Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha nem hajlandóak kifizetni...

Ha nem hajlandóak kifizetni az örökségből, hova fordulhatok? Ügyvéd és bíróság? Már így is kizártak az örökség egyik részéből. Tudnom kellett volna a tartási szerződésről? Törvényes ez így?

Figyelt kérdés

Apai nagyszüleim házáról van szó.

Eredetileg az apám és a testvére lett volna az örökös, de sajnos az élet úgy hozta, hogy az apám még a nagyszüleim előtt elhunyt, igy mivel én vagyok az egyetlen gyermeke, én öröklök apám helyett.

Meghalt nagypapám, az ő részét megörökölte nagybátyám és én. Ez idáig rendben van.

Aztán most elhunyt a nagymamám,és kiderült hogy eltartási szerződést kötött évekkel ezelőtt az egyik unokájával, nagybátyám egyik lányával. És így ugye az ő részét 1/1 arányban ő örökli. Nagyon szíven ütött, hogy nekem életében sem szólt róla nagymamám, a többiek pedig elhallgatták előlem. Persze hozzáteszem, az egész színjáték volt, logikátlan hogy azzal köt ilyen szerződést aki 70 km-re lakik tőle és havonta egyszer látogatta, a papíron lévő feltételeknek nem tett eleget. Bizonyítékom nincs, nem tudom megtámadni a szerződést.A miértjét sem értem, mi vette rá. Hogy nekem kevesebbet kelljen fizetni?

Most már követelném a nagypapai részem, de ha nem hajlandóak fizetni hova forduljak?



2018. máj. 6. 10:38
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Menj el a közjegyzőhöz, meséld el neki az egész történetet!

Lehet, hogy meg is lehet támadni az örökséget.

Kezdve azzal, hogy 70 km-ről nem teljesültek a szerződési feltételek, vagy akár vihetsz az orvostól is igazolást, hogy a mama nem volt már beszámítható az aláíráskor.

Ha ez nem sikerül, akkor is kiadathatsz a nagyapai részedre a közjegyzővel fizetési meghagyást, illetve a bíróságon indíthatsz "közös tulajdon megszüntetése" iránti pert, ami után kötelesek téged kifizetni.

[link]

2018. máj. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ.

A mama haláláig tudatánál volt, a szerződésben pedig nem a 70km-rel odébb lévő cím szerepel még, hanem az itteni, ahol felnőtt. De akkor is kamu az egész.


Tudnom kellett volna erről a szerződésről?

2018. máj. 6. 10:58
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Miért kellett volna tudnod? Ha a nagymama haláláig abszolút cselekvőképes és tiszta tudatú volt, akkor a saját döntése, hogyan rendelkezik a tulajdonáról, senkivel nem köteles konzultálni. Nyilván volt rá oka, hogy megkötötte a szerződést, valószínűleg nem az unoka, hanem a saját gyereke gondoskodott róla utolsó éveiben.
2018. máj. 6. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%

Jogilag nem kötelező veled közölni, de erkölcsileg feltétlenül, viszont ezzel sokra nem mész, legfeljebb a rosszhiszeműséget tudod bizonyítani és ez az esetek többségében (per esetén) latba esik.

Azzal meg ne törődj, hogy a szerződésben milyen cím van, ha tudod valahogy bizonyítani, hogy életvitelszerűen nem ott laktak.

Te tudod, hogy az ingatlan milyen értéket képvisel, érdemes e megtámadni az örökséget vagy sem, de a közös tulajdon megszüntetése iránti pert mindenképpen érdemes elindítani, (ha nem akarnak kifizetni) mert azon nem tudsz veszíteni.

2018. máj. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
50%

Én inkább úgy fogalmaznék, gyér kapcsolatnál sok minden elsikkad, sűrű és segítő kapcsolatnál nem tud titokban maradni ekkora horderejű kérdés. Előjött volna.

Egyszerűen ügyesebbek voltak nálad.

2018. máj. 6. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
93%
Ne itt kérdezgess, menj el egy ügyvédhez, az ilyen pereknek van esélye, pont ma beszéltünk erről az ügyvédünkkel. De erre itt megbízható választ nem kapsz annyira érteni kell a törvényeket, nem hinném, hogy van itt praktizáló ügyvéd, csak okoskodunk meg ötletelünk összevissza.
2018. máj. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
60%

"Bizonyítékom nincs, nem tudom megtámadni a szerződést."


Na, ez itt a lényeg.

Nagyon jól írják fentebb. Neked semmiféle beszámolási kötelezettséggel nem tartozik nagyanyád, amikor a saját tulajdonával rendelkezik.


Örökségből téged nem zártak ki, mert olyan nem volt.

A tartási szerződés egy visszterhes szerződési forma, amelyet a bíróságok elég speciálisan kezelnek, itélnek meg. Ha te nem vagy képes perben bizonyítani azt, hogy a tartási szerződés színlelt volt, akkor akár börtönbe is kerülhetsz.

Az, hogy 70 km-re lakott egymástól a tartott és a tartásra kötelezett, semmit sem jelent. Az sem, hogy havonta hányszor látogatta nagyanyádat.

Egy tartási szerződés lehet olyan tartalmú is, hogy a kötelezett havonta egyszer bevásárol a tartottnak és kész. Ezzel a kötelezettségét teljesítette. Ha a tartott személy nem reklamált, te mire fel tehetnéd ezt meg?


Az örökség nem váromány, hanem eshetőség, ami vagy lesz, vagy nem lesz.

A te esetedben az utóbbi jött be.

2018. máj. 9. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Kedves válaszolók!

Azt megértettem, és tisztában vagyok vele, hogy a szerződés miatt nagymamám után nem kapok semmit.

De a nagypapai reszem ott van.

Abból ki kell fizessenek. (Igényt tartanak a házra).

2018. máj. 9. 07:03
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Az más. A nagyapai rész tisztázásához menj be ahhoz a közjegyzőhöz, aki a mostani örökséget rendezte. Egyébként ingatlan öröklésnél a jogerőre emelkedés után telekkönyvezni szokták az új helyzetet. Tehát a nagyapád halála utáni örökösödési procedura lezárulta után a telekrészt (adott tulajdoni hányadot) a nevedre bejegyezték anno. És ez nem képezi a mostani öröklés tárgyát.

Ennek nézz utána a telekkönyvi hivatalnál. Ha nincs a nevedre bejegyezve, az probléma, ha nincs meg a korábbi végzés, akkor még nagyobb.

2018. máj. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól értem, akkor 25% tulajdoni hányadod van a házban. Erre nem tarthatnak igényt, ahogy írták, ellenőrizd le, hogy a földhivatalban megtörtént-e a bejegyzés, aztán kezdj el velük tárgyalni. Legvégső esetben bíróságnál kérheted a közös tulajdon megszüntetését, addig is a te tulajdonrészed használatáért kérhetsz tőlük díjat. Magyarázd el nekik, lehetőleg ügyvéddel, hogy ha nem tudtok megegyezni, végső soron bírósági árverés útján lesz értékesítve a ház, azzal pedig mindenki rosszul jár.
2018. máj. 9. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!