Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 500 m3/év felett termelő fúrt...

500 m3/év felett termelő fúrt kúthoz -zöldség/gyümölcs öntözés/állatok itatása- "Vízjogi üzemeltetési engedélyez" szükséges a Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól?

Figyelt kérdés

Eddig az volt a törvény, hogy az első vízzáró réteg feletti vízkitermelés a saját telkeden, csak jegyzői fennmaradási engedélyhez kötött, de kitermelési korlát nem volt, ill. felhasználási korlát sem.

Most megváltozott.

Csak házi ivóvízigény és háztartási célú vízigényre és csak 500 m3/év-ig a jegyzőnél kell a már meglévő kutakra fennmaradási engedélyt kérni (28900 Ft költség + állapotrajz tervezőtől).


Az ebbe bele nem tartozó kutakat a Katasztrófavédelmi Igazgatóságon kell engedélyeztetni. Azaz egy őstermelő, aki zöldséget/gyümölcsöt termel a telkén már ez a kategória. Ez 280 000 családot érint Magyarországon.

Mibe kerül ezután a növények öntözése, az állatok itatása?


Mibe kerül a katasztrófavédelemnél a "Vízjogi üzemeltetési engedélyezés"?

[link]



2017. febr. 18. 13:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ez az infó nekem új.

500 m3 / év?? Akkor nagyon jó vízellátást biztosít.

Mienk 200 max 300 l / nap. Amit ki tudunk szivattyúzni.

Öntözni, salátát és egyéb növényt lemosni, mosakodni, mosogatásra használjuk. Mert van ivóvíz is..

Ivóvízzel átmosom amit eszünk...

2017. márc. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

1.: Az 500 m3, csak az egyik kritérium, meg kell feleljen annak is, hogy "csak házi ivóvízigény és háztartási célú vízigényre"! A kettő közül bármelyik nem teljesül, ha jól értem, mehetsz a Katasztrófavédelmi Igazgatóságra hivatalosan...


Azaz pl. asztalospiacra már nem termelhetsz vele heti 5-10 láda zöldséget!

2017. márc. 8. 16:33
 3/13 anonim ***** válasza:

Nem is kell zoldseget termelni eladasra, mert konkuralsz a madarasteszkoval. Es az EU/multik segget kell nyalni a kistermelok helyett...


Ja, es hajja' ehen, ezt elfelejtettem, vagy bedd a zoldseget a madarasteszkoban 27% afaval... Hadd zorogjon a zseton a kasszaba...

2017. márc. 9. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
3.: Ezek szerint nem vagyok egyedül, más is igazságtalannak tartja az új szabályokat.
2017. márc. 9. 21:32
 5/13 anonim ***** válasza:

1 es vagyok...

Télen kb novenbertől, következő év februárig szinte nincs is használva.

2017. márc. 12. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

5.: Ez így is van, ill. haszonállatok itatására azért használják télen is ezeket a kutakat.


De hiába nem használod télen, ha a jogszabályban úgy van, hogy CSAK háztartási vízigényre használható! Úgy rossz az új szabályozás, ahogy van...

2017. márc. 12. 21:34
 7/13 anonim ***** válasza:

Honnan határozható meg, a kút " pontos hozama "??

( épp ma mondta a férjem, " megadóztatják a fúrt kútat " ).

Szárazabb nyáron ha nincs akkora hozama mégse mint amit " ők " mondanak, hogyan bizonyítható ez???

2017. márc. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

7.: Na igen és mi van, ha rászerelnek majd egy mérőórát minden regisztrált kútra?


Engem az érdekelne, miként ellenőrzik, hogy csak háztartási célokra használják a kutat? Ill. pl. egy 1940-ben ásott gémeskúthoz, akkor most rajzokat -állapotrajz- kell készíttetni tervezővel?


Továbbá, aki tényleg sokat locsol, mert fóliázik őstermelőként és állatai vannak (500 m3 év feletti kitermelés), neki m3-enként ezentúl fizetnie kell a vízdíjat a saját kútja után? A nevetséges felvásárlási árakkal futó magyar kertészeti és állattartási agrárszektor honnan fogja ezt kigazdálkodni?

Illetve biztos, hogy a Katasztrófavédelmi Igazgatóság erre az adminisztrációra lett kitalálva?

2017. márc. 21. 21:55
 9/13 anonim ***** válasza:

Egyre több jogos kérdések merülnek fel.

És ha kifexik a szivattyú, kicserélhetem " Én is "??

Hisz némelyik egy 10 cm átmérőjü csőben van. Vagyis ki kell húzni. és a vízóra??

2017. márc. 23. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

A legtöbb helyen -kertészetek öntözésénél- technikailag fel sem szerelhető vízóra, mert télen, még a szivattyút is elviszik, mivel szétfagyna. Csak egy a földből kiálló PVC cső vég marad ott, lefedve rajta egy kis faláda... Ilyenből egy kertészetben, pedig több -az első vízzáró réteg felül termelő- kút is üzemelhet egyszerre.


A "nagyon" magasan, munkahelyük elvesztésével és annak nehézkes megtalálásával sohasem szembesült, mindig jól fizetett, luxusban élő öltönyös emberek, már megint "jó" döntéseket hoztak.


Talán először azt kellene megoldani, hogy az EU ne árassza el védelem nélkül a magyar piacot olcsó import árukkal.

Továbbá a magyar zöldség, gyümölcs, élőállat felvásárlási árak tükrözzék a nemrég megtörtént béremelést!

2017. márc. 23. 14:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!