Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Többműszakos munkahelyen egy...

Többműszakos munkahelyen egy kollégám kérelmezte, hogy neki sose kelljen éjszakáznia, mindig csak nappal akar, és jóváhagyták neki. Ez mennyire jogszerű?

Figyelt kérdés

Rögtön az elején tisztázzuk: NEM A MUNKAÜGYIS KAMUTROLL VAGYOK! Ez most komoly. (Elég baj, hogy miatta néha normál kérdezőket is meggyanúsítanak.)

A héten kezdtem egy újonnan nyílt étteremben mosogatóként, 0 órás szerződéssel. A helyszín külföld, de ez most nem lényeg igazából. Az már a felvételkor közölve lett, hogy hol nappal kell dolgozni, hol éjszaka. A nappalos műszak délután kettőtől este tízig, az éjszakás hétfőtől csütörtökig este tíztől, péntektől vasárnapig este nyolctól hajnal háromig elosztásban. Hárman vagyunk mosogatók. Heti öt nap munka, legalábbis kettőnknek, a harmadikat lehet, hogy csak részidősnek vették fel, ez nem egészen tiszta. A beosztás értelemszerűen hetente változó. A héten az egyik leányzó a közvetlen főnöknek kérelmezte, hogy ő nem akar éjszaka dolgozni. (Onnan tudom, hogy megkérdezte, nem láttam-e a főnököt, mert erről akar beszélni vele. Én nem kérdeztem meg, hogy miért, és hogy gondolja, nem akartam áskálódónak tűnni.) És rábólintottak, emiatt át is variálták a beosztást. A következő hét is úgy néz ki, hogy neki mind az öt nap nappalos, nekem négy nap éjszaka, 1 nap nappal, 2 nap szabad. De ez már most a héten is így van, az átvariálás után. A harmadik illető négy napot dolgozik, három éjszaka, 1 nappal. Na most, mennyire jogszerű ez? Lehet ilyen, hogy valaki kijelenti, hogy ő sose fog éjszaka dolgozni. Akár egészségügyi okokra, akár tönegközlekedési gondokra hivatkozik, ez nem igazán fair a másik két dolgozóval szemben. Mert akkor miért nem keres olyan munkát, ahol csak nappali beosztásban kell dolgozni? Nyilván megfordult a fejemben, hogy esetleg valami puncos státuszban van, rokona vagy ismerőse dolgozik a fejesek között, vagy ilyesmi. Az egyik gond, hogy ha ez így marad, akkor én mindig heti négy napot éjszakázom. És csak akkor lehetek nappalos, amikor a leányzónak szabadnapja van. A másik pedig, hogy ő mindig jóval többet fog keresni nálunk, mivel a nappalos beosztásban van a legtöbb munkaóra.

Gondolkodom, hogy szóvátegyem-e a dolgot. Mert ugye mi van, ha evvel elindítok egy olyan folyamatot, ami végül az elbocsátásomhoz vezet? Július végéig van a szerződésem, és augusztusra már le van fixálva a nyári szabadság. De az sem okés, hogy én minden héten négy napot éjszakázzak. Akkor sokkal hosszabb a hazaút, és a szervezetnek se biztos, hogy jó tesz. Ti mit tennétek a helyemben?


2018. máj. 17. 11:05
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
Kis kiegészítés: Nem vagyok próbaidős. Igazából már január óta ennél a cégnél vagyok, csak eddig, amíg az új hely meg nem nyílt, másik helyre küldtek dolgozni. Ott normál arányban voltak elosztva a nappalos és éjszakás műszakok.
2018. máj. 17. 11:17
 2/30 anonim ***** válasza:
Persze hogy lehet
2018. máj. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
100%
Lehet várandós csak titkolja és azért.
2018. máj. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:
2: De akkor evvel az erővel én is előállhatnék avval, hogy nem akarok éjszaka dolgozni. Vagy avval, hogy hétvégéken és ünnepnapokon mindig szabad akarok lenni. De nem teszem, mert számomra tiszta volt a jelentkezéskor, hogy ez egy rugalmas beosztású munkahely.
2018. máj. 17. 11:21
 5/30 A kérdező kommentje:
3: A másik helyen is ott dolgozott, már januárban, mikor odakerültem. Vele együtt kerültem át. És utólag visszagondolva tűnik fel, hogy ott se éjszakázott soha. Csak az nagyobb hely volt, többen voltunk mosogatók több helyiségben. Persze ettől még elképzelhető, hogy várandós, de kicsi esélyt látok rá, annak már látszania kéne.
2018. máj. 17. 11:24
 6/30 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy a lány terhes, azért kéri a nappali műszakot.
2018. máj. 17. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 Alain Delon ***** válasza:
89%
Teljesen jogszerű. A munkáltató dönti el a beosztást. De gondolom, elesik a műszakpótléktól is.
2018. máj. 17. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:
7: Vendéglátóiparban nincs műszakpotlék. Itt legalábbis.
2018. máj. 17. 12:10
 9/30 A kérdező kommentje:
De végeredményben mit tehetnék? Ha hosszútávon nem bírom a dolgot, az egyetlen opció, hogy a szabadságom után nekiállok valami mást keresni? Nyilván tudok dönteni magamtól, de azért érdekelnének tanácsok, meglátások.
2018. máj. 17. 12:59
 10/30 anonim ***** válasza:
100%
Hát sajnos nem tehetsz sokat- max Te is megkéred h ne így kelljen menned,vagy keresel mást.
2018. máj. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!