajdonom, aminek örökléséről végrendelkezhetek, a következőképpen öröklődjön: (...)". Ebbe tartozik bele a lakása, és a bankszámláján levő pénz. Százalékosan osztotta fel a közeli barátok között. Emellett néhány ingóságot külön is felsorolt, hogy kinek jusson a közeli barátok közül.


Jelenleg a hagyatéki eljárás az illetékes közjegyzőnél van, hagyatéki tárgyalás és semmi más még nem volt. Barátom bement egyszer beszélni vele. Ami feltűnt, hogy ez alapján közjegyző megkereste a távoli rokonokat (unokatestvérek, esetleg nagynéni, nagybácsi). Miért, szokás ezt tenni ilyenkor?


Mire lehet majd számítani?


2016. aug. 19. 21:00
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Elvileg van olyan, hogy a végrendelet ellenére is a hagyaték egy részéből részesülnek a rokonok, ha egyébként ki lettek hagyva a végrendeletből, de szerintem ez nem olyan helyzet.

Illetve ez ebből nem derül ki, de lehet, hogy az illető nem végrendelkezett minden ingóságáról, így az a rokonokat illetheti meg.

2016. aug. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszi, de valóban elvileg rájuk nem vonatkozik kötelesrész. De, az illető mindenről végrendelkezett. Először is az ingóságok egy részét konkrétan felsorolva, utána pedig leírva, amit idéztem is, hogy minden egyéb tulajdona, amiről végrendelkezhet, ilyen és ilyen arányban erre és erre az emberre maradjon.


Szóval kiket hív be közjegyző még ilyenkor és miért?

2016. aug. 19. 23:36
 3/20 anonim ***** válasza:

Ha érvényes a végrendelet akkor rokonok semmit nem kapnak


Nekik kotelesresz nem jar


Lehet hogy érvénytelenség gyanúja áll fenn

2016. aug. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Ettől félek, de éppen emiatt érdekel, hogy biztos nemcsak standard procedúra valamiért, hogy akkor is mindig behívnak távoli rokonokat mint elméletileg lehetséges törvényes örökösöket, ha van végrendelet ami mellőzi őket?
2016. aug. 20. 00:34
 5/20 anonim ***** válasza:

Olyan van hogy rokon kéri ott lehessen


Közjegyző alapból nem is tudja milyen rokonok vannak (tavoliak)

2016. aug. 20. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
Nem vagyok jogász, de szerintem az öngyilkosság ténye lehet, hogy felveti a beszámíthatatlanság kérdését és támadhatóvá teszi a végrendeletet.
2016. aug. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 kovpet ***** válasza:
Én sem vagyok jogász, de tudtommal a hagyatéki tárgyalást mindenképp meg kell tartani és arra meg kell hívni, aki szóba jöhető örökös, hogy el tudja fogadni vagy vitatni tudja az öröklés menetét. Ez független attól, hogy örököl-e vagy hogy lenne-e mit örökölni egyáltalán.
2016. aug. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim válasza:

Szia. Közjegyzőnél dolgozom, ilyen esetben a rokonok idézése viszonylag formális. A közjegyző köteles őket idézni, és ismertetni velük a végintézkedést. Kötelesrészre nem jogosultak, de megtámadhatják a végrendeletet. Ezt viszont már csak per keretében tehetik, ahol nekik kell bizonyítani, hogy pl. nem az örökhagyó írta, vagy nem volt olyan szellemi állapotban, amiben végrendelkezhetett. Ezt elég nehéz bizonyítani... Ritka az, amikor ilyesmibe belemennek.

A közjegyző nem kap arról információt, hogy ki miképp hal meg. De ha tudná is, hogy öngyilkos volt, ez nem számít semmit. Az ilyesmi csak életbiztosítás esetében vizsgálandó, ami nem hagyaték tárgya.

2016. aug. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim válasza:
Előző vagyok. Még annyi, hogy nem rendelkezett minden vagyonáról, akkor abban az esetben a törvényes öröklés rendje érvényesül, vagyis az idézett rokonok öröklik a nem említett vagyontárgya(ka)t.
2016. aug. 20. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Reméltem, hogy csak standard procedúra, ezek szerint igen - ez így viszonylag jó hír.


A rokonokkal annyira nem tartotta a kapcsolatot az elhunyt, hogy azt sem tudták meghalt. Minden vagyonról rendelkezett a végrendeletben, ezt feljebb a végrendeletből származó idézettel próbáltam is bemutatni.


Az érdekelne akkor még, hogy mennyire könnyen támadható a végrendelet, így, hogy öngyilkos lett. A végrendeletet már korábban megírta, ha ez számít. Jól értem a kettővel feljebbi hozzászólás alapján, hogy nem valószínű, hogy meg tudják támadni ez alapján?


Kb. 7 millió Ft-ról lehet szó egyébként. Azt nem tudom pontosan hány nagynéni/nagybácsi van vagy netán csak az unokatestvérek, de állítólag vagy 10-20 név biztos volt a közjegyző listáján, barátom legalábbis ezt látta.

2016. aug. 21. 05:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!