Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok, rendőrök, ügyvédek!...

Jogászok, rendőrök, ügyvédek! Van-e bármilyen jogi korlátozása közterületen személygépjármű lefotózásának?

Figyelt kérdés

Ma volt egy elég érdekes afférom, amit eddig még nem tapasztaltam. Imádom a sportkocsikat és luxusautókat (persze ki nem, de én másképp, kb. ez a legnagyobb hobbim, a fotók pedig kincset érnek nekem és a baráti körömnek), és szerencsére a tulajdonosok legtöbbje jó fej, rendes, hiszen látszik rajtam hogy nem parkolóőr meg maffiózó vagyok, hanem csak saját szórakozásomra fotózom a kocsit. Szóval a lényeg, hogy a tulajok 50%-a rendes, jó fej, a 40%-ukat szimplán nem érdekli, a 9% pedig nem örül neki, megkér hogy ne fotózzam, vagy legalábbis ne pakoljam ki a netre. A normális kérést meg a kompromisszumot mindig tolerálom, nem készítek olyankor 1-2 fotónál többet, ha megosztom valahol kitakarom a rendszámot előtte stb. Sok száz ritkaságot volt szerencsém fotózni eddig különösebb baj nélkül, normális, rendes tulajok tömegével találkoztam, némelyikkel beszélgettem is.


Na ma belefutottam a nemszeretem 1%-ba. Magát hű de sokra tartó nő számonkér hogy hogy merészeltem lefotózni a vadonatúj Bentley Bentayga terepjáróját (gondolom nem az övé, hanem az uréá, de ez lényegtelen most). "E" rendszám rajta (Elveszett? Vadonatúj autóról? Érdekes...) Mindösszesen 2 fotót tudtam csinálni az elejéről. Ami a legfelháborítóbb, hogy ki is töröltette velem, sőt nem elég hogy azt mondta töröljem ki de még végig is akarta nézni ahogy kitörlöm (és akkor még ő van felháborodva...) még jó hogy az utastársa mondta neki hogy menjenek már.


Na most, megfogalmazhatnám a társadalomkritikus véleményem az ilyen emberről, de az nem erre a lapra való, mint ahogy az sem, hogy valószínűsíthető hogy miért ágált annyira, hiszen aki megdolgozik egy ilyen autóért és mégis elkölt rá ennyi pénzt, az valószínűleg ugyanolyan szenvedélyes és esze ágában nem lesz elzavarni egy érdeklődőt, fotózkodót, inkább büszke lesz rá. Az én tapasztalatom az volt, hogy akinek a feneke alá adják, ráadásul gyaníthatóan kétes üzletekből szerzett pénzből, na azok szoktak így viselkedni, az mondjuk nem zavarja őket hogy így sokkal feltűnőbb lesz az egész mintha csendben hagynának 3 fotót elkattintani...


Na, amit ennyi szükséges felvezetés után ki akartam ebből az egészből hámozni, az egy egyszerű kérdés lenne: van-e jogi, törvényi korlátozása, tiltása egy közterületen parkoló vagy haladó jármű lefotózásának? Itt most szigorúan és kizárólag a törvény, a jog, a szabályok érdekelnek, az erkölcsi és egyéb dilemmák nem, mert mint mondtam nekem ez sokat jelent. Hívhat-e rendőrt, feljelenthet-e, illetve töröltetheti-e jogszerűen a közterületen az autójáról készült fotókat? Fontos lenne, hogy szakértők válaszoljanak, és ha van törvény, jogszabály vagy előírás ami ezt megtiltja akkor kérem mutassák meg, ha pedig nincs, akkor örömmel veszem tudomásul hogy ha legközelebb találkozok ezekkel, akkor igenis le fogom fotózni az autójukat. :)


Köszönöm a válaszokat! Ja, és értelmes, konstruktív és témába vágó válaszok érdekelnek, az erkölcsi dilemmázók, kétes pénzből meggazdagodott vállakozók és megmondóemberek kíméljenek, itt jogi ügyekben jártas személyek (rendőrök, jogászok, ügyvédek, bírók, oktatók) véleménye érdekel.



2017. szept. 11. 22:12
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
Egyébként meg mint mindenre, erre is érvényes, hogy ne legyél egy nagybetűs f457! Kérj engedélyt, ha nem kapod meg, ne csináld. Ennyi. :)
2017. szept. 12. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
73%
Öcsi, ne faszozz nekem hanem gondolkozz. A kérdés a jogi háttérre vonatkozik. Nem arra, hogy ki kit fog megverni vagy lefaszozni, hanem a jogi korlátozásokra. ÉRTED?
2017. szept. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Jogi, háttér, kivesézve, Öcsinek:

[link]


Ettől függetlenül a véleményemet fenntartom. Bunkó dolog engedély nélkül lefotózgatni más autóját, motorját, kutyáját, homokozólapátját és nem alapvető emberi jog, hogy fel lehessen háborodni rajta ha nem engedi meg. Puszi!

2017. szept. 12. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Ja és f457közöd nincs hozzá, hogy ki miből gazdagodott meg. ;)
2017. szept. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
34%

"és nem alapvető emberi jog, hogy fel lehessen háborodni rajta ha nem engedi meg."

Ismét tévedés. De, KÖZTERÜLETEN jogom van lefotózni bármit. Ha szégyelled a homokozólapátodat, akkor vagy nem kéne homokosnak lenned, vagy tartsd otthon - a saját kertedben valóban nincs jogom lefotózni, akár homokos vagy, akárnem.


"Puszi!"

Köszi, szivi, de kihagynám.


"Ja és f457közöd nincs hozzá, hogy ki miből gazdagodott meg. ;)"

Nem értem, mit vered a nyálad. Senki nem kérdezte, kinek honnan van, amije van.

2017. szept. 13. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Aha, jogod van lefotózni, persze, jogod az van. Más nőjét levarrni is jogod van, mert kifejezetten nem tiltja a törvény, nem fognak érte elővenni (jogilag), de egyrészt engedély nélkül eléggé bunkó dolog, másrészt előfordulhat, hogy az illető az arcodba lép érte.
2017. szept. 13. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Pistike, bakker! Értsd már meg, hogy erkölcsileg igazad van, sőt a kérdező is azzal indított, hoyg ha módja van ré, megkérdezi, de kíváncsi a jogi háttérre IS!


Ne erőlködj már, ha kell megsimizem a buksidat, csak értsd meg végre, hogy nem is vitatja senki azt, ami miatt te nyafogsz.


Igazad van, igazad van, igazad van, elmondom még párszor, csak hogy felfogd.


Vágod már?

2017. szept. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

#9 a véleménynyilvánítás alapvető feltétele, hogy megértsük, miről mondunk véleményt.

Nem számít, hogy neked mi rémlik. Nekem viszont elég, ha olyan valaki mondja, aki részt vett a KRESZ írásában. Azt a PTK szabályt pedig meg kell érteni. Nem azt jelenti. És nem vitatom, hogy neked nonszensz olyasmi, ami másoknak nyilvánvaló. Jogod van a totális félreértésekhez is, majd ha sor kerül rá, a bíróság a helyére tesz. Csak akkor is fogadd el, hogy a bíró is képes értelmezni a törvényt. Lehet, hogy másképp, mint te. Ja és mindezt miért mondom? Nem kívánok veled vitatkozni. Jószándékú olvasót próbálok eltéríteni tévképzetektől.

2017. szept. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Gyerek, gyerek, ez csak rizsa. Vagy, ahogy az angol mondaná, bullshit. Nincs nyoma a kreszben olyasminek, hogy mit fényképezhetek közterületen. Miért is lenne? Arról sincs benne szó,mennyi adót kell fizetni a dohánytermékek után, vagy hogy milyen egészségügyi elvárások vannak támasztva egy betegszállító szolgálattal szemben. Irreleváns, ahogy a képfelvétel készítése is.


Még akkor is, ha az atyaúristen hazu... mondja neked.


Ismered a mondást, hoyg messziről jött ember azt mond amit akar? Na akkor vedd szépen magadra. Vagy idézz paragrafust, ahogy én tettem, vagy kérj elnézést, amiért baromságokat beszélsz.


Ugyanez vonatkozik a mondandód másik felére is. Beszélsz itt a levegőbe, hogy a jogszabályt nem úgy kell értelmezni, ahogy az le van írva... Lol. Hát hogy kéne? Értelmezzem a tyúkhúsleves receptjének? Végy egy fél csirkét... Ne nevettess már! Mi nem egyértelmű azon, hogy "Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges"? Ennyit ír a Ptk. Ez mocskosul egylértelmű. Ezen nincs mit vitatkozni. Még akkor sem, ha a Pista bácsi szerint a kresz ezt felülírja.

2017. szept. 13. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 blilla ***** válasza:
52%
Az adatvédelmi biztos az adatvédelmi jogszabályok alapján kiadott egy állásfoglalást, miszerint tilos így fényképezni - konkrétan ez tilosban parkoló autók lefényképezéséről és netre feltöltéséről szólt. De egyszerűbb valóban leértékelni, mint utánanézni :) Nem csak a Ptk. létezik...
2017. szept. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!