Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehet majd védekezni a...

Hogy lehet majd védekezni a visszaélésekkel szemben az elektronikus recept kapcsán?

Figyelt kérdés

Nekem még így papíralapon is a kedves háziorvosom is "legyártott" nem keveset a nevemre, aztán ugye ismertek a közgyógyosok nevére történő gyógyszerkiváltás asszisztensnek, haveroknak, a közgyógyos meg csak les, hogy mi történik, csak azzal szembesül h lefogyott a kerete.


Ha még papír alapja se lesz semminek, egyáltalán a kedves páciens honnan a feléből értesül arról, hogy neki bármit is felírtak? Hát X háziorvos, akármelyik másik orvos leül, bepötyögi a rendszerbe, aztán kiváltja (tudom, elvileg kell személyi, na de főleg kisebb várásokban ugye a háziorvosok kb napi szintű bejáró vendégek a patikákban, szóval ez a visszaélés nyomtalanul meg tud történni, meg aztán abban se vagyok biztos, hogy minden gyógyszertár tényleg majd olyan szigorúan betart mindent és csakis személyire adja ki, ami a rendszerben van, amikor éppen 100-an állnak sorba).


Nagyon nincs ez a rendszer jól kitalálva sztem ... ugyan istenítik, csak éppen semmiféle biztonsági elemet nem látok benne, ami a pácienst védené!


Egy a kérdés tehát:

Hogy véded ki, ha még csak tudom ásod sincs arról, hogy a fejed fölött gyógyszerkiváltások történnek a nevedre?

És ha netán meg is tudod pl az ügyfélkapus rendszerből, hogyan bizonyítod, hogy nem te voltál?


Jogásznak nem tűnik enyhén hézagosnak ez a rendszer így?


(és tehát én már megtapasztaltam h akár a patika akár a háziorvos is hogyan él vissza még papíros receptekkel is, na most akkor ezek után csak könnyebb lesz a dolguk ...)



2017. júl. 5. 10:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%

Sokkal biztonságosabb lesz az e-recept, mert az e-személyiddel fogod tudni kiváltani kizárólag (hasonlóan fog működni, mint egy bankkártya), ami több magasfokú biztonsági auditon is átesett, mielőtt elkezdték kibocsátani. Gyakorlatilag nem lemásolható az elektronikus személyid, így ismeretlenek nem fogják tudni a nevedben kiváltani a receptet.


Az egészségügyi előéleted pedig továbbra is lekérdezhető Ügyfélkapun keresztül, és jelentened kell, ha visszaélést tapasztalsz.

2017. júl. 5. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Andizsuzsi ***** válasza:
A közgyógyellátott, ha akarta, eddig is tudta ellenőrizni. Minden vásárláskor kap egy bizonylatot a gyógyszerkeretéről. Hazaviszi, összenézi az előzővel. Ha eltérés van, reklamál a háziorvosnál.
2017. júl. 5. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Itt lekérdezhető minden: [link]
2017. júl. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
57%

"semmiféle biztonsági elemet nem látok benne" Szerintem te semmilyen elemet nem látsz benne, hacsak nem vagy a rendszer fejlesztője - de ekkor is csak a rád eső részt.


A rendszer a banki biztonságnál is erősebb biztonsággal fog bírni, de a megoldás elemeit te továbbra sem fogod látni.

2017. júl. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

az pont elég nagy baj, ha én nem látom ...


de mi ez az elektronikus személyi? ha ilyen van benne, akkor oké, de eddig erről sehol nem olvastam.


Visszaélést bejelenteni? vicceltek? hát nekem eddig tonnányi receptet írogattak a nevemre, sőt távollétemben még "kezeltek" is (de úgy ám h közben külföldön voltam), bejelentettem, és gondoljátok nem tussolják el, amit a kedves osztályvezető főorvos úr összetákol vki nevére? Naivak vagytok, Maon vagyunk .....


Közgyóggyal ugyanez. Rendben, az illető tudja, hogy valami nem okés, mert hiányzik a keretről, na de és mégis hogy bizonyítja, hogy nem ő váltott ki a két bizonylat közötti időszakban recepteket? (ha tényleg létezik az a bizonyos elektronikus személyi, akkor oké, úgy ez a kérdés sem érdekes, de ha nem, akkor továbbra is erős a kétség bennem).


Az a baj h én annyi aljasságnak voltam már szenvedő alanya ilyen téren, h igenis nagyon hiányolom a páciens részéről történő ellenőrizhetőséget. Az nem oké, hogy a nagy testvér mindent lát. Hogyne, lát persze, aztán csinál vele, amit akar, ettől még a páciens nem lesz olyan helyzetben, h bármit is bizonyítani tudjon.

2017. júl. 5. 13:36
 6/11 A kérdező kommentje:

"Sokkal biztonságosabb lesz az e-recept, mert az e-személyiddel fogod tudni kiváltani kizárólag (hasonlóan fog működni, mint egy bankkártya), ami több magasfokú biztonsági auditon is átesett, mielőtt elkezdték kibocsátani."


>>> akkor én tényleg lemaradtam sok mindenről, hol láthatok erről valami mintát vagy írást?

2017. júl. 5. 13:37
 7/11 Andizsuzsi ***** válasza:

"hát nekem eddig tonnányi receptet írogattak a nevemre, sőt távollétemben még "kezeltek" is"


Én ezt nem vitatom. De azért ha jelzed akár betegjogi képviselőnek, hogy nem tudod az ingyenes gyógyszereidet kiváltani, mert a nevedre olyan gyógyszereket írtak fel, amiket nem te kértél/kaptál és elfogyott a kereted, akkor azért abból balhé lenne.

2017. júl. 5. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A fiktív gyógyszer felírásokat vagy kezeléseket az OEP felé kell (vagy kellett, nem tudom, van-e még OEP, vagy bürokráciacsökkentés címszó alatt beolvadt) bejelentened az Ügyfélkapus felületen, akik hivatalból vizsgálatot indítanak, az eredményről pedig tájékoztatnak. Neked bizonyítanod semmit nem kell, maximum nyilatkoznod arról, hogy mi történt valójában.


Az e-recept kapcsán pedig olvasd el valamelyik hírportál egy részletekbe menő cikkét. Nem tudom, hogy központi dokumentációja van-e már az új megoldásnak, de arra is rákereshetsz.

2017. júl. 5. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Igencsak rosszul ülöd meg a lovat. Még a linkelt oldalon is lekérhető milyen vénykiváltások történtek. Persze előfordulnak a leírt esetek, de egy háziorvos erre a legkevésbé sincs rászorulva. Főként, hogy ő írja össze, hogy egyáltalán milyen jogcímen kaphat valaki közgyógyellátást, és annak mekkora a várható kerete. És ez még teljesen legális is, mivel nincs tökéletesen egészséges ember, akire ne lehetne ráhúzni valamit. Pl magas vérnyomás, ha nem, akkor alacsony; depresszió (egyszer egy orvos definiálta nekem, gyakorlatilag nincs olyan, akire ne illene rá); koleszterin; vércukor; ízületi fájdalmak...

És akkor még a szándékos fals pozitív eredményre játszást nem is említve.

2017. júl. 5. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Andizsuzsi, igen, balhénak kellene lennie, de hidd el, tapasztalatból mondom, nincs.


Én szabályosan panaszt tettem, még igazoltam is egy vagon dokumentummal, hogy akkor külföldön voltam, amikor a hamis ambuláns lap szerint engem "kezeltek, vizsgáltak", és még így is azt a pofátlanságot képzeld el, hogy csak kimosták a kedves főorvos urat, hogy nyilván én beszélek félre és "nyilván ott voltam a rendelésen", ha egyszer főorvos úr aszt állítja.


Szted nem lettem ideges enyhén? És tök hiába panaszkodtam, hogy már elnézést, de ez egy képtelenség, közölték a szokásos szöveget, hogy egy azon ügyben csak egyszer lehet panaszt tenni, és ők lezártnak tekintik, blabla.


Nézd, az eü-szervezetekkel lehetetlen harcolni a mai magyarországon, ez nyilván előtted sem titok, rengeteg jogvédő szervezet jutott már erre a következtetésre X és Y ügy kapcsán. Mint az ábra mutatja, még ennyire objektíven bizonyítható esetekben és, és a tények a kutyát nem érdeklik.


De most gondold el az ellenkezőjét, hát naná kimossa az OEP és az ÁNTSZ a kedves kollegákat, máskülönben ugye mindez a story kapásból egy okirathamisítás és költségvetési csalás.... ennyi. Ezt viszont nem hagyják természetesen. Akkor nem kevés orvos azonnal vonulhatna is börtönbe.


És azóta hány ilyen esetről tudok, te jó ég, csak azóta arról is felvilágosítottak, h nem érdemes jelezni ezeket sehova, mert általában ezt magánbetegek stb célból teszik, hogy legyen kinek a nevére írni gyógyszereket ill. kinek a nevére elszámolni vizsgálatokat, és így abszolút zökkenőmentesen kitalálnak neked diagnózisokat is, és teljesen tehetetlen vagy.


Ez is egy horrorisztikus állapot egyébként (és igen joghézagos is), hogy a páciens aláírása nem kell az eü-dokumentációra, és így aztán akár ambuláns lapot, akár zárójelentést tök simán kiállítanak a nevedre, ha valamilyen célból azt kívánja XY érdeke. Ha hiszed, ha nem, én már mentem panaszkodni a főigazgatóhoz is hamis zárójelentés miatt, amint a tudomásomra jutott, és tudod mi lett a válasz? Ott vártak a kórház ügyvédjével és szemrebbenés nélkül közölték a képembe, hogy nyugodtan pattoghatok meg tehetek panaszt, mert ha azt két orvos aláírtam, onnantól teljes bizonyító erejű magánokirat és semmit nem tudok kezdeni (ami jogilag ugye megint nem igaz, de ez volt a hozzáállás). Most ezek után én még csodálkozzak bármin is? Egy másik kórház főigazgatója meg ugyan kedves volt, de nagyjából azért cseszett le, hogy "de drága, legyen megértő, nagyon rossz anyagi helyzetben vannak a kórházak és ez egy kényszer".


Na ...... innentől nekem nincs több észrevételem, de azért aranyos, hogy m,ég csak nem is tagadják ...

2017. júl. 6. 07:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!