Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ugye ez még nem súlyos bűncsel...

Ugye ez még nem súlyos bűncselekmény?

Figyelt kérdés
Kb 7 éve csináltam egy olyan "furcsaságot " aminek a lényege az volt hogy internetes barátságban voltam a hölggyel de csak interneten beszélgettünk. Viszont szerettem volna a hangjáról egy emléket ezért egy ismerősöm felhivta és megkérdezte tőle csak úgy, hogy hogy jut el valahová Budapesten. Ez a kis beszélgetés a telefonnal fel lett véve. Viszont ezzel semmi szándékom nem volt csak emlékbe akartam. Viszont utána ellopták a telefonomat és azon aggódtam hogy nehogy a tolvaj felhasználja valamire eztba hangfelvételt pl. Bár az nem jött volna jól neki. Szerintem önmagában ezzel senkinek nem okoztam kárt illetve nincs olyan súlya a dolognak de azért meghallgatnék másokat is hogy érdemes e ezzel foglalkozni..
2016. dec. 5. 19:57
 1/4 anonim ***** válasza:
Van súlya a dolognak, mert egy év letöltendő szabadságvesztéssel büntethető az illegális hangfelvétel készítése (minősített esetben többel is). Szerencséd, hogy már elévült.
2016. dec. 5. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Viszont mivel nem volt ezen kivül más , biztos hogy csak felfüggesztetett kaptam volna meg nem hiszem hogy pl ilyen miatt olyanokkal raktak volna egybe aki embert ölt
2016. dec. 5. 20:14
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia, az előző okoskodót nyugodtan figyelmen kívül hagyhatod, nincs olyan, hogy "illegális hangfelvétel készítése".


Ami van az a Becsület csorbítására alkalmas hamis hang- vagy képfelvétel készítése (Btk. 226/A. §).


A leírtak alapján a Te eseted nem ez, abban nincs semmi becsületsértő, ha valakitől útbaigazítást kérnek.


Büntetőjogi következménye tehát nincs az esetednek, viszont a polgári jogi annál inkább.


A Ptk. 2:48. § (1) bek. értelmében képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges. Ezt Te nyilvánvalóan nem kérted ki, amellyel megsértetted a hölgy személyiségi jogait, konkrétan a hangfelvételhez való jogát. Ezért akár a hölgy egy általa méltányosnak tartott sérelemdíj megfizetését is követelhetné tőled. Igaz, hogy a magánjogi követelések követelések öt év alatt évülnek el, viszont ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni - mert jelen esetben nem is tud róla - az elévülés nyugszik (Ptk. 6:24. § (1) bek.).


Téged tehát mindez csak akkor érint, ha az alábbi feltételek mind bekövetkeznek:

1./ a tolvaj nyilvánosságra hozza a felvételt

2./ az érintett hölgy tudomást szerez róla

3./ az érintett hölgy úgy értékeli, hogy a nyilvánosságra hozott felvétel sérti a személyiségi jogait és ezért elégtételt követel (ez szubjektív dolog, mindenkinek más a tolerancia küszöbe)

4./ az érintett hölgy nem a tolvaj ellen nyújtja be a keresetet (Ptk. felhasználás fordulata miatt), hanem képes valahogyan visszavezetni a jogsértést Rád (Ptk. elkészítése fordulata végett), továbbá ehhez megfelelő bizonyítékokat is fel tud mutatni.


Mint látod minderre nem sok esély van. Attól meg végképp nem kell félned, hogy bekerülsz a nehézfiúk közé :D


Remélem segítettem megnyugodni.

2016. dec. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ne csinálj a semmiből valamit. Ha minden ilyesmi "bűncselekmény" volna, akkor még a bíróság is börtöntöltelék volna, tekinthetnéd az egész országot összes polgárával egy nagy börtönnek.


Szóval mindent a maga fontossága és hatása szerint kezeljünk. Jelen esetben felejtsd el az egészet.

2016. dec. 6. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!