Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Névváltoztatás avagy hogyan...

Névváltoztatás avagy hogyan bizonyítsam be, hogy az iskolai bizonyítványom az enyém?

Figyelt kérdés
6 éves koromba állami gondozásba kerültem "T" kezdetű vezetéknévvel és "J" kezdetű keresztnévvel. 10 éves koromban nevelőszülőkhöz kerültem, akik akaratom ellenére megváltoztatták a nevem "M" kezdetű vezeték névre és "E" kezdetű keresztnévre. M.E.-ként végeztem el az általános iskolát, majd 18 évesen a szakközép iskolát is ezen a néven fejeztem be. Nem volt jó a viszonyom a nevelőszülőkkel és több alkalommal vissza is kerültem az otthonba. Csak 18. születésnapom után kezdhettem el visszaigényelni a születéskori nevem. 19 voltam, mikor vissza is kaptam a nevem és T.J.-ként folytattam az életem. Az iskolák azt mondták, nem lehet átíratni a bizonyítványaimat. Anno kaptam egy kis papírt ami a névváltoztatási okirat volt. Most is megvan az a papír, már több mint 20 éve őrzöm. Most 41 vagyok és találtam normális munkahelyet, de a munkáltatóm nem fogadja el a több mint 20 évvel ezelőtt kiállított névváltoztatási okiratot. Azt hiszi hazudok. Hogyan bizonyítsam be, hogy azok az én irataim? Azokat a bizonyítványokat én szereztem meg? Talán mindent kezdhetek előröl 41 évesen? Hová fordulhatok? Miért nem lehet átíratni x költség fejében a bizonyítványt, ha a személyit, jogsit át lehet?

2016. nov. 29. 10:47
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%
Szia kérdező. Én is átestem névváltoztatáson, de én saját akaratomból vettem fel új nevet. A lényeg, hogy apámat gyerekként is utáltam és felnőttként 22 évesen, tehát 3 évvel ezelőtt nevet változtattam. Én is kaptam egy gyönyörű papírt a nevem megváltoztatásáról 2013-ban, de a bizonyítványaim, az összes bizim a régi nevemre szólnak. Egyedül a papírral tudom igazolni magam. De én még nem voltam olyan helyzetben, hogy munkáltató belekötött volna a dologba. Bár eddig alig volt munkám, én még csak közmunkán voltam, mióta 5 éve leérettségiztem, ahhoz meg ugye nem kérték el a bizonyítványaimat. Semmiképpen se kell elölről kezdened az iskolát 41 évesen. Az érettségi bizonyítványomat én is átakartam íratni, de nem engedték meg. A személyi, jogsi, lakcímkártya, bankkártya, TB azonosító, útlevél könnyen megszerezhető új névre, de az iskolámban, ahová jártam nekem is azt mondták, hogy nem adnak egy másik bizonyítványt az új nevemre. Adtak volna egy fénymásolt lapot, kemény borítós, rendes bizonyítványt azonban nem kaphattam, az anyám meg azt mondta, hogy akkor inkább hagyjam a dolgot a fenébe.
2016. nov. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem bemész a hivatalba, elmondod a bajodat, és adni fognak valami igazolást, amit a munkáltató köteles lesz elfogadni.
2016. nov. 29. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
68%

Elvileg a személyi igazolványodon kell, hogy szerepeljen az előző neved. Van olyan kategória, hogy előző név, ott szerepel nőknél a leánykori név, de a minden egyéb okból történő névváltoztatás előtti név is. Ha ez nálad valami miatt lemaradt, akkor ezt kellene korrigálnod.


Ettől függetlenül a munkáltatónak el kéne fogadnia a 20 évvel ezelőtti igazolást, egy ilyen okiratnak nem jár le a szavatossága, ugyanolyan bizonyító erejű, mint a kiállítása napján volt. Nem tudom hogy lehetne őket is erről meggyőzni.


További lehetőség, hogy kikéred a születési anyakönyvi kivonatodat, azon is szerepelnie kell az eredeti nevednek, a megváltoztatott nevednek, és a visszaváltoztatott nevednek is.

2016. nov. 29. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

De nekem T.J. az a leánykori nevem. Az anyakönyvi hivatalban 19 évesen új anyakönyvi kivonatot kaptam, ami a születéskori nevemet tartalmazta. Azt a nevet amit születésemkor kaptam és amin anyakönyveztek is az igazi szüleim. Sajnos 6 éves koromban meghaltak, ezért lettem állami gondozott.

Nekem az előző nevem az a születési nevem, amit most is használok. Nincs más név a személyimben és más jelenleg használt iratomban sem.

Csak a bizonyítvány ilyen átírathatatlan szopatás, ahogy látom :(

2016. nov. 29. 11:26
 5/12 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Magáról a névváltoztatásról (mindkettőről) kell lennie igazolásnak. Ezeket szerezd be. Nem tudom, hogy hol kell.
2016. nov. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"De nekem T.J. az a leánykori nevem."


De most már nem a leánykori nevet kell feltüntetni abban a rovatban, hanem az előző nevet. Ez a nők nagy részénél azonos a leánykori névvel, de nem mindenkinél. Továbbá férfiaknál sem olyan ritka az előző név.


Neked a névváltoztatás előtti nevednek kéne ott szerepelni, hiszen a mostan nevedhez képest az az előző neved. Az, hogy előtte volt még akárhány neved, az nem számít, a közvetlen ezelőttit kell odaírni.


Aki pl. elvált, és a férjezett neve után visszaveszi a leánykor nevét, annak is akkor a "név" rovatban a visszavett leánykori neve szerepel, de az "előző név" rovatban a korábbi férjezett neve.

2016. nov. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

". Most 41 vagyok és találtam normális munkahelyet, de a munkáltatóm nem fogadja el a több mint 20 évvel ezelőtt kiállított névváltoztatási okiratot."


El kell, hogy fogadja. Az a te igazolásod a névváltozáról (nekem is van ilyen). Mondd meg, hogy munkaügyi bírósághoz fordulsz.

2016. nov. 29. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"De most már nem a leánykori nevet kell feltüntetni abban a rovatban, hanem az előző nevet. Ez a nők nagy részénél azonos a leánykori névvel, de nem mindenkinél.

Neked a névváltoztatás előtti nevednek kéne ott szerepelni, hiszen a mostan nevedhez képest az az előző neved. "


Nem. Kérdezőnek a születési neve az új/régi neve, arra kapott születési anyakönyvi kivonatot, jogilag olyan, mintha mindig is ez lett volna a neve.

2016. nov. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan. És ha eredetileg M.E.-ként születik meg, aztán nevet változtat T.J.-re, akkor minden iratán - anyakönyvi kivonatot beleértve - T.J. lesz a születési neve, mert ezt az eljárást úgy hívják, hogy *születési névváltoztatás*. M.E. soha többé nem lesz rajta semmin. Szép is lenne, ha az ember nevet változtatna, aztán egész életében irogathatná az eredetit mindenhova.


Kérdező, sajnos én sem tudok mást mondani, mint hogy el kéne fogadniuk az iratot. Nincs rajta pecsét, vmilyen számsor, ami alapján be lehet azonosítani az ügyet v vmi ilyesmi? Próbáld meg felhívni a Bevándorlási és állampolgársági hivatalt, kérdezd meg, ők mit tanácsolnak.

2016. nov. 30. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Arról, hogy 10 éves koromban a nevelő szülők a nevükre vettek, egyszerűen semmi iratot nem tudok beszerezni. 31 éve történt és úgy tájékoztatott a gyámügy, hogy csak 20-25 évig őriznek ilyesmit. Azokat az iratokat a nevelőszülőktől kellene beszereznem, de ők teljes mértékben elzárkóznak ettől. Nem tartom velük a kapcsolatot és 23 éve (18 éves korom óta) nem is láttam őket.

Mikor visszakaptam 19 évesen a születési nevem, olyan anyakönyvi kivonatot állított ki az anyakönyvi hivatal, hogy azon a néven születtem meg. Ami fedi is a valóságot. A jelenleg használt nevem volt a születéskori nevem is, vagyis az az előző nevem, illetve leánykori nevem is az.

Munkaügyi bírósághoz esélytelen fordulni, mert nem tudom egyértelműen bizonyítani, hogy a névváltoztatás miatt nem létesít velem munkaviszonyt a munkáltató. Hiszen ő azt mondja, egyszerűen mást választ a munkára és ennyi, vagy, hogy neki nincs ideje arra várni, hogy én alapvető papírok után futkossak, neki most kell az adott munkára alkalmas munkavállaló.

Már kezdem azt hinni, egyszerűbben és gyorsabban megúszom ezt az irat beszerzős dolgot, ha leérettségizem ismét :( Ez egy rémálom...

2016. nov. 30. 07:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!