Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvényt szegve szolgáltat...

Törvényt szegve szolgáltat vizet a szolgáltató ebben az esetben?

Figyelt kérdés

Egyszerűség kedvéért a legfontosabb események időrendi sorrendben:


1970: valaki beköltözik egy adott ingatlanba


1980: a vízszolgáltató 100 méter szintkülönbséggel (egy közeli hegy oldalában) épít egy víztározót, attól kezdve ezen az ingatlanon 10 bar nyomáson szolgáltat ivóvizet.


1995: kijött a 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről ahol is a 10. § (2) bekezdés kimondja, hogy


"A szolgáltató az ivóvíz szolgáltatását, legalább 1,5 és legfeljebb 6 bar hálózati nyomás mellett a szolgáltatási ponton köteles teljesíteni."


A kérdések:


1. A vízszolgáltató törvényesen szolgáltatott (és esetleg szolgáltat ma is) ivóvizet ennek a fogyasztónak ezen az ingatlanon 1995 óta, mert ez a része a törvénynek csak azokra az ingatlanokra vonatkozik amelyeket a törvény életbe lépése UTÁN építettek?


vagy


2. A vízszolgáltató törvényt szegve szolgáltatott (és esetleg szolgáltat ma is) ivóvizet 1995 óta, mert a törvény ezen bekezdése nem tér ki arra, hogy mely ingatlanokra érvényes és melyekre nem, hanem csak azt mondja, ki, hogy a törvény hatályba lépésének napjától 1,5 és 6 bar víznyomás között kell szolgáltatni ivóvizet a fogyasztóknak.


3. A vízszolgáltató törvényesen szolgáltat ezen a 10 bar nyomáson még a mai nap is, de csak addig, amíg egy fogyasztó nem jön rá, hogy 3-szor nagyobb nyomáson kapja a vizet mint ami szokásos egy átlag ingatlanon (vagy lakásban) és szól a szolgáltatónak, hogy csináljon valamit és vigye le a nyomást 3-4 bárra. És ha nem tenné, csak attól kezdve szolgáltatna törvényt szegve.

Magyarul: Egy vízszolgáltató mindaddig törvényesen szolgáltat vizet már egy 1995 előtt a kérdéses szolgáltatott területen élő ingatlan tulajdonosoknak amíg az rá nem jön, hogy a víz nyomása nincs 1,5 és 6 bar között.


(A teljes képhez persze még persze az is hozzá tartozik, hogy a víztározókat és víztornyokat feltételezhetően hozzáértő mérnökök tervezték és tervezik a mai nap is, tehát elvileg és gyakorlatilag már a tervező asztalon tudták, hogy az érintett szolgáltatói területen pontosan hány bár lesz az ivóvíz nyomása abból az egyszerű fizikai törvényből kiindulva, hogy a víz nyomása 10 méterenként nő 1 bárral.)



2018. jan. 17. 22:41
 1/10 anonim ***** válasza:
Ilyenkor el szoktak helyezni a szakasz reteszelő aknáján egy nyomáscsökkentő rendszerelemet, amivel a kívánt üzemi nyomás beállítható. Ha közvetlenül a fő gerincről kapod, akkor lehet, hogy éppen a vízóra aknádban is van egy ilyen.
2018. jan. 18. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nem helyeztek el. Ebben az esetben mi a 3 kérdésre a válasz?

(ha felhelyeztek volna, nem is lenne itt ez a kérdés.)

2018. jan. 18. 10:34
 3/10 anonim ***** válasza:

Írásban jelzed a szolgáltatónak a problémádat.

Ő 30 napon belül megkeres és egyeztet veled időpontot, hogy mikor szerelhető fel nálad a hitelesített nyomásmérő, ami 24 órán kersztül rögzíti a nyomásértékeket.

Ha az átlag nyomásod 6bar felett van akkor köteles nyomáscsökkentőt felszerelni.

2018. jan. 18. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
#3-as válasz írója: másoknak nagyon hasznos információ, köszönöm, DE ez nem az eredeti kérdésre a válasz.
2018. jan. 18. 12:21
 5/10 A kérdező kommentje:

Helyesbítek a kérdésen mivel ez egy múltbeli történet:


Törvényt szegve szolgáltatOTT vizet a szolgáltató ebben az esetben?


De most már igazán a jogi és nem szakmai értelmű választ várok egy egyszerű kérdésre: XY megsértett-e törvényt az leírt körülmények között vagy nem, ha igen, miért, ha nem, miért nem?

2018. jan. 18. 12:40
 6/10 anonim ***** válasza:
11%

Vizet szolgáltatni NEM törvényellenes.

Kérdező: Sötét vagy mint az éjszaka.

2018. jan. 24. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6. Te félreértettél valamit.


Én úgy gondolom, mivel 1995-ben lépett életbe a törvény, az pedig minden esetre érvényes, így a be nem tartása minden esetben (hacsak speciális esetről külön törvény vagy jogszabály nem szól) törvényszegés.

2018. jan. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

6. válasz írója: a mások által hasznosnak nyilvánított válaszaid 32%-a önmagáért beszél.


7. válasz írója: én is így gondoltam illetve gondolom, csak a nemrégen megismert ügyvédem mondta ezt nekem és nem tudtam mire véljem, ezért tettem itt is fel ezt a kérdést, köszönöm a válaszod.

2018. jan. 25. 01:19
 9/10 anonim ***** válasza:
57%

1. A Tervezőasztalon nem tudhatták azt amit állítasz, mivel a szolgáltatási pontokon mérhető víznyomás nem kizárólag attól függ, hogy hol, milyen magasan helyezik el a tározót. Az függ a vízvételi pontok számától, azok aktuális használatától, a tározótól való távolságtól, a vízvezeték-rendszer keresztmetszetétől és még sok minden mástól is.

2. A nyomás mértékegysége bar, nem pedig bár. "Bár"-nak csak ejtjük, de "bar"-nak írjuk.

3. Több mint valószinű, hogy a szolgáltató a rendeletben foglaltakat egyszerűen nem képes megvalósítani, vagy a helyi adottságok okán, vagy technikai okokból kifolyólag. Amire hivatkozol, az amúgy nem törvény, csak egy sima rendelet.

4. Te egy körülményeskedő, a kákán is csomót kereső, unatkozó, buta kisnyugdíjas vagy.

2018. jan. 25. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

1. "és még sok minden mástól is", pont a legfontosabb körülményt NEM soroltad fel, azt, hogy milyen rendszerű a hálózat:


1. Elágazó rendszerű hálózat


vagy


2. Körvezetékes hálózat


míg az elágazó rendszerű hálózat esetén a tározótól minél távolabb mérjük meg a víz nyomását, annál kisebb értéket kapunk, addig a körvezetékes hálózat minden pontján ugyanazt azt nyomás értéket mérjük. És ezt nem csak a középiskolások tudják hanem azok a mérnökök a vízszolgáltatónál akik a vízhálózatot tervezik illetve tervezték.


Elágazó rendszerű hálózat hátrányai:

- Csekély üzembiztonság

- Vízpangás


Körvezetékes hálózat hátrányai:

Vízszolgáltatás "biztonsága a legnagyobb"


Tehát nem véletlen, hogy ahol csak egy mód is van rá, a vízszolgáltatók körvezetékes hálózatot terveznek és építenek egy adot területen.


Nem véletlenül tettem idézőjelbe azt a három szót 3 sorral feljebb ugyanis pont ez az a "biztonság" ami túl nyomást tud okozni hegyoldalban elhelyezett víztározó esetén és amiről a szolgáltatónak is pontos tudomása van és volt.


2. ha megfigyelted, akkor az írásomban szinte mindenhol "bar"-t használtam kivéve ott ahol ragot kapott a szó. miért? mert amikor ennek utána néztem a neten, kiderült, hogy a legtöbben így használják ezt a szót. Na, ezt inkább hívnám kákán csomókeresésnek illetve megpróbálod eltéríteni a témát a lényegről.


3. "Több mint valószinű, hogy a szolgáltató a rendeletben foglaltakat egyszerűen nem képes megvalósítani".


Akkor adja vissza a szolgáltatói igazolványát és zárja be a bazárt.


Ahhoz, hogy a vízhálózat biztonságos legyen a fizető lakosság illetve az ingatlanok tulajdonosai számára, a szolgáltatónak nem kell mást tennie csak nyomáscsökkentőket beszerelni minden veszélynek (6 bárnál nagyobb víznyomásnak) kitett családiház vízóra aknájába vagy társasházak esetén a belépő pontnál.


Ha ezt a gázszolgáltatók megtudják tenni minden ingatlanon, akkor a vízszolgáltatóknak sem fog le esni a gyűrű az ujjukról, nem beszélve arról, hogy egy RENDELET kötelezi őket erre 1995 óta.


4. Megint egy szánalmas próbálkozás elterelni a témát a lényegről, nem jött be.

2018. jan. 25. 13:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!