Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 8cm feletti életlen, hegyetlen...

8cm feletti életlen, hegyetlen kést közterületen használni lehet?

Figyelt kérdés

Nemrégiben vettem egy gyakorló pillangókést. Még mielőtt akárki is ebből indulna ki, szeretném, ha eltekintenénk ettől a ténytől.


Olvastam jogszabályzatban, hogy 8cm feletti pengével, illetve 8cm-nél hosszabb szúróhosszal rendelkező szúró/vágó fegyver (kés) viselése büntethető.


Amiről szerintem nem szól, az az, hogy ha a pengénél egy vajazókés jobban vág és kerekített a teteje; azaz egy vajazókésről van szó, azt ruházaton egyszeres csomagolásban viselni szabad-e. A másik kérdés, hogy elővenni szabályos-e.


Más tészta, hogy az én esetemben egy "pillangókésről" beszélünk, de ez inkább egy "pillangó-vajazókés," bár a ugyanúgy "pörgethető." A jogszabály szerint dobócsillag, íj, számszeríj, STB. (STB!) ugyanúgy illegális közterületen. A kérdésem a következő: a pillangókés mechanizmusa ilyennek felel meg? A kanadai törvények szerint a gravitációs kések csoportjába tartozik, ami szerintem nagyon hasonló a magyar jogszabály ezen pontjához.



2017. jún. 16. 07:39
 1/3 anonim ***** válasza:

A jogszabály [175/2003. (X. 28.) Korm. r.] egyértelműen fogalmaz:

Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában tilos a közbiztonságra különösen veszélyes

eszközt közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint

közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni.


Szóval más jogszabály kifejezett engedélye nélkül tilos, ja.

Ha mégis van nálad, az szabálysértés, itt a rendelkezés:

Szabálysértési törvény 198. §

(1) Aki a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, szállítására, forgalmazására vonatkozó szabályokat megszegi, szabálysértést követ el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.


Arányosnak egy elkobzás és pénzbírságot tartanék. Szóval óvatosan.

2017. jún. 16. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 kovpet ***** válasza:

"A kanadai törvények szerint a gravitációs kések csoportjába tartozik"


Dehogy, az a franciakés lesz.


Egy életlen és hegyetlen késnek nincs sem vágóéle sem szúróhossza, tehát nincs miről beszélni.

2017. jún. 16. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Nyugodtan viseld, akár elő is veheted az utcán. Ha esetleg egy rendőr/polgárőr odamegy hozzád és el akarja venni, akkor azt mondd neki, hogy jogilag ez nem egy kés. Ez egy ügyességi játék. Mivel a jogszábály "...közbiztonságra veszélyes eszköz..."-ről szól, ami egy életlen játékról nem mondható el, nincs joga eljárást indítani. Persze más a helyzet, ha megfenyegetsz vele valakit, aki mondjuk azt hiszi, igazi. Mert elvégre játékpisztollyal bankot rabolni is büntetendő :D Szórakozóhelyeken, boltban, bankban is elvileg előveheted, de nem ajánlom, mert ott más jogszabályok érvényesek. Tehát rádfoghatják akár, hogy fenyegető céllal vetted elő. Ha nem is, de egy biztonsági őr tuti megállít. Az ilyen helyzeteket kerüld, mert nehéz jól kijönni belőle.
2017. júl. 4. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!