Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárás, öröklés,...

Hagyatéki eljárás, öröklés, letagadott pénz?

Figyelt kérdés

Üdvözletem!


Olyan érdekes szituációba keveredett a párom, hogy örökölt a nagymamája után, mivel az édesapja korábban elhalálozott sajnos, házrészt, viszont a nagynénje szót sem ejtett a közjegyző előtt, hogy volt bankszámlája, megtakarítása a nagymamának, körülbelül 8 millió forint. Az öröklésben a nagynénje 1/2-ed, a párom és testvére 1/4 részekben az örökösök édesapjuk után. A nagymama szegényesen élt, nem költött semmire sem, nyugdíja több mint 100 ezer forint volt. Körülbelül egy éve mutatott teljesen véletlenül a nagymama egy bankszámla kivonatot amelyen akkor 6.900.000 Ft körüli összeg volt, de utána még földterületeket adott el, szóval csak becsülni tudjuk a 8 millió forintot összesen, de az sem kizárt, hogy jóval több. Sajnos a Nagynéninek volt meghatalmazása a nagymama jóvoltából a bankszámlához, amin a nagymama sok éve gyűjtögetett pénze volt. A nagynénje azt állította, hogy ezt odaadta neki ajándékba még élete során, amiről se papír, se pedig végrendelet sincs. Gyakorlatilag a párom számított a jogos részre, vállalkozás bővítésre fordította volna, és most látom, hogy össze van esve, egy álom veszett el, és a lendülete is gyorsan. Sem a párom, sem az ő testvére a nagynénitől az örökölt kis házhoz nem kapott a mai napig sem kulcsot, sem semmit. Nincs bankszámla kivonatuk a nagymama számlájáról, mert a nagynéni egész biztos vagyok benne, hogy módszeresen eltüntetett mindent. Szeretnék segíteni a páromon, de nem tudom hova induljak el.Kérdés, hogy mit lehet ilyenkor tenni, elveszett pénz, elveszett álmok, vagy van kiút?



#hagyaték #hagyatéki eljárás #hagyatéki vagyon #hagyaték elosztása #hagyaték letagadás #eltitkolt hagyaték #hagyatékból kihagyás #hagyaték szándékosság
2017. márc. 2. 23:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ügyvéd kell nektek.
2017. márc. 2. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Hívtam ma az ismerős ügyvédünket, sajnos nem tudtam elérni, próbálkozok még, mert itt nem szabad ellaposodni az ügyet. Csak azért tettem fel a kérdést, hátha van itt köztünk jogász, vagy aki járt hasonló szituációban, és hátha tud okosat szólni.
2017. márc. 2. 23:53
 3/14 anonim válasza:
100%

Először is keress fel egy hagyatéki ügyvédet, ő pontosan tudja, mit kell ilyen helyzetben tenni.


Ám így látatlanban pár információ.

A nagymama halálával a nagynéni meghatalmazása érvényét veszítette.

A bankszámlán tartott pénznek, és a számlához tartozó tranzakcióknak nyoma van. Ha a pénz a nagymama halála előtt lekerült a számláról, akkor az ajándékozás megállhatja a helyét (ha a nagymama beszámíthatónak számított). Egyenesági rokonok közt az ajándékozást nem kell jelenteni, se papírt írni róla.

A számláról ugyanakkor tájékoztatni kell az ügyben eljáró közjegyzőt hogy felvehesse a hagyatéki leltárba, illetve a bankot a nagymama haláláról, hogy a számlát zárolhassák a hagyatéki eljárás idejére.

Olyan meg nincs hogy papírok módszeres eltüntetése. Beszéljetek a közjegyzővel, kérjétek el tőle a hagyatéki leltárt.

Kulcsra meg csak hagyatéki eljárás befejeztével számítsatok, illetve ha vége az eljárásnak, és nektek ítélték meg, hívhattok akár lakatost is.

2017. márc. 2. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
A papírok módszeres eltüntetését úgy értettem, hogy sem a páromnak, sem a testvérének a hagyatéki eljárás után sincs kulcsa, ami tegnap előtt volt. Nagymama korábban otthonba került, ahogy oda a nagynéni betette, akkor volt, hogy a nagynéni kipakolta a házat, az ő állítása szerint csak rendbe tartja, és "kiganézott". Magyarul most már, ha lenne is kulcsuk a házhoz semmit se találnának.
2017. márc. 3. 00:06
 5/14 A kérdező kommentje:
Számláról, megtakarításról, bárminemű pénz létéről egy szót sem szólt a nagynéni a hagyatéki eljáráson, csak a párom szólt közbe, hogy valamit véletlenül nem hallgat el? Akkor kérdezte a közjegyző, hogy akkor ez, hogy is volt? Annyit mondott, miközben mindenféle színben pompázott, hogy azt odaadta neki ajándékba, de az összegről a közjegyző is kérdezte, hogy mennyi volt, erről nem nyilatkozott.
2017. márc. 3. 00:09
 6/14 anonim válasza:

#3. vagyok


Ha a nagymamának volt számlája, akkor mivel már halott, előbb-utóbb be kell mutatni a banknak a halotti anyakönyvi kivonatot. Ezt persze lehet halasztani, csak nem érdemes. No már most, ha a bank megtudja hogy a nagyi meghalt, várják majd a közjegyző megkeresését -a vagyon miatt- akinek a részére ugye adatszolgáltatási kötelezettségük van. Ha a közjegyző nem jelentkezik, vagy a nagyi már évekkel korábban meghalt a kivonat bemutatásakor, a bank nagyon furcsán fog nézni, és ha nem akar rosszat magának, jelenti az esetet valamilyen hatóságnak/közjegyzőnek (kivétel pl. ha szerződéskötéskor ki lett kötve, hogy halál után nagynéni juthat a számlán lévő pénzhez, ilyenkor a számla nem lesz a hagyaték része). A lényeg, hogyha volt számla, ami jogilag a hagyaték részét képezné, azon keresztül a nagynéni meg tudja ütni a bokáját.


Számotokra pozitívum, hogy az öröklési jog nem elévülő, így ha utólag derül fény vagyontárgyra, póthagyatéki eljárás keretében igényelhető örökség belőle.

2017. márc. 3. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Igen ezt tudom, hogy hiába volt csak hozzáférés, a tulajdonos akkor is a nagyi volt. Azt mástól tudom igen, hogy ennek a megszüntetéséhez, akkor is ha nem volt a számlán pénz akkor is kell a halotti anyakönyvi kivonat, és a közjegyző által átnyújtott hagyatéki végzés
2017. márc. 3. 00:51
 8/14 A kérdező kommentje:
igazából azt nem értem, hogy a közjegyző, hogy hogy csak az ingatlan jogi dolgait kérte be, miért nem kéri ilyenkor be minden baktól, hogy volt e számlája, ha igen milyen forgalmak voltak. Mikor a hagyatéki tárgyalás az örökösök jelenlétében megtörténik, akkor a közjegyző, az elhallgatni kívánt jelen esetben bankszámla kivonatot eléjük tolja. Ezek után felteszik a kérdést, hogy akkor ez, hogy is van, miért vett ki, vagy rakott be ennyit ekkor, és ekkor. Ezt a közjegyző által végzett munkát ilyen formában én semmire sem értékelem. Amennyiben a párom nem teszi fel a költői kérdést a nagynéninek, akkor pl semmit se szól róla, és mondjuk úgy "el van felejtve", mintha nem is létezett volna.
2017. márc. 3. 00:56
 9/14 anonim ***** válasza:

Nekem is halt meg rokonom, aki után szülőm örökölt, 8 ezer forintot az elhunyt bankszámlájáról. Nem egyenesági rokon volt. Többe került az utánajárás, mint az örökölt összeg. Ezt csak azért irom, mert a banki rendszerben van valami automatizmus, ami alapján a hagyatékhoz tartozó bankszámlák tartalma a közjegyzőkhöz kerül. Kicsi összeget - negyvenezret örökölt három örökös, egy Budapesttől 200 kilométerre lévő takarékszövetkezetből, ahova személyesen kellett elmenni rendezni a számlamegszüntetést...-Erre is le kellett folytatni a hagyatéki eljárást, bár púp volt mindenkinek a hátán.


Nálatok ugye az az eset áll fenn, hogy a beteg nagymama dolgait a lánya - a párod nagynénje - intézte, az otthonban elhelyezését is. Kellett oda belépési dijat fizetni? Esetenként milliós összeg az otthonba kerülés dija... Kellett ott havi dijat fizetni? Kellett a mamának gyógyszereket fizetni? A temetést ki rendezte, ki fizette?


A párod mennyire gondoskodott a nagymamáról? Látogatta? fizetett költségeket? Ahogy irod, annak alapján úgy tűnik, hogy nem sok fogalma volt, hogy mi és hogyan történt a nagymamával.


Nem tudjuk, hogy a nagymama milyen szellemi állapotban volt, amig élt. Hogyha a halálakor a bankszámla üres volt, akkor nem sok esélye van a párodnak megszerezni az összeget. Életében ugyanis mindenki annak adja a pénzét, akinek akarja. Nem kell hozzá papir, nem kell végrendelet, fogja a pénztárcát és odaadja. Akár az utcai koldusnak is. Ha a mama halálakor a bankszámlán pénz lett volna, annak be kellett volna kerülnie a közjegyzői leltárba, ugyanugy, mint az ingatlanoknak. Nem lehet, hogy olyan bankszámlája volt a mamának, amelyre halála esetére rendelkezett a lánya javára vagy közös számla? Ha jól értem, akkor semmit nem tudtok a bankszámláról sem.


Hagyatéki végzést kaptatok már? Utána joga van a párodnak és testvérének a házba bemenni. A nagynéni köteles odaadni a kulcsot. Fogadjatok ügyvédet. Azzal azért legyetek tisztában, hogyha eldurvul a dolog és perre mentek, akkor a nagynéni benyujthatja az igényét a nagymamára forditott ápolási idő pénzreváltására. (Nem tudom, hogy kellett-e ápolni a mamát.

2017. márc. 3. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
ügyvéd! nagyon gyorsan!
2017. márc. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!