Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kirakhat anyám a lakásból 18...

Kirakhat anyám a lakásból 18 éves korom betöltésekor? Valaki jártas a jogban, és tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Pár hónap múlva leszek 18, és elváltak a szüleim, az új pasijával nem jövök ki. Évekig fojtogatott, ütlegelt, de állításuk szerint mivel nincsenek "fizikai nyomok" úgyse lett volna semmi ha feljelentjük a nagyszülőkkel (akik szintén utálják). Hozzájuk menekültem ilyen helyzetekben. Az utóbbi 2 évbe már nem bántott, mióta megfenyegettük, hogy ráhívjuk a rendőrséget.


Én érettségi után el akarok végezni egy OKJ-t és utána dolgozni, neten találtam valami családjogi törvénykönyvet, hogy el kell tartania, amíg meg nem lesz (max 26 éves koromig). Minél hamarabb lelépnék már, de ugye kell a normális munkához végzettség is.


Na most beszélt anyám egy jogász kollégájával, és utána ezt írta:


"Nem köteles a szülő tartani a szükséges tanulmányait folytató munkaképes nagykorú gyermeket akkor, ha

a gyermek továbbtanulásra alkalmatlan;

a gyermek a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenség);

ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné."


Szerinte ez abban nyilvánul meg, hogy csúnya szavakkal illettem az élettársát, de az élettársa is folyamatosan csúnya szavakkal sérteget, mikor nem is szólok hozzá, és belémköt ha kijövök a szobámból.

Az érdektelenség mit takar jogilag?


"A munkaképtelen az a személy, akit a tb annak tart, képtelendolgozni. Magyarország Alaptörvényében benne van, hogy a GYEREKNEK VAN TARTÁSI KÖTELEZETTSÉGE A SZÜLŐ FELÉ, EZÉRT KÖSD FEL A GATYÁD. Most beszéltem valakivel, aki egy kicsit jobban otthon van a jogban. Szóval, szerintem jobb, ha visszaveszel magadból egy kicsit és több tiszteletet tanúsítasz irántam, mert amit írtál, nem állja meg a helyét."


Én előtte kimásoltam neki a családjogi törvénykönyvet:

"Csjtv. IV., 155. szakasz:

(1) Ha a gyermek nagykorú, munkaképtelen és nincs elég megélhetési eszköze, mindaddig jogosult szüleitől a tartásra, amíg ez az állapot tart. 

(2) A rendes tanulmányokat folytató nagykorú gyermek jogosult szüleitől a tartásra lehetőségeikhez mérten, de legfeljebb 26. életévének a betöltéséig. 

162. szakasz: 

(3) Ha a tartásra jogosult gyermek, a tartásdíjnak legalább olyan életszínvonalat kell biztosítania a gyermek számára, mint amilyent a tartásra kötelezett szülő élvez."


Aki jártas a jogban kérem segítsen, hogy mi is a helyzet. Nem szeretném, hogy kirakjon, mert komolyan képes lenne rá, ha nem kötné a törvény.


2017. máj. 17. 11:53
 1/10 Andizsuzsi ***** válasza:
Köteles eltartani. Az érdemtelenség nem ezt jelenti. Én azt javaslom, hogy menj be a gyámhivatalba, amíg be nem töltöd a 18-at és kérj segítséget. El fogják mondani mit tegyél.
2017. máj. 17. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kiegészítve az elsőt:

ráadásul az érdemtelenséget bíróságnak kell jogerősen kimondania. Azt nem elég vélelmezni.


Szóval emiatt nem rakhatnak ki.

2017. máj. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Miert is lenne koteles eltartani nagykoru, felnott embert?
2017. máj. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Mondjuk mert nincs végzettségem meg munkám? Minimálbérből hogy bérelnél albérletet, fizetnéd a rezsit, a kaját meg az egyéb kiadásokat?
2017. máj. 17. 13:13
 5/10 anonim ***** válasza:
35%
Nagykoru felnott ember tartsa el sajat magat. Ez eddig igaz. Csak tegyuk melle azt is, hogy ha valaki nem kepes a gyereket onellato, eletkepes felnotte nevelni, akkor o is megbukott mint szulo.
2017. máj. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
#4: ugyanugy mint minden mas felnott ember teszi akinek a szulei pl mar nem elnek, vagy maguk is segitsegre szorulnak. Udv a klubban.
2017. máj. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Andizsuzsi ***** válasza:
74%

"Miert is lenne koteles eltartani nagykoru, felnott embert?"


Mert ez van a Családok jogállásáról szóló törvényben. A törvényben benne van, hogy "lehetőségeikhez mérten", de ez nyilván magában foglalja a lakhatás biztosítását, ha gyerek eddig is a szülővel élt és semmilyen változás nem áll be a lakáskörülményeikben.

2017. máj. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Miért nem költözöl a nagyszüleidhez?
2017. máj. 17. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
8: Mert már idősek, messze is laknak, viszonylag kis lakásban. Ráadásul akkor elérné a célját az a senkiházi idegen.
2017. máj. 17. 16:57
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem értem , milyen anya az ilyen aki kitenné a saját lányát/fiát csak mert az nem kedveli az élettársát? Lol?!
2017. máj. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!