Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesapám elhunyt és örökölni...

Édesapám elhunyt és örökölni fogok. Én és nagykorú gyermekem visszautasíthatjuk az örökséget, hogy az édesanyám (apám felesége) örököljön úgy, hogy én haszonélvezetet kérek az ingatlanra az visszautasításért "cserébe"?

Figyelt kérdés
Tehát édesanyám lenne a hagyatéki örökös, mivel én és gyermekem visszautasítjuk az örökséget. Viszont, én holtig tartó haszonélvezetet kérek az ingatlanra. Ez lehetséges? Ezt úgy szeretném, hogy a közjegyő a visszautasításommal egyszerre ezt jegyezze be, nehogy édesanyám "elfeljtse".

2017. márc. 6. 20:07
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Egyetértek 9-es válaszolóval, keress meg ügyvédet!


És még egy, ha te visszautasítod a gyermekedre száll, ha nincs 18 a gyámügy egyből képbe kerül!

2017. márc. 7. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
9-es: Ezt nem tudom hol olvastad, de a feleség nem örököl tulajdonjogot. A kizárólagos örökös(ök) a gyerek(ek). A feleség holtig tartó haszonélvezetet kap, amit csak úgy lehet megváltani, ha egy gyermekrésznyi tulajdonjog értéket kifizetsz neki. Ergo tulajdonjoga a feleségnek nincsen, csak haszonélvezete, amit megvásárolhatsz/megválthatsz az gyerek örökségének értékének az árán.
2017. márc. 7. 14:00
 13/19 kovpet ***** válasza:
100%

"Ezt nem tudom hol olvastad, de a feleség nem örököl tulajdonjogot."


Az új ptk-ban olvashatta... :)

Te meg a régi alapján agyalsz.

2017. márc. 7. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

A feleség tulajdonjogot az ingatlanon nem örököl az új ptk szerint sem.

Íme: [link]

2017. márc. 7. 14:40
 15/19 A kérdező kommentje:
Idézem, az új ptk szerint: "A gyerekek öröklik a lakást, amin a túlélő házastársnak élete végéig haszonélvezete lesz. Az autót és minden egyéb javat a gyerekek és a túlélő házastárs egyenlő arányban öröklik."
2017. márc. 7. 14:43
 16/19 anonim ***** válasza:
Jaja, a házastárs már annyit örököl mint egy gyerek
2017. márc. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 kovpet ***** válasza:

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]


(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és


b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.


(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.


(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

2017. márc. 7. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Pontosan. A házastárs nem örököl tulajdonrészt a lakásból, arra haszonélvezeti jogot kap és a többi örökségből örököl egy gyermekrésznyit.
2017. márc. 7. 20:25
 19/19 A kérdező kommentje:

Egyébként ezt a közjegyzői kamara is leírja, be is linkeltem.


Az egyenes ági leszármazók (azaz gyerekek) öröklik a lakott ingatlant, kizárólagosan. Erre az ingatlanra az elhunyt házastársa haszonélvezetet kap, de tulajdonjogot nem.


Ezen túl a többi örökségből (tehát az lakásukra nem!) az elhunyt házastársa egy gyermekrésznyi tulajdonrészt kap.


Fel is hívtam a közjegyzői kamarát és ezt ők is megerősítették.

2017. márc. 7. 20:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!