Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy életen át tartó haszonélve...

Egy életen át tartó haszonélvezet?

Figyelt kérdés
Szüleimmel sajnos nem jó a kapcsolatom, pedig nagyon sok mindenen mentünk együtt keresztül. Gyermekkorom ráment az építkezésre mindazért hogy ne bukják el a zuglói lakásukat. Oly mértékben ment a spórolás hogy autót, mindent eladtak, kilométerekre cipeltük gyalog a wc kagylót, járólapot, zuhanykabint, és sorolhatnám, mert a családból senki nem segített. Cirka tizenöt év elteltével vettek a nevemre egy kis garzon lakást, aminek természetesen nagyon örültem, viszont pár év elteltével, mikor megnősültem és megszületett az első gyermekem nem fértünk el benne. Felvetettem szüleimnek hogy sokat segítenének nekem abban hogy ha esetleg el tudnánk adni a kis lakást, mert akkor tudnánk venni egy nagyobb lakást vagy egy házat, mert apósomék felajánlották hogy a lakás árát kiegészítik és vesznek nekünk egy házat. Ebbe természetesen édesapám nem ment bele, és kitagadással fenyegetett meg. Az egész család "s..re van ülve" hogy kaptam egy lakást, viszont senki számára nem publikus dolog hogy mind a két szülőm teljes haszonélvezettel rendelkezik, aminél fogva apám szerint ki is rakhatnak a lakásból, mert az magasabb jog mint a tulajdonjog. Sajnos sem szocpolt, se semmi támogatást nem tudunk felvenni hogy elinduljunk, mert a nevemen van egy lakás, apósoméktól pedig nem várható el hogy 10 millió forinttal többet áldozzanak...Mindez nem csak a lakás szintjén van így a szüleimmel, bármi dologban nem úgy gondolkodom, vélekedem, mint ők akkor nem vagyok többé a gyermekük...Erre komplex értettem a teljes életen át tartó haszonélvezetet, hogy bármit adnak, hiába más úgy látja az enyém, de valóban a háttérből ők mozgatnak minden szálat. Nem vagyok taknyos gyerek, 34 évesen csak képes vagyok önálló döntéseket meghozni.

2016. okt. 17. 06:29
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

A lakás haszonélvezettel terhelten is eladható, igaz, kevesebbet fogsz kapni érte. Pont nemrég láttam erről egy riportot a tv-ben. A tulajdonjog eladásához nem kell a haszonélvező beleegyezése. Ha nem lesz a neveden a lakás, akkor utána még a CSOK-ot is fel tudjátok venni.

Mondjuk egy ilyen lépés biztos el fogja mérgesíteni a kapcsolatot a szüleiddel, főleg hogy ilyen zsarolós típusok. Csak te tudhatod, hogy megéri-e.

Vagy elfogadjátok az apósodéktól a segítséget, és a maradékot meg felveszitek hitelként, mint ahogy más emberek szokták. A szüleid meg éljenek boldogan a haszonélvezetükkel.

2016. okt. 17. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
27%

1. A haszonéleveti jogot emgadni a lakásra nagy hülyeség volt részedröl - ugyanis tényleg a haszonélvezö dönti el 100 %-ban, hogy ki használhatja a lakást. Tehát ah akarják, ényleg kitehetnek téged is onnan.


2. Ettöl függgetlenül - mivel te vagy a tulajdonos -, elvileg eladhatod a lakást, feltéve, hogy a vevö csak befektetésnek akarja, és a haszonélvezeti jog nem zavarja. (A haszonélvezönek abba nincs beleszólása, hogy ki a tulajdonos.)


3. A szüleid kitagadni nem tudnak jogilag, mert ahhoz igen alapos inok kellene (pl. ha köztörvényes bünözö lennél, az életükre törnék, stb). Az meg, hogy nem állnak velet szóba, szerintem csak elöny lenne.


4. Az apóséktól viszont nem kérnék/fogadnék el segítséget, mert akkor tölük is függö helyzetbe kerülsz - és szerintem böven elég, ha egy szülöpár beleszol mindenbe, nem kell még egy asodik is.


5. Egyelöre nem úgy néz ki, hogy képes lennél bármilyen önálló böntésre is, ha 34 évesen még a szüleid mondják meg, mit és hogyan csinálhatsz az életedben.


6. Elvileg - ha eldaod a lakást -, akkor még mindig megvan az az opció, ami mindenki másnak, hogy laktok pár évig albérletben, spóroltok és utána vesztek egy nagyobb lakást, ´reszben hitelre.

2016. okt. 17. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
17%

A szülők lemondhatnak a haszonélvezeti jogról, és az eladott lakás helyett vásárolt másikra ugyanúgy bejegyezni a haszonélvezeti jogot a nevükre.

Általában ez szokott a legjárhatóbb út lenni, persze ehhez kell a kölcsönös bizalom egymás iránt.


- Elvégre szülő-gyermek kapcsolatról van szó, ha nincs meg kötöttük a bizalom, akkor az nagy gond!

- És amennyiben a gyermek rábeszéli a szülőket a haszonélvezeti jogról való lemondásra, és az új ingatlanra mégsem kerül ismételten bejegyzésre, akkor ott még nagyobb a gond!

2016. okt. 17. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
87%
Én nem vennék olyan lakást, amin haszonélvezeti jog van és az adás-vételkor a haszonélvező nem mond el. Kimondhatjuk, így szinte lehetetlen eladni :/
2016. okt. 17. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
54%

Ez esetben vegyetek fel hitelt, mint az emberek széles tömege és vegyetek lakást magatoknak. Nem kell a támogatásra várni: szocpol az államtól, a szüleidtől lakás, a másik szülőktől pluszpénz ... egy felnőtt ember maga oldja meg az életét.


Ha valóban 34 éves felnőtt ember vagy, erre magadtól is rájöhettél volna.


Ma 3.5% körüli kamattal lehet hitelhez jutni, 4.5% körül pedig 10 évre fixálhatod a törlesztőrészletet.

2016. okt. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
50%
Add el a lakást. Befekteto meg fogja vásárolni haszonelvezettel terhelve is, pláne, ha a piaci alatt adod el. Ezt előtte megemlited a szüleidnek azzal, hogy ha akarják, megvehetik tőled. Vagy épp nekik is ajandekozhatod, hiszen te is úgy kaptad. Mindkét esetben fel tudod venni a kölcsönt, hiszen nem lesz ingatlan a nevedet.
2016. okt. 17. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
5%

Én kiadnám a lakást, és vennék fel hitelt, amit a bérleti díjból törlesztenék. Ehhez hozzácsapnám apósék adományát, és megvenném a nagyobb házat.

Bár azt nem tudom, a haszonélvezőnek jár-e a bérleti díjból, és ha igen, mennyi.

2016. okt. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
86%
Konkrétan a teljes összeg, utolsó, már ha egyáltalán engedi, hogy kiadja a tulajdonos. A haszonélvezet azt jelenti, hogy az ingatlan használatával kizárólag a haszonélvező rendelkezik és az annak használatából keletkező minden bevétel a haszonélvezőé
2016. okt. 17. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
44%
Isten óvjon mindenkit az olyan szülőtől, aki az egyik kezével ad, miközben a másikat tartja a jussáért.
2016. okt. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A haszonélvezeti jogot az új ptk. szabályozza és elég lényeges változásokat hozott. Ennek lényege, hogy a haszonélvezeti jog azokra az ingatlanokra állhat fenn, amelyeket a haszonélvező ténylegesen használ. (A haszonélvezet lényege, hogy ne tudd eladni a haszonélvező feje fölül a tetőt. Pl az özvegyen maradt személyt ne tehesse az utcára az örökös.)

Tehát a te esetedben - ha a szüleid nem a lakásodban élnek - a haszonélvezetre nem jogosultak.

Fordulj ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz, aki a meglévő papírok alapján tud "nem csak okosat" hanem jogszerűt is mondani.

2016. okt. 25. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!