Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok, rendőrök, ügyvédek!...

Jogászok, rendőrök, ügyvédek! Van-e bármilyen jogi korlátozása közterületen személygépjármű lefotózásának?

Figyelt kérdés

Ma volt egy elég érdekes afférom, amit eddig még nem tapasztaltam. Imádom a sportkocsikat és luxusautókat (persze ki nem, de én másképp, kb. ez a legnagyobb hobbim, a fotók pedig kincset érnek nekem és a baráti körömnek), és szerencsére a tulajdonosok legtöbbje jó fej, rendes, hiszen látszik rajtam hogy nem parkolóőr meg maffiózó vagyok, hanem csak saját szórakozásomra fotózom a kocsit. Szóval a lényeg, hogy a tulajok 50%-a rendes, jó fej, a 40%-ukat szimplán nem érdekli, a 9% pedig nem örül neki, megkér hogy ne fotózzam, vagy legalábbis ne pakoljam ki a netre. A normális kérést meg a kompromisszumot mindig tolerálom, nem készítek olyankor 1-2 fotónál többet, ha megosztom valahol kitakarom a rendszámot előtte stb. Sok száz ritkaságot volt szerencsém fotózni eddig különösebb baj nélkül, normális, rendes tulajok tömegével találkoztam, némelyikkel beszélgettem is.


Na ma belefutottam a nemszeretem 1%-ba. Magát hű de sokra tartó nő számonkér hogy hogy merészeltem lefotózni a vadonatúj Bentley Bentayga terepjáróját (gondolom nem az övé, hanem az uréá, de ez lényegtelen most). "E" rendszám rajta (Elveszett? Vadonatúj autóról? Érdekes...) Mindösszesen 2 fotót tudtam csinálni az elejéről. Ami a legfelháborítóbb, hogy ki is töröltette velem, sőt nem elég hogy azt mondta töröljem ki de még végig is akarta nézni ahogy kitörlöm (és akkor még ő van felháborodva...) még jó hogy az utastársa mondta neki hogy menjenek már.


Na most, megfogalmazhatnám a társadalomkritikus véleményem az ilyen emberről, de az nem erre a lapra való, mint ahogy az sem, hogy valószínűsíthető hogy miért ágált annyira, hiszen aki megdolgozik egy ilyen autóért és mégis elkölt rá ennyi pénzt, az valószínűleg ugyanolyan szenvedélyes és esze ágában nem lesz elzavarni egy érdeklődőt, fotózkodót, inkább büszke lesz rá. Az én tapasztalatom az volt, hogy akinek a feneke alá adják, ráadásul gyaníthatóan kétes üzletekből szerzett pénzből, na azok szoktak így viselkedni, az mondjuk nem zavarja őket hogy így sokkal feltűnőbb lesz az egész mintha csendben hagynának 3 fotót elkattintani...


Na, amit ennyi szükséges felvezetés után ki akartam ebből az egészből hámozni, az egy egyszerű kérdés lenne: van-e jogi, törvényi korlátozása, tiltása egy közterületen parkoló vagy haladó jármű lefotózásának? Itt most szigorúan és kizárólag a törvény, a jog, a szabályok érdekelnek, az erkölcsi és egyéb dilemmák nem, mert mint mondtam nekem ez sokat jelent. Hívhat-e rendőrt, feljelenthet-e, illetve töröltetheti-e jogszerűen a közterületen az autójáról készült fotókat? Fontos lenne, hogy szakértők válaszoljanak, és ha van törvény, jogszabály vagy előírás ami ezt megtiltja akkor kérem mutassák meg, ha pedig nincs, akkor örömmel veszem tudomásul hogy ha legközelebb találkozok ezekkel, akkor igenis le fogom fotózni az autójukat. :)


Köszönöm a válaszokat! Ja, és értelmes, konstruktív és témába vágó válaszok érdekelnek, az erkölcsi dilemmázók, kétes pénzből meggazdagodott vállakozók és megmondóemberek kíméljenek, itt jogi ügyekben jártas személyek (rendőrök, jogászok, ügyvédek, bírók, oktatók) véleménye érdekel.



2017. szept. 11. 22:12
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
49%
Nincs. Az autónak nincs személyiségi joga.Csak az embert védi a képmáshoz való jog és csak az ő róla készült kép vagy hangfelvétel esetén.
2017. szept. 11. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
51%

nem leszek nagy segítség, de puszta logika útján, ha a hivatalos fotókon is ki kell takarni a rendszámot, akkor gondolom semmi olyat nem fényképezhetsz, amiről beazonosítható lenne a kocsi(tulaja).

Na, már most ilyenkor joggal kérheti a tulajdonos, hogy ne fényképezd, de majd valaki megmagyarázza jogilag is.

2017. szept. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:

Elvileg nincs, de azért légy óvatos. Pl. a rendszám személyes adatnak minősül, tehát a képen nem látszódhat. A 2014-es törvénymódosítás óta ráadásul nemcsak a fotó publikálásaval, hanem már a fotó elkeszítésével is el lehet követni a jogsértést. Különösen, ha az autó tulajdonosa felhívja rá a figyelmet, hogy ne fényképezd az autóját, érdemes ezt tiszteletben tartani. Egy nagyon ritka vagy egyedi autó esetén maga a jármű is beazonosíthatja a tulajdonost. Nem hiszem, hogy könnyen nyerhető per lenne a tulajdonos számára, de hidd el, ha az autót meg tudta venni, valószínűleg elég jó jogászokat is meg tud fizetni.

Egyébként pedig fényképezd le akkor, amikor a tulaj nem látja...

2017. szept. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
63%

Ugyan már! Miért kéne a rendszámot kitakarni? Tán az utcán is kitakarod, hogy ne lássam? Papír-ceruzával nem írhatom fel? Ne röhögtessetek már!


Akkor van helye ellenkezésnek, ha a sofőr / utas / akárki látszik a képen.

2017. szept. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 blilla ***** válasza:
34%
Igen, ki kell takarni, és ha megtiltja a tulaj, nem fényképezheted le. És légy szíves, még ne te legyél felháborodva, röhej...
2017. szept. 12. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
22%
Akkor most csatlakoznék a kérdezőhöz: megosztanád velünk ennek a jogi hátterét is? Jogszabály, paragrafus. Vagy csak hallottad valakitől valahol valamikor...?
2017. szept. 12. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
31%

Nem engem kérdeztél, de megosztom: KRESZ. De annyira ne légy gyerek, hogy azt is itt idézzem.


Egy fotó nem attól sért személyiségi jogokat, hogy valaki rajta van. Hanem attól, hogy mi volt a fotó célja. Mondok példákat.


Lefényképezted a Lánchíd környékét. Szép téma. De történetesen én is ott álltam, telibe látszódom. Semmi gond, nem számít, a fotó jogos. Elkészítetted ugyanitt úgy, hogy engem fényképeztél. Fizetni fogsz, ha beperellek.

Más: lefényképezted az autómat. Direkt ez volt a célod. Ez baj, fizetni fogsz. Állandóan összekarcolják a mellettem parkoló autódat, ezért felszereltél egy kamerát, amely ezt figyeli. De az enyém is látszik, nem is lehet másképp beállítani. Pont annyira látszik, mint az előzőn. Nem számít. Jogod volt hozzá. Lehet, hogy kényelmetlen lesz igazolni, de minden bíró hinni fog neked.


Ez a különbség, nem az, hogy a füle, szeme, vagy a hasam látszik-e rajta.

2017. szept. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
29%
Számtalan oka lehet annak, hogy valaki nem szeretné, hogy lefotózd a kocsiját(pl. nem tudhatja, hogy nem-e azt dokumentálod, hogy hol szokott parkolni, hogy később ellophasd, kárt tehess benne stb...), pláne ha drága, ritka járművekről van szó, ne Te legyél felháborodva ha valaki elküld onnan, esetleg megkér rá, hoy töröld a képeket mert Őt zavarja! Nem azért vesz valaki ilyet, hogy Neked alapvető jogod legyen azt fotózgatni. Nem Ő a bunkó ha ezt nem engedi, hanem Te ha engedély nélkül fotózgatni kezded. A történet egyszerű: odamész, megkérdezed, ha nemet mond, vagy nincs ott a tulaj, lelépsz. Ennyi.
2017. szept. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
81%

"Nem engem kérdeztél, de megosztom: KRESZ. De annyira ne légy gyerek, hogy azt is itt idézzem."

Pedig jó lenne, mert nekem nem rémlik a kreszben olyan paragrafus, miszerint közterületen tilos a fényképezés.


"Egy fotó nem attól sért személyiségi jogokat, hogy valaki rajta van."

De bizony. Ptk. 2:48. § A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog


"Hanem attól, hogy mi volt a fotó célja."

Ez teljesen nonszensz. Ezek szerint ha én jóindulattal készítek egy képet, azt utána felhasználhatom rosszhiszeműen is, mert a készítés célja jó volt? Ökörség.


"Mondok példákat. Lefényképezted a Lánchíd környékét. Szép téma. De történetesen én is ott álltam, telibe látszódom. Semmi gond, nem számít, a fotó jogos."

Tévedés. A Ptk. fentebb idézett paragrafusa értelmében csak akkor jogos, ha HOZZÁJÁRULSZ.


"Elkészítetted ugyanitt úgy, hogy engem fényképeztél. Fizetni fogsz, ha beperellek."

Nyilván, hiszen nem járulsz hozzá a kép készítéséhez.


"Más: lefényképezted az autómat. Direkt ez volt a célod. Ez baj, fizetni fogsz."

Jaj ne röhögtess már! Miért kéne fizetnie? Közterületen van az autód, millió ember látja, millió térfigyelő rögzíti, millió képen szerepel - teljesen mindegy, milyen céllal. KÖZTERÜLET!


"Állandóan összekarcolják a mellettem parkoló autódat, ezért felszereltél egy kamerát, amely ezt figyeli. De az enyém is látszik, nem is lehet másképp beállítani. Pont annyira látszik, mint az előzőn. Nem számít. Jogod volt hozzá."

Ismét ordas tévedés! Közterületet figyelő kamera telepítése engedélyköteles! Nem lehet csak úgy megfigyelni egy közterületet - de nem az autók személyiségi(?) jogai miatt, hanem az emberekéi miatt.


"Lehet, hogy kényelmetlen lesz igazolni, de minden bíró hinni fog neked."

A bíróságot mocskosul nemfogja érdekelni, milyen kifogással szeged meg a törvényt. Közterület megfigyelése engedélyköteles, ellentétben az egyszerű fénykép- vagy videófelvétellel.


"Ez a különbség, nem az, hogy a füle, szeme, vagy a hasam látszik-e rajta."

Nem tudom, honnan szedted ezt a rengeteg ökörséget, de szerintem ne nagyon terjeszd tovább...


Teljesen külön kell választani jogilag a személyek és a tárgyak fényképezését. Mint a fentebb idézett Ptk. paragrafusból kiderül, személyeknek hozzá kell járulni a képfelvételhez (kivéve tömegrendezvény).


Gépjármű RENDSZÁMA személyes adatnak minősül, így az ELVILEG nem látszódhat a fényképen (lsd. adatvédelmi törvény), de maga a jármű szabadon fényképezhető, ahogy KÖZTERÜLETEN bármi egyéb is.


Más kérdés, hogyha a tulaj MEGKÉR,hogy ne tedd, akkor illik - KIZÁRÓLAG ILLIK, DE NEM KÖTELEZŐ - azt tiszteletben tartani, de ez nem is volt kérdéses a kérdező részéről.


A kérdés a tiltás volt, az pedig alaptalan. A felvétel törlésére MÉG RENDŐR SEM kötelezhet.

2017. szept. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
#9: Remélem nem szaladsz bele egyszer valaki olyannak az autójába (és fotózod le azt) akiét nem kellene, mert hidd el, hogy a kutyát nem fogja érdekelni, hogy Neked igazad van-e vagy nincs, hogy van-e rá törvény, vagy szabályozás vagy nincs és nem fog válogatni az eszközökben, hogy elérje, hogy töröld és eltakarodj onnan és igaza lesz, mert Neked és senki másnak sem alapvető joga más (pláne ritka és drága) tulajdonát fotózgatni...
2017. szept. 12. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!