Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Valójában mit jelent az, hogy...

Valójában mit jelent az, hogy valakihez megy a végrehajtó?

Figyelt kérdés

Még mielőtt személyeskedni próbál valaki, a szituáció nem rólam szól, pusztán feltételezés. Kiváncsi vagyok hogy hogyan is megy ez az egész, sajnos nem találtam sok használható infót.

Tegyük fel, hogy valaki nem fizette a tartozását (pl 4-6 millió forint hitel) és végrehajtásra került.

Ennek a személynek nincs saját lakása, sem autója, semmi nincs a nevén és albérletben él. Az albérletben más lakókkal (kb 2-3 személy, haverokkal, testvérrel) él.

A lakásban összesen található

-2 számítógép

-egy laptop

-3 olcsó tablet

-régi crt tv

-régi játékkonzol mint például playstation 2

-pár kopott szék, asztal, egy-két régi rozzant bútor

-egy mosógép

-ruhák, bizsu ékszerek, ágyneműk,

-macska, kutya


A felsoroltak közül mit vinne el a végrehajtó, és hogyan állapítja meg hogy mi tartozik az adós tulajdonába?

Elvihet a végrehajtó olyan ingóságot, amiről nem lehet bizonyítani hogy azadós birtokában van? Tegyük fel, hogy az adós használ mondjuk egy számítógépet vagy egy tabletet, de egy lakótárs birtokában van, ellenben nincs neki sem papírja róla hogy ő birtokolja, mert mondjuk használtan vette vateráról.


Tehát a legnagyobb kérdésem az lenne:

Hogy visz el a végrehajtó olyan ingóságot amiről nem lehet megmondani hogy az adós tulajdona?

Illetve hogy

Milyen értékben visz a végrehajtó tárgyakat? Elviheti az adós bugyijait is, vagy csak mondjuk 50ezer forint feletti értékű tárgyat?


Őszintén szólva ezt nem értem, hogy ha nincs az adós birtokában semmi, akkor mit visznek el? Mi van ha az összes cuccát csak kölcsön kapta?



2018. jan. 10. 21:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekelne.
2018. jan. 11. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"sajnos nem találtam sok használható infót."



Próbálkoztál a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvénnyel is?

2018. jan. 11. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem próbálkoztam, gondoltam hogy valaki összegezni tudná átlagos nyelvezettel, egyértelműen.
2018. jan. 11. 09:13
 4/8 anonim válasza:

A végrehajtó vihet szinte mindent, amiről ott a helyszínen nem tudod bizonyítani, hogy nem a tiéd. (Ergo a lakótársaknak bizonyítaniuk kell, hogy pl. a laptopjukat vették - számlával vagy szerződéssel.)

Vannak védett tárgyak, pl. bizonyos mennyiségű ruha, cipő, ágynemű, bizonyos háztartási gépek és azok a dolgok, ami az illető munkájához kell. Persze a gyakorlat és az elmélet szinte mindig más. Ha a végrehajtó elviszi a szobatárs laptopját, utána már cseszheti az illető.

2018. jan. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
#4 voltam: ja, a "cseszheti" azt jelenti, hogy az "adóst", azaz aki ellen végrehajtás van folyamatban, beperelheti. Még csak nem is a végrehajtót.
2018. jan. 11. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nagyjából az alábbi lépések történnek.

1. Valaki tartozik valakinek, és se határidőre, se felszólításra nem fizet.

2. A hitelező bírósághoz fordul, ahol a körülmények alapján jogszerűvé teszik a tartozás tényét, és ezt behajthatónak nevezik.

3. A hitelező megbíz egy ezzel foglalkozó céget.

4. A cég felméri a behajtható értékeket. Ehhez helyszíni szemlét tart, dokumentumokat jogosult kérni/szerezni.

5. A szemle eredményeként meghatározza a behajtható ingó és ingatlan elemeket (amelyek piacképesek), többnyire, de nem feltétlenül nyilvános árverést hirdet az eladásukra.

6. Ha az adós vagyona nagyobb az adósságnál, a különbözetet a behajtás nem érinti. Ha kisebb, akkor minden eladható tárgyat eladnak, a hitelező tudomásul veszi, hogy nem minden adósság hajtható be. Egyes esetekben azonban ez megismételhető egy későbbi időpontban (ha időközben az adós újabb vagyonra tett szert).


Megjegyzés: a behajtó a gyors végrehajtásban érdekelt. Ezért mindig hatékonyabb, ha nem a behajtó, hanem az adós értékesít, mert a behajtó gyorsan, és nem drágán akar eladni.

2018. jan. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Nem próbálkoztam, gondoltam hogy valaki összegezni tudná átlagos nyelvezettel, egyértelműen."



Igen, azért a Vht - t értelmezni is tudni kell.


Megfelelő előképzettség nélkül azért ezt nehéz.

2018. jan. 12. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az ingófoglalás csak a harmadik lépcsőfoka a végrehajtásnak. Azt megelőzi egy inkasszó (bankszámla megterhelése), vagy a munkabérből való levonás. Ha bankszámlája nincs is mindenkinek, munkabére, vagy valamely azt helyettesítő pénzösszege azonban igen. Így - főleg csekélyebb tartozásoknál - hamar lezárulhat az ügy és ingóvégrehajtásra sor sem kerül.


A gyakorlatban egyébként nem jellemző, hogy a végrehajtó megjelenik a helyszínen és visz mindent, ami mozdítható (és amit a törvény nem tilt). Inkább akkor fordul elő, ha feltehető (pl. végrehajtást kérő nyilatkozata alapján), hogy van valamilyen nagyobb értékű, forgalomképes ingósága, és annak értékesítése arányban áll az adóssággal. Egy ezer éves Ps-sel, a nagyitól örökölt hímzett terítővel, kopott székkel, pláne macskával nem fog bohóckodni a végrehajtó.

2018. jan. 28. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!