Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Boltban fényképezés? Szabad...

Boltban fényképezés? Szabad vagy sem?

Figyelt kérdés

Amúgy egy előadáshoz szeretném felhasználni tehát semmi visszaélési szándék meg ilyesmik, de felmerül a kérdés, hogy most akkor a polcokon levő árukat, vagy egy adott terméket le lehet-e fotózni.


tekintve, hogy a bolt eladóterületét - még ha elvileg magánterület is - nyitvatartási időben bárki "látogathatja", sőt a termékeket bárki meg is vásárolhatja, elvileg semmi titkos dolog nincs, ami akadályozná, (személyiségi jogot szintén nem sért, mivel csak a termék és/vagy a polc szerepel rajta) ellenben már több olyan történetet hallottam/olvastam, hogy valaki le akart vmit fotózni aztán rászóltak meg nem engedték, stb.


Szóval akkor a kérdés, hogy mi ezzel kapcsolatban a tényállás?



2018. márc. 25. 12:45
 1/10 anonim ***** válasza:
70%
Mondjuk egy moziba, színházba is bemehetsz, mégsem fényképezhetsz ott kedvedre. Beengedés =/= fotózási engedély.
2018. márc. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Azért nem szokták engedni, mert azt gondolják, hogy a konkurencia vagy és így akarsz leggyorsabb módon árinfókat szerezni.

Hogy jogilag mégis szabad-e vagy sem, azt nem tudom, bocs.

2018. márc. 25. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem, azonban egy színház esetében a fényképezéssel egyrészt zavarhatja az ember a többi nézőt, másrészt a színészek személyiségi jogai. Ott jobban érthető, ahogy egy mozinál is, mivel ott az a cél, hogy elmenjenek megnézni a filmet amiből bevétel van, tehát ott is érthető.

Viszont egy boltnál - ha semmi negatív szándék nincs a dolog mögött - nem gondolnám, hogy valakit <sértene> a termék fotója.

2018. márc. 25. 13:10
 4/10 A kérdező kommentje:
Ez még az #1-re válasz.
2018. márc. 25. 13:10
 5/10 anonim ***** válasza:
76%
Ezt komolyan meg kell kérdezni? Az egy okfejtés, hogy ha vásárlás céljából bemehetsz, akkor fényképezned is szabad? :)
2018. márc. 25. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
42%

Általában tiltják, hogy ezzel megnehezítsék a konkurencia dolgát (egyszerűbb végigkamerázni az árakat és otthon nyugodtan feldolgozni, mint pl. tabletbe bepötyögni mindent).


Engem ez nem szokott érdekelni, ha fotóznom kell, fotózok, volt már, hogy rám szóltak, mondtam a csajnak h akkor dobasson ki az üzletből, de én ott fotózok ahol akarok.

2018. márc. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
51%

Hivatalosan tilos az üzletekben fényképezni a tulajdonos vagy a vezetés engedélye nélkül.


Én is szoktam fényképezni ha valamit később akarok átgondolni vagy megmutatni a páromnak előtte, de ilyenkor mindig engedélyt kérek hozzá a legközelebbi eladótól.

Csak megkérdezem, hogy lefényképezhetem-e a terméket, hogy otthon megmutathassam és eddig még mindig igen volt a válasz.


Ha több dolgot akarsz lefényképezni, akkor mindenképpen előre kérj engedélyt, mert még ha nem is veszed észre, de biztosan felvesz téged néhány biztonsági kamera. Az alapján pedig fel is jelenthetnek.


Nem azért tilos a fényképezés mert titkaik lennének vagy ne lenne nyilvános amit kiraknak, hanem mert sok példa volt már visszaélésekre a képekkel pl rossz hírbe kevertek boltokat hamisan beállított felvételekkel (külföldön).

2018. márc. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Boltja válogatja.


[link]

2018. ápr. 8. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Ignis Subdialis ***** válasza:
81%
Én már többször fényképeztem boltban kérdezés nélkül, értsd tükörreflexes fényképezőgéppel, ami nem csak nagy és jól látható, de még jellegzetes exponálási hanggal is felhívja magára a figyelmet. Talán egyszer szóltak ezért. Persze voltak olyan boltok (kis boltok, zöldségespult a piacon stb.), ahol ezt előtte megkérdeztem, pl. hogy lefotózhatom-e a répákat. Persze megengedték mindig, de egy hipermarketben nem fogom a boltvezetőt hívatni, hogy lefotózhatok-e egy vicces cédulát vagy egy halom narancsot. Ez mindig egy-egy alkalmi felvétel volt, szóval nem fotóztam végig a boltot. Továbbá az, hogy mobiltelefonokkal már teljesen észrevétlenül lehet jó felvételeket készíteni, lassan megvalósíthatatlanná teszi a szabályt, ha van. Szerintem így - telefonnal és némi vásárlási tevékenységet szimulálva - simán fotózhatsz anélkül, hogy figyelmeztetést kockáztatnál.
2018. ápr. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"... kapott válaszok alapján az IKEA és az Auchan az a hely, ahol tisztában vannak azzal, hogy a népek rendszeresen fotózzák a termékeiket, és bár elméletileg náluk is tiltja a szabály (amely nemzetközi szinten jelen van), csak a kirívó esetekben avatkoznak közbe, ha valaki "saját használatra" fotóz meg ezt-azt, azért nem szólnak. Az Auchantól kapott válaszban külön szerepelt az is, hogy ha valakire mégis rászólt egy biztonsági őr hasonló helyzetben, azért utólag is elnézést kérnek, nyilván nem az egy-egy vásárló fülön csípése a szabály célja. Az IKEA azt emelte ki, hogy más vásárlók, pláne gyerekek, illetve a pénztárak ne kerüljenek a képekre, és ha bárkit zavar, hogy valaki fotóz, szóljon az IKEA munkatársaiknak, és ők találnak megoldást a helyzetre.


A Spartól középutas válasz jött. "Az eladótérben az áruk a megvásárlásukig a kereskedő tulajdonát képezik, aminek megfelelően áruvédelmi, adatvédelmi és biztonságpolitikai okai vannak, hogy az áruházakban tilos fotózni", de "megfontolás tárgyát képezheti", hogy megváltoztassák a szabályokat.


A Media Marktnál azt mondták, hogy a szabályzat tiltja a magáncélú fotózást, és ennek biztonsági és személyiségi okai is vannak. A CBA is ugyanerre hivatkozott, illetve szerintük a boltvédelmi szempontok is fontosak, pár fotóval elég jól fel lehet térképezni egy üzlet biztonsági berendezéseit, ezért emiatt nem tervezik, hogy feloldják a tiltást."

2022. jan. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!