Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hamvak elszórása? Büntetés?

Hamvak elszórása? Büntetés?

Figyelt kérdés

Milyen büntetést kap, aki elszórja a hozzátartozók hamvait illegálisan (pl. egy erdőben) ?

Valaki tudna linkelni erre vonatkozó jogszabályokat, törvényeket?



2017. szept. 4. 08:09
1 2
 1/13 Sulek Péter ***** válasza:
100%

[link]


Nem tudom mennyire hiteles,de remélem segít.

2017. szept. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Közben találtam mégjobbat ugyanazon az oldalon, bár konkrét jogszabályt sajnos ez sem emlit.

[link]

2017. szept. 4. 08:39
 3/13 anonim ***** válasza:

Két ismerősömet is elszórták... Egyiket külföldön tengerbe, egy másikat pedig egy járókelők által igen gyakran látogatott városszéli erdőbe. Állítólag a kedvenc helyeikre kerültek.., nem akartak temetőben feküdni.

Nem tudom hogy történt pontosan, én csak utólag hallottam ezekről. És nem tudok arról sem, hogy megbüntették volna az illető két családot. Hát passz.

2017. szept. 4. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
18%
Azt csinálsz a hamvakkal, amit csak akarsz! Közegészségügyileg nem okozhat bajt. A vatikáni gyogyókirályok pedig a saját hamvaikkal foglalkozzanak!!
2017. szept. 4. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
51%

"Azt csinálsz a hamvakkal, amit csak akarsz!"


Ez nemigaz, csak azt mutatja, hogy a válaszolónak fogalma sincs az érvényes előírásokról.

Elvileg még haza sem viheted már.

Vannak persze kijelölt szóróhelyek, nem csak a temetőben, hanem folyókon és erdőkben is, csendesen érdeklődj a temetkezési helyen.

2017. szept. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Egy ismerősöm azt mondta, hogy mielőtt hazavitte a hamvakat tartalmazó urnát, büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot kellett tennie, hogy nem szórja szét a hamvakat, hanem otthon tárolja.

Állítólag ezt ellenőrizhetik is!

2017. szept. 4. 09:02
 7/13 A kérdező kommentje:

Lehet rosszul kérdeztem!

Mi a büntetés akkor, ha az illető nem otthon tartja( ahogy nyilatkozott), hanem valahol elszórja a hamvakat.

2017. szept. 4. 09:06
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Engedélyt kell kérni, és akkor nem lesz bünti. :)

Amennyire tudom, csak a hely tulajdonosának engedélye kell hozzá, tehát pl. a saját kertedben bármikor szétszórhatod gond nélkül. Erdő esetén a helyi önkormányzat, avagy magántulajdon esetén a tulajdonos írásos engedélye kell. Emellett olyan területen szórhatod szét, ahol van lehetősége a természetes "távozásra", azaz egy erdő ilyen szempontból ok, mert az eső belemossa a talajba, de mondjuk a Budai Vár macskakövein nem szórhatnál szét semmit.


De létezik pl. olyan biourna is, amivel eláshatod az erdőben, és és valami csíramagot, vagy mi a csudát tartalmaz, hogy fa legyen belőle. :-)


Egyébként a legtöbb temetkezési vállalkozó vállal ilyesmit is, mármint hogy rendes szertartás keretein belül elszórhatod, ahol szeretnéd, és akkor ők szerzik be a szükséges engedélyeket. Nem sokkal drágább a sima temetésnél.


Itt a jogszabály egyébként:

"(3)52 A Tv. 21. §-ában foglaltaknak megfelelően kiadott urna bármely olyan ingatlanon vagy temetkezési emlékhelyen elhelyezhető vagy eltemethető, ahol a tulajdonos (kezelő), továbbá az ingatlan jogszerű használója ehhez hozzájárult és a kegyeleti igények biztosíthatók. Ezek a rendelkezések a korábban temetőben elhelyezett urnára is alkalmazhatóak."


"(3) Szétszórásos temetés esetén a hamvakat a szétszórás elvégzésére alkalmas urnába kell helyezni.

(4) A hamvakat temetőn kívüli ingatlanon a tulajdonos (kezelő) előzetes hozzájárulása után lehet szétszórni.

(5)53 A hamvak légijárműről történő szétszórásához a légiközlekedési hatóság engedélye szükséges, amelyben meg kell határozni a hamvak szétszórásának módját is."


Itt a link hozzá, 33-34 paragrafus:

[link]

2017. szept. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A # 2-es komment cikke a hatályos jogszabály rendelkezését említi, de nem nevezi meg a jogszabályt, viszont tévesen is említ részletét.

Sajnos, az újságcikkek, rendkívül elenyésző kisebbségtől eltekintve – nem szokták megnevezni azt a jogszabályt, aminek rendelkezéséről írnak. Ráadásul, nemegyszer tévesen, vagy lényeget kihagyó hiányossággal emelnek ki részletet.

Mindkettőt megtette a linkelt cikk újságírója. Nem említ jogszabály-helyet, és az adott esetre nem vonatkozó követelményt is említ. (A talajba mosódás követelményét csak „a temető arra kijelölt helyén” írja elő a jogszabály.)


1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről:

„21. § (1) Az elhunytat temetőben vagy temetkezési emlékhelyen létesített temetési helyen kell eltemetni. Hamvasztásos temetés esetén a hamvak urnában helyezhetők el, illetőleg - a kormányrendeletben előírt feltételek szerint - szétszórhatók.”

A törvény által elrendelt kormányrendelet, és vonatkozó része:

145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról

„34. §

(3) Szétszórásos temetés esetén a hamvakat a szétszórás elvégzésére alkalmas urnába kell helyezni.

(4) A hamvakat temetőn kívüli ingatlanon a tulajdonos (kezelő) előzetes hozzájárulása után lehet szétszórni.

(5) A hamvak légijárműről történő szétszórásához a légiközlekedési hatóság engedélye szükséges, amelyben meg kell határozni a hamvak szétszórásának módját is.”


Ez is olyan jogszabályrész, aminek betartása, gyakorlatilag, nem ellenőrizhető. Megsértésére nincs is bírság-, büntetési tétel.

A temetkezésről szóló törvény csak egy konkrét esetre szűkítve állapít meg szankciót:

„40/G. § (1) Aki a nemzeti gyászról szóló jogszabályban meghatározott kötelezettségét megszegi, százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.”

A nemzeti gyászról a 237/2001. (XII. 10.) Korm. rendelet szól. Amely szerint:

„1. § E rendelet alkalmazásában

nemzeti gyász: a társadalom egészét, illetve annak jelentős részét érintő - a nemzet érdekében végzett munkássága, közéleti tevékenysége okán kiemelkedő személy halála miatt vagy a társadalmat mélyen megrázó katasztrófában elhunytak iránt érzett - megrendülés és az ezt kifejező kegyeleti megemlékezés.”


Ha nem ilyen figyelemközpontban levő személyről lenne szó, akkor senki sem foglakozna vele. Bár, büntetésről nincs is szó a cikkben.


A katolikus egyház meg korlátosan szabhat meg bármit is. Például, a családunk református, de aki katolikus, sem biztos, hogy mindent betart. És sokan vannak, akik minden vallási elvárást figyelmen kívül hagyva élnek.


Te sem úgy tudod kérdező, ahogyan jogszabály rendelkezik.

Haza (is) lehet vinni a hamvakat tartalmazó urnát és lehet otthon (is) tárolni.

„A hamvakat tartalmazó urna temetőn, temetkezési emlékhelyen kívüli elhelyezése esetén az eltemetésre köteles személy nyilatkozatában vállalja, hogy az urnát kegyeleti igényeknek megfelelő körülmények között tárolja és az elhunytnak a Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozói, valamint a végrendeleti juttatásban részesített személyek részére a kegyeleti jog gyakorlásának lehetőségét biztosítja, valamint az elhunyt közeli hozzátartozóit az urna elhelyezésére szolgáló hely címének változásáról tájékoztatja.”

A már előbb idézett 1999. évi XLIII. törvény 21. § (5)


És szét is lehet szórni a hamvakat, nem csak erre kijelölt helyeken. Csak a tulajdonos (kezelő) engedélye szükséges. (Ahogyan már korábban idéztem a kormányrendeletből.)

Ha, például, a horgásztó tulajdonosa (kezelője) hozzájárul, akkor az elhunyt kedvenc horgásztavában is szét lehet szórni, teljesen jogszerűen.


Nyilatkozni azért kell, mert a jogszabály szerint, attól függően, hogy mit választ az eltemettető, a hamvakat másfajta urnába kell tenni , ha tárolni akarja, és másfajtába, ha szétszórni akarja.


A válaszban említett jogszabályok hatályos, teljes szövege elolvasható, például, a Net Jogtárban:

[link]

[link]

[link]

2017. szept. 4. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Legyél már gyakorlatias... Kéred, hogy otthon tarthasd a hamvakat, ki fogják adni. Aztán a nagypapát kiszórod azon a helyen, ahol szeretne nyugodni, a szekrény tetején a vázába pedig raksz helyette valami más (tábortűz, stb) hamut. Így akkor sem bukik ki a dolog, ha ellenőriznek. Én biztos nem szórakoznék ilyesmivel, hogy szabad, vagy nem szabad.
2017. szept. 4. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!