Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tudnátok említeni kifejezetten...

Tudnátok említeni kifejezetten NEHÉZ jogi fogalmakat?

Figyelt kérdés

Nehét jogi fogalmakat tudna valaki mondani? Olyan összetett, vagy tág jogi fogalmakat, amiket bonyolult, vagy hosszadalmas körülírni?

Maga a definíció nem is feltételnül érdekel, lényeg, hogy valami byonyolult jogi fogalom említve legyen.


Informatikus vagyok - ugyanakkor munkahelyem révén elektronikus tervezőként s szerelőként is dolgozok. Nagy nehezen, és lelki/szellemi terror/alázat mellett kivívtam magamnak egy olyan munkát, ami nem fizet jól, de olyan környezetben vagyok amiről hosszú ideje álmodtam, s olyat csinálhatok, amiért magamtól is képes vagyok éjszakákig fennmaradni, mert annyira érdekel.

Apám jogász - bíró, ítélőtáblán tanácselnök -, a maga területén értelmes, de egy roppant ELITISTA s "pénzel mindent megoldok" ember. Sok mindenben rettentően el van szállva.

Az én munkámból rendszerint viccet akar csinálni. Olyan lépései, játszmái vannak, amiket Ő 5 perc "poén" kedvéért ejt meg, engem meg már kifejezetten veszélyeztet a munkahelyemen, többször is eléggé hátravetett a lehetőségeimben és a főnökömmel való jó viszonyban.


Sokszor van az, hogy miközben dolgozok - nekem a munkám sajnos/nem-sajnos nem áll meg a szabványos 8 óránál, ezen felül még majdhogynem annyit is kell gyakoroljak, képezzem magam, függetlenül attól, hogy ez nekem hobbi-vagy-sem; a munkahelyemen sok lehetőséget adnak, sok eszközt próbálhatok ki, sokat tanulhatok, cserébe nagyok is az elvárások -, Ő ha kell ha nem, most már direkt inzultálási szándékkal, mintegy "felügyeli" ~ mintha még iskolás lennék, és ebben is Ő lenne a főnök ~, hogy éppen mit csinálok, és olyan kérdéseket és megszólásokat vág hozzám, amikből már egyre inkább nem az érdeklődési szándék látszik, hanem a poénosnak vélt kötözködés.


Gyakran feltesz hol értelmesebb, hol kevésbé értelmesebb (finoman szólva, és gyakrabban utóbbi) kérdéseket, s addig nem tágít, amíg nem válaszolok. Ugyanakkor jót nem léphetek, válaszolnom muszály, mert ha kiállnék magamért, egyből megfélemlít. Ha válaszolok, akkor meg még hülyébb kérdésekkel tart fel, vagy addig nem tágít, míg ki nem éli cinikuskodó szándékait a válaszomon.

Ezenfelül, amivel engem meglop - és MERT rossz szándékkal teszi ezt, ez LOPÁS -, kitol velem, az az időm és erőm, amit TANULÁSRA és szellemi ÉPÜLÉSRE fordíthatnék. Ehelyett baromsággal kell foglalkozzak.


Ha magyarázkodás nélkül azt mondom, hogy ezt-és-ezt ismerni kell hozzá, ez a témakör ezekre-és-ezekre épül, akkor háborog, hogy de magyarázzam el, én vagyok az Ő fia. Ha azt mondja, hogy én el tudom magyarázni, meg tudom csinálni, akkor nekem el kell azt magyarázni..... =(

Ez a mentalitás.


Én egyszer szeretnék már visszaszólni erre, hogy "oké, akkor Tőled, mint egyenesen az APÁMTÓL, szeretném ha DEFINIÁLNÁD s elmagyaráznád pár mondatban ezt-és-ezt a jogi fogalmat, mert szeretném érteni".

Hogy érezze, hogy nekem is van egy legalább annyira tiszteletreméltó szakmám, mint neki, s a koromhoz képest nekem is van annyi tudásom és befektetett erőm a szakmába, mint ami neki volt ilyen korban (vagy még ki tudja, annyi se ;) ).

És ezért nem fogom magam szétstresszelni, hogy 10 mondatban összefoglaljam az egész szakmámat.... mert az baromira nem egy olyan piti is gyér szakma, ahogy Ő azt gondolja s lenézi.



2017. jan. 9. 14:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

1. Kérd meg, hogy magyarázza el mi pontosan a különbség a "rule of law" és a "Rechtsstaat" megközelítés között.


2. Magyarázza el a tengerjog alapelveit/alapfogalmait.


3. Uniós jogforrások rendszere: különbségek, hasonlóságok

2017. jan. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

#1-es válaszoló:

Köszönöm, hogy válaszoltál!


2.) -> Laikusként attól tartok, hogy erre kiröhögne, mondván, hogy neki _magyar_ ítélőtáblai bíróként honnét is kéne tudnia bármit a tengerekről. (révén Magyarország közelében sincs nyílt vizeknek)


1.) -> Erre lehet, hogy visszavágna, hogy "beszéljek magyarul". Angolul nem tud, utálja is a nyelvet ~ csak ált. iskolás koromban tudott vele cseszegetni ;) ~, németül meg az utóbbi időben tanul, s abból meg én vagyok sokkal rosszabb.

Igaz, hogy ezek csak fogalmak, de abban laikus lévén nem vagyok magabiztos, hogy egy bíró szokott-e találkozni angol/német szakkifejezésekkel.

Esetleg meg tudnád írni ezeknek a magyar nyelvű megfelelőit?


3.) -> talán ez tűnik a legkézenfekvőbbnek, ennek megpróbálok egy kicsit utánanézni....


Köszönöm még egyszer!

2017. jan. 11. 11:53
 3/12 anonim ***** válasza:

2. Bizonyára magyar jogi egyetemre járt, ahol kötelező tantárgy a nemzetközi jog, melynek fontos része a tengerjog.


1. Attól, hogy a kifejezések nem magyarul vannak még ugyanúgy fontosak, főleg a Rechtsstaat, hiszen német befolyási övezet révén nálunk is ez az elsődleges.

Mindkettő államelméleti/államjogi felfogás, "rule of law" joguralomra, míg "Rechtsstaat" jogállamra fordítható. Gyakori hiba a kettő összetévesztése, illetve az a hit, hogy a kettő ugyanazt jelenti, csak más nyelven, ezért említettem ezt.


3. Az uniós jog nagyon nehéz és összetett (legalábbis szerintem), igen kevesen értenek hozzá igazán, így igazából rengeteg olyan része van, amit a legjobb szakértő se tudna 10 mondatban elmagyarázni.


Egyébként polgári vagy büntetőügyekkel foglalkozik édesapád?

2017. jan. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Áááá... bírók és a nagyképűség. Ez valóban nem ritka.


"kiröhögne, mondván, hogy neki _magyar_ ítélőtáblai bíróként honnét is kéne tudnia bármit a tengerekről"


Amit leírsz, alapvetően kizárja, hogy bármilyen értelmes választ adjunk amivel előrébb vagy. Ha teszem azt édesapád büntetőügyszakos bíró, akkor mindenre ami nem kapcsolódik a Btk. vagy a Be-hez (pl. cégjog, csődeljárás, szerzői jog, államháztartás, közbeszerzés, közig. eljárás, EU jog stb. stb.) az lesz a válasz, hogy:


"Mégis miért kéne nekem ismernek a ... jogterületet, amikor én büntetőjoggal foglalkozom."


Persze ez működik fordítva is, polgári joggal foglalkozó bírónak nyilván nem kell tudnia mit takar az ante deliktuális felelősségi irányzat.


Ugyanakkor ha mindenképpen vizsgáztatni akarod a faterodat, akkor írd le mivel foglalkozik a kedves papa és keresek én neki a szakterületét érintő olyan kérdést amire nem fogja rávágni a választ...


Egyébként - személy szerint - erről lebeszélnélek, mert egyrészt gyerekesnek tartom, másrészt semmit nem fogsz elérni vele, jó eséllyel csak rontasz a helyzeteden. Inkább beszélj vele, mondd el neki, hogy téged zavar a viselkedése, ezzel ő bánt téged és kérd meg, hogy fejezze be.

2017. jan. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Arra határozottan emlékszem, hogy egyetemen polgári jogot tanított, és arra is, hogy egy időben gyakorlatszerűen foglalkozott egyházjoggal (ld.: Püspöki Bíróság)

De halványan dereng, hogy hivatásszerűen jártas büntetőjogban is. Ha másképp nem, szerintem azáltal, hogy a hatáskörén kívül is elvállalja, amit tud s lehet.

Nem tudom, ez mennyire lehetséges, ha kizárt ez, amit írok, nyilván rosszul láttam a dolgokat.


Én már annyira belefáradtam abba, hogy nem vagyok a magam ura s nem hagyják, hogy saját életet éljek s huszonévesen végre nekilássak valamit letenni az asztalra, hogy végre legyen a létemnek értelme.... Hogy sajnos már nem tud érdekelni, hogy ez gyerekes lépés-e, vagy sem.

Ő masszívan csinálja az efféléket, annak ellenére hogy intenzíven ad a látszatra, hogy mennyire filozófus személy, egy egész könyvtárat gyűjtött össze filozófiai művekből (legalább 1000 könyv, egy egész tetőteret elfoglal)...

Ha ezzel már nyerek egy kis időt, akkor megéri, s élni fogok vele.

2017. jan. 11. 18:23
 6/12 anonim ***** válasza:
Kérd meg, hogy vesse össze a holdjogot és az űrjogot
2017. jan. 12. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Lehet, amúgy jó poén lenne egy pillanatra... Csak ép nem, hogy előrébb lennék vele, de a visszavágást is elszalasztanám.
2017. jan. 12. 16:59
 8/12 anonim ***** válasza:
Kérdezd meg, hogy mi a különbség a kötvény és a részvény között, hidd el, átlag jogász nem vágja. Vagy kérdezd meg, hogy mi a fiduciárius zálogjog és miért tiltott.
2017. jan. 13. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Utolsó, KÖSZÖNÖM!!!

Remek ötlet!

+pont

2017. jan. 13. 12:58
 10/12 A kérdező kommentje:

Mondjuk ahogy most belegondoltam, a kötvény és a részvény közötti különbség nem biztos, hogy jó példa.

Azt talán még én is el tudnám mondani nagyon röviden:


"Kötvény" : leKÖTöm a pénzem valamibe/valami-felé, tehát nem veszek semmit se, csak kamatoztatom;

"Részvény" : Valami tulajdonjogának a RÉSZét veszem meg, az egyszeri kifizetéssel résztulajdonos leszek;


Vagy nem?

2017. jan. 13. 13:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!