Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent a "jóhiszemű vevő"...

Ájvándá kérdése:

Mit jelent a "jóhiszemű vevő" jogi kifejezés?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Egy jogi kifejezés bővebb magyarázata érdekelne, amely egy birtoklási polgári per kapcsán merült fel. A kifejezés: "jóhiszemű vevő". A történet röviden: földdel kapcsolatban az elbirtoklás feltételei megvalósultak, a pert mégis elvesztettem ezen jogi kifejezésre hivatkozva. A válaszokat előre is köszönöm!

2017. ápr. 9. 19:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Jóhiszemű: aki a látszattól eltérő valós tényekről nem tud, és kellő gondosság tanúsítása mellett nem is tudhat róla.


Példa: Én bemegyek egy kerékpárszaküzletbe és veszek egy kerékpárt, kapok nyugtát, minden rendben van. Később kiderül, hogy a kerékpárt lopták valakitől, az üzlet meg a tolvajtól vette meg. Ebben az esetben én jóhiszemű voltam, hiszen nem tudhattam arról hogyan került hozzá az áru, ráadásul egy üzletben vettem, nem egy "sarki parfümárustól".

2017. ápr. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm válaszod!

Konkrétan jogilag "jóhiszemű vevő"-nek tekinthető -e az, aki évekig adott feltételek mellett bérben művel egy földterületet, aztán ezt a földterületet megveszi és a vétel után méreti ki? A kimérés után nagyobb földterületre tarthat igényt a földhivatali adatok alapján és ennek következtében polgári pert kezdeményez?

2017. ápr. 9. 21:36
 3/3 anonim ***** válasza:

A szöveg többértelmű. Egy lehetséges változat: adott egy, a helyszínen egyértelműen meghatározható nagyságú földterület, amit bérelnek, majd megvesznek. Adott egy földhivatali bejegyzés ugyanerről a területről, itt szerepel annak nagysága. A vétel után ezt az egyértelműen beazonosított földterületet újra kimérik. A mérete nagyobbnak bizonyul a bejegyzettnél. Az új tulajdonos ezt az adatot kívánja bejegyeztetni a régi helyett (minek ide polgári per?).

Másik változat. Ez a kimért érték kisebb, mint a bejegyzett érték. Ezért a vevő a bejegyzettnek megfelelő további földterületre tart igényt, mondván, ő ennyiért fizetett. Ekkor megvalósul a jóhiszemű vevő esete, hiszen ő azt gondolta akkora méretű földet művelt, vett. Tehát vagy annyi földet kap, amennyi be van jegyezve, vagy annyit fizet ki, amennyi ki lett mérve. Ezért lehet perelni, és meg is fogja nyerni.

2017. ápr. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!