Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » A hagyatéki eljárás során...

A hagyatéki eljárás során tévesen bejegyzett haszonélvezeti jogot hogy lehet töröltetni?

Figyelt kérdés
Az illető-akit a dolog érint- édesanyjának halálakor tévesen jegyeztek be haszonélvezeti jogot az apja javára,mivel akkor a szülei között már vagy 6-7 éve nem volt házastársi életközösség (az apa elhagyta a családot.)Mit lehet ilyenkor csinálni? A bejegyzésre kb. 20 éve került sor,az ingatlan így,haszonélvezettel terhelten gyakorlatilag forgalomképtelen. Esetleg hagyatéki pert kellene indítani?

2016. szept. 14. 08:37
 1/9 anonim ***** válasza:
92%

Hivatalosan is elvaltak, vagy csak nem eltek egyutt? Elobbi esetben valoban hibas a bejegyzes, utobbi esetben viszont sajnos jogos.


Mondjuk 20 ev utan, haaaat... eddig senkinek nem tunt fel?

2016. szept. 14. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
69%

Ha CSAK különéltek, akkor jogilag jár neki a haszonélvezet.


Mellesleg ha 20 évig nem szólt ellene senki, akkor most igen esélytelen bármit is tenni ez ellen.

2016. szept. 14. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
De a régi Ptk. szerint "nem örökölhet az örökhagyó házastársa,ha az öröklés megnyílásakor az életközösség már nem állt fenn"(és annak visszaállítására esély sem volt.Ez gondolom a haszonélvezetre is vonatkozik. Egyébként azért 20 év után foglalkoznak vele,mivel az illető (a szülők gyereke,akit az ingatlan tulajdonosaként ez az egész érint) most lett felnőtt.
2016. szept. 14. 10:36
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja igen,és félreértés ne essék,nem "szegény" apukát akarja kirakni az ingatlanból,abban ugyanis az örökös (a gyerek) lakik,csak arra az esetre szeretné a dolgot rendezni,ha esetleg az apa (akiről azt se tudja,él-e vagy hal-e,egy Forint gyerektartást soha nem fizetett neki,stb.) esetleg fel találna bukkanni...
2016. szept. 14. 10:53
 5/9 xswerdy ***** válasza:
35%
A legtisztább az lenne, ha a haszonélvező lemondana a haszonélvezetről. Ha jól értem, eddig sem élt ezen jogával.
2016. szept. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem,de az a baj,hogy a gyerek azt sem tudja,hol van (valószínűleg külföldön.) Gondolom az édesanyja emiatt sem tudott elválni tőle. Az sem biztos,hogy lemondana a haszonélvezetről,ha megtudná,hogy a téves bejegyzés alapján ilyen joga van (nem tudjuk,milyen ember,de ezek után,hogy így ott hagyta a kicsi gyerekét,nem biztos,hogy érdemes bízni benne.)
2016. szept. 14. 11:02
 7/9 A kérdező kommentje:
És az a "legviccesebb",hogy így,hogy nem tudjuk,él-e,ha igen,hol,valószínűleg akkor sem lesz soha halotti anyakönyvi kivonat róla,ha meghalt (vagy ha majd meghal),így a haszonélvezeti jog jogilag akár 200 évig is fennállhat...
2016. szept. 14. 11:04
 8/9 xswerdy ***** válasza:
78%

Hát nagyon úgy néz ki, hogy csak hagyatéki perre van lehetőség. Azt viszont szerencsére bármikor, így 20 év múlva is lehet indítani. A kimenetele nagy valószínűséggel pozitiv lesz, kell ugyan bizonyítani, hogy a szülők nem éltek együtt.


Felmerülhetne az elbirtoklás, hiszen a haszonélvező soha nem élt a jogával, a tulajdonos viselte a terheket is. A neten utánaolvasva viszont a joggyakorlat a haszonélvezet elbirtoklását nem ismeri el, míg egy tulajdonostárs tulajdon részét hasonló esetben el lehetne birtokolni.

2016. szept. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
69%
A 8-as jól írta.A haszonélvezeti jogról csak a haszonélvező és hivatalosan mondhat le .Te hiába perelnél vesztenél,ha ő gyakorolni akarja a jogát.Bár mikor beköltözhet az ingatlanba,és ha ügyes, még a tulajdonost is kirakhatja az utcára.Vannak erre okosságok.A haszonélvezet megszüntetésére a különélési időtartam nem kizáró ok.Neki több joga van mint a tulajnak,mert jobban védi a törvény.Én majdnem így lettem kilakoltatva családostól a híd alá.Anyám ajándékozta nekünk az ingatlant és én balga fejemmel beírattam haszonélvezeti jogot rá.Fél év múlva vissza akarta perelni,mert mindig is pénzéhes volt,el akarta adni,de ekkor már szabad bejárást és lakhatást is akart,pedig volt hol laknia,ahová bejelentkezett és az édesanyja volt.A zárakat leakarta cseréltetni,hogy csak az ő engedélyével tudjunk az otthonunka bejutni. 2 hónapon keresztül hetente hívta a nejemre és az egyéves gyerekemre a rendőröket,és még balhézott is a kapu előtt,de csak akkor mikor tudta,hogy nem vagyok otthon.Rájuk hívott egy majom falubelit,hogy törje rájuk a kaput,mert ő beakar menni.Ez a majom meg örömmel állt neki ,mert élvezte a balhét.Azóta nyomorék.A kirendelt ügyvédje látta a sorsunkat és neki is köszönhetjük ,hogy nem raktak ki minket.Utána fogadott egy ügyvédet,de szerencsénkre (sajna így kell írnom,mert albérletre nem lett volna,ételre meg alig volt hármunknak)rá 2 hétre lebénult.Engem és a családomat a saját anyám akart hajléktalanná tenni.Erre mindég emlékezni fogok. A csak haszon élvező is megteheti ezt ha akarja, és kis okossággal.Ha az édesapja lemond semmi akadálya,de ha nem fellelhető akkor nem vehető le ez a jog a nevéről,csak majd esetleg a halála után.Tévedés meg az okiraton szerintem nincs feltüntetve.Ez már csak rajta múlik,de ha nem egy jó ember,még szívás is lehet belőle.
2016. szept. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!