Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » E-recept, e-nyilvántartás?...

E-recept, e-nyilvántartás? Ennyire nincs nálunk adatvédelem?

Figyelt kérdés

Most hallom, hogy életbe lép hamarosan az e-rendszer, azaz


1, - e-recept, az orvos meg is tudja nézni, h ki mit váltott ki, de ami ennél durvább, h taj szám alapján bármelyik patika, az összes asszisztensével együtt látja a kiváltott recepteket, azok adatait (azaz az egész kórtörténetet ezáltal)


2, - az orvos, háziorvos, kezelőorvos láthatja a páciens körtörténetét visszamenőleg is, na de úr isten, hát eddig is voltak ebből botrányok, csak így egy fantasztikus informatikai fejlesztéssel annyi az orvosi titoktartásnak, a betegjogoknak, a különleges személyes adatoknak, és úgy ámblock az egész adatvédelemnek?


Nagyon durva ez az egész, mikor meghallottam, nem akartam elhinni, de ilyen is csak nálunk történhet meg. Most őszintén, hogy létezhet ez ??? Hova tűnt az adatvédelem? Hova tűntek a magánélet sérthetetlensége, a magántitokbeli elvek?

Eddig is éltek vissza ezzel bőven, nem egyszer tapasztaltam, de ha most ilyen széles közönség fér hozzá a legszenzitívebb adatokhoz, az senkinek se szúrja a szemét?


(csak egy hülye, de szemléltető példa: nem biztos, hogy Józsi néni az ortopéd szakorvos tudomására hozná, hogy pl milyen nemi betegsége volt 2 éve, viszont az meg látja, ha akarja Józsi néni, ha nem. és egy sor hasonló eset + a visszaélési lehetőségek, pl. nekem is volt olyan esetem, hogy XY-nak volt egy ismerőse, aki be tudott lépni a rendszerbe, és még nekem mesélte poénkodva, hogy be szoktak járni a kórházba esténként és kikutatják az ismerősök, szomszédaik stb adatait és ezen röhögnek, ez amolyan esti szórakozás TV helyett nekik)


Hát nem tudom, de sztem itt rengeteg alapvető jog sérül.


Mit szóltok hozzá?


2017. máj. 3. 18:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gáz, hallottam róla, h ez lesz, majd hanyattestem.
2017. máj. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

nem azért de sztem

1, az Alaptv-t is el kell törölni akkor, aztán

2, a Ptk-t is át kell írni,

3, a 2011. évi CXII-tv-t is el kell törölni,

4, egy sor AB-döntést meg kell semmisíteni,

5, az Eütv és Eüak tv-t számos helyen módosítani kell, stb stb.


A probléma másik fele:

amilyen ostoba némelyik orvos, iszonyú hülye húzás, hogy felír neked vmit, de az csak elektronikus rendszerben van, azaz nem látod, azaz semmit s etudsz ellenőrizni. abból kiindulva, hogy nekem a receptek felét minden alkalommal rosszul írja fel és 3x kell visszamennem javíttatni, hol a mg, hol a db-szám nem stimmel, hol a jogcím, akkor ezek után mi lesz?

Aztán hogy tudtodon kívül mit ír fel, na az megint egy újabb kérdés. Ugye közgyógyókkal visszaélés ... persze ez eddig is volt, de ezen túl még könnyebb lesz.


Hát ezt nagyon nem gondolták át ....

2017. máj. 3. 18:59
 3/11 anonim ***** válasza:

Hát engem baromira nem érdekel, hogy valaki röhög azon, hogy tavaly kaptam felfázásra antibiotikumot. Egyébként én más adatokhoz férek hozzá, szociális területen dolgozom, de az állásommal és perrel játszok ha kiderül, hogy olyan adatokra keresek rá ami nem tartozik a munkámhoz. Egyébként időm sem lenne rá és nem is érdekel.

Szerintem jó ha az orvos látja milyen gyógyszereket szedtem, pl ha a háziorvosom beteg látják milyen gyógyszereket szedek. Plusz rengeteg visszaélést lehet így követni, ami szintén nem rossz dolog.

2017. máj. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
de ez nem jó vagy rossz dolog meg téged éppen nem érdekel, az a lényeg h semmibe vesznek jogállami alapelveket ... és természetesen nem antibiotikum-szedés "kikutatásáról" van szó ...
2017. máj. 3. 19:02
 5/11 anonim ***** válasza:

A technika már eljutott arra a szintre, hogy ezt meg lehessen csinálni, szerintem akkor érdemes is egy ilyen modernebb rendszert csinálni.

Amit meg kell csinálni, hogy például egy orvos ne láthasson bele, mit csinált a másik orvos vagy ha abba bele akar nézni akkor, ahhoz a beteg hozzájárulása is kelljen hozzá vagy éppen egy másik orvosé.

Én se szeretném, ha rajtam rögnének valami miatt, ezért az adatvédelmet meg kell szigorúan csinálni. Konkrétan nem tudom, hogy ez mennyire van szabályozva, de ha nincs megfelelő védelemmel ellátva akkor azt ki kell javítani.

2017. máj. 3. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Hát szerintem pedig nem rossz ötlet, lehet, hogy az egyik betegség kiváltója egy pár éve felmerült másik betegség, ami a betegnek eszébe se jutna, de az orvos lát összefüggést.
2017. máj. 3. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#5

semennyire ... ismerem nagyjából, és gondolhatod, ez is amolyan magyar módra lett összehányva. adatvédelmi alapok nuku

2017. máj. 3. 23:00
 8/11 anonim ***** válasza:

A recepteket eddig is otthagytad a patikában, akkor is láthatták.

Ne fejlődjünk már vissza!

2017. máj. 4. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

ja, csak éppen nem tudta az utolsó sarki gyógyszertáros is taj alapján meglesni az egész körtörténetemet.

iszonyú visszaélésekre ad az alapot, de én pontosan hivatkoztam,hogy ez milyen jogi szabályozásokba ütközik. ez senkit se zavar? ez nem azon múlik, hogy nekem tetszik vagy nem tetszik ... még akkor se, ha Maon vagyunk.

Remélem, hogy azért ezt még páran megtámadják az AB-on, és emberek, nehogy már vki elhiggye, hogy ez a mi érdekeinket szolgálja ... Nyilván megvolt az a havercég, aki ebből is lenyúlta a magáét. És hogy mennyire szembe megy minden adatvédelmi alapelvvel, arra jó példa, hogy ezt csak mi birka magyarok nyeljük be, eddig meséltem 2 civilizáltabb országbeli pógárnak a történést, és nem tér magához, hogy ilyen létezhet egyáltalán (igaz, náluk működik az adatvédelem).

Számomra hihetetlen, hogy senkit se zavar, ugyanis ez a húzás még az eddigi magyar szintet is többszörösen felülmúlta. Viszont vki árulja már el, mi lesz ezek után az általam idézett jogszabályokkal? Hát a rendszer jelenlegi állapota szerint, alanyi jogon mindenki indíthatna pert személyiségi jogsértés miatt.

2017. máj. 4. 07:37
 10/11 anonim ***** válasza:
Aki akart ígyis - úgyis hozzáfért az adataidhoz. Az egészet meg ne sarkítsd ki ennyire. Hidd el, a kórtörténeted nem azért kell, hogy röhögjenek rajtad milyen betegségeket kaptál el. Elkerülsz egy idegen orvoshoz, aki addig soha az életben nem látott téged óriási segítség, hogyha megtudja nézni a kórtörténetedet. Ebből például rájöhet, hogy régebben volt egy betegséged, amiből kialakult a mostani betegséged, stb. Meg szerinted mikor az orvosok ígyis - úgyis sz*rnak bele mindenbe akkor majd olyanokkal fognak foglalkozni, hogy szabadidejükben a te kórtörténetedet fogják elolvasni?
2017. máj. 4. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!