Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kell kérni engedélyt, ha...

Kell kérni engedélyt, ha közterületen fényképezek és stock fotóként kerül fel az internetre eladásra?

Figyelt kérdés
Készítettem képeket hidakról, parkokról, ezeket tenném fel stock fotóként. Személyek nincsenek rajta (ahhoz tudom kellene modell engedély). Keresgéltem a témával kapcsolatban, de nem találtam teljesen egyértelmű leírást, ami megnyugtató lenne.

2017. nov. 4. 12:50
 1/9 anonim ***** válasza:
10%
Nem, dehogy kell.
2017. nov. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
mi az a stock?
2017. nov. 4. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
95%
Emlékeim szerint Mo-n a köztéri tereptárgyakról szabadon készíthető felvétel, ami felhasználható, kiv. magánszemélyek ingatlanjai. Más országokban létezik olyan, hogy pénzért nem árulhatod, mert szerzői jogok védik.
2017. nov. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)


A stock fotó olyan előre gyártott kép, ami szabad felhasználású és alacsony áron lehet megvenni. Felhasználhatóak illusztrációkhoz, reklámanyagokhoz, stb. ...

2017. nov. 4. 17:35
 5/9 anonim ***** válasza:
37%

Valamennyi stock-ügynökség részletesen leírja, hogy mihez kell és mihez nem kell property release.


Közterületen is sok olyan objektum található, ami ilyen-olyan jogi védelem alatt áll, és bár magáncélra lefotózhatod, de nem árusíthatod, nem hazsnálható fel hirdetési célra, stb.


A kérdésed nagyon általános, nélkülöz bármi konkrétumot, így válaszolni sem lehet ennél konkrétabban.

2017. nov. 4. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló köszönöm Neked is a választ. Jogos, amit írsz, így bővítem a kérdésem. A parlamentre és többnyire a budapesti hidakra vonatkozott a kérdésem. Esetleg még hősök tere, a ligetek.

Egyelőre az angol tudásom még kezdetlegesnek mondható, így nem sikerült még olyan részletes leírásra bukkannom a stock oldalakon, amik tartalmaztak volna részleteket. Sok hasznos dolgot találtam, de rengeteg kérdésemre nem kaptam választ a leírásokból, többre menet közben jöttem rá.

2017. nov. 24. 10:14
 7/9 anonim ***** válasza:

Magyar viszonylatban ezek az objektumok mehetnek PR nélkül is. Két dologra figyelj:


1: Nem lehet senki a képen, aki felismerhető, különben model release kell, vagy editorial lehet csak a kép.


2: Nem lehet semmi a képen, ami jogvédett, tehát egy belógó autó, egy reklámtábla, stb., különben lásd első pont.


Bónusz: ez külföldön nem így van ám, van sok olyan objektum, épület, park, stb., ami magáncélra fotózható, de stockfotóként nem forgalmazható (német kastélyok mindegyike ilyen például).

2017. nov. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :) Igen, személyekre és márkákra is figyeltem, egyik sincs a képeken.

Hasznos információk a külföldi fényképezéssel kapcsolatos engedélykérések is.

2017. nov. 24. 13:12
 9/9 anonim ***** válasza:

A dolog persze nem ilyen egyértelmű, hiszen pl. az Eiffel-tornyot nem árulhatod, de ha Párizst fotózod és látszik a képen, mint a város része, akkor mehet.


De ha pl. egy téren fotózol, aminek része egy szobor, az mehet, viszont ha már direkt a szobrot fotózod, akkor egy műalkotást fotózol, ami kérdéses...

2017. nov. 24. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!