Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van olyan kitétel az alkotmány...

EagleHUN kérdése:

Van olyan kitétel az alkotmányban vagy a törvényekben hogy a pénzedért mindenképpen kell kapj valamit, azaz ha fizettél valamiért?

Figyelt kérdés

Én a következő logikus következtetésre jutottam:


Legálisan mindössze 3 módon szabadulhatunk meg a pénzünktől, legyen az bankszámlán vagy kp -ban stb...


- Vehetsz árút: Ez egyértelmű, nincs mit magyarázni rajta. Kaja, pia, elektronikai kütyük, autó, ház stb...


- El is adományozhatod. Ha a hátad mögé dobsz egy húszezrest az is autómatikusan ez lesz hisz valaki megtalálja és felveszi.


- Vehetsz valamilyen szolgáltatás. Pl: internet előfizetés, masszás, fodrász, edzőterem használat, albérleti díj stb...

az adók is is ide tartoznak, bár most azt hadjuk mit is kapunk érte, arányos -e az...


(És persze vannak az előbbi 3.-nak kombinációi. Pl víz, villany ahol árút is kapsz és szolgáltatást is egyben hiszen hálózat fenntartást is ki kell fizetni.)


Nem véletlen hogy legális módot említettem, mert a pénz megsemmisítését a tv. bünteti!


Szerintem ezek amiket eddig itt leírtam, egyértelműek és cáfolhatatlanok, nem kell hozzá semmi tv. hogy így van és kész.


A kérdésem viszont az az alkotmányban vagy a tv. ekben van -e bármi ami ezt szabályozná. A fogyasztóvédelemnél talán van ilyesmi hogy ha fizettél egy áruért akkor garantálniuk kell annak használatát értékét stb... bár ezt sem tudom (megtalálni sem, mi alapjám)

De pl van -e mondjuk szolgáltatásnál főleg ott ahol előre fizetsz, hogy kell-e kapj valamit a pénzedért?

Pl:

- szállodai szoba és szolgáltatások mondjuk egy előre fizetett nyaralás esetén,

- vagy albérleti díj megfizetése - kontra a bérbeadó fenntartási kötelezettsége...

- Állambácsi adóért cserébe adott (vagy nem adott) "szolgáltatásai"?


Szóval az érdekelne van-e valamilyen általános érvényű alkotmányos vagy tv. -i kitétel ilyesmire, ami hivatkozási alap lehet bármilyen ügyben?

Kontra: Vagy simán foszthatóak vagyunk bárki által, és nem tudjuk megkövetelni az arányosságot illetve semmit sem?



2018. jún. 27. 10:51
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
83%

# 9



ez a dolog nem a kérdésedhez tartozik. Ott egy szolgáltatásért fizetsz, ami egy szerződésbe van foglalva. Általában ez szokott lenni:


"A bérbeadó biztosítja a bérlőnek a fenti ingatlan rendeltetésszerű használatát (magyarán működjön már az a rohadt ablak) a bérlés idejére" stb.


Te itt a bíróságon azt mondod, hogy azért kötelezed a bérbeadót kártérítésre (a pénz átadását követően amit ő nem akart visszaadni), mivel a szerződéseteket megszegte.


Ne egy törvényt keressél mindenre, hanem másfelől próbálj gondolkodni.

2018. jún. 27. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
A törvény is már elég magas szintű szabályozás, afelett már csak az alaptörvény áll. Egy csomó mindent elég rendeletekben szabályozni (Korm., miniszteri, aut. áig. sz.).
2018. jún. 27. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
Annyi, hogy ha valamit nem szabályoz alaptörvény, akkor annak az alkotmányossága még megkérdőjelezhető. Pl. ezért teszik a hajléktalanság tiltását alaptörvénybe, mert ha csak törvénybe tennék, akkor civil szervezetek támadhatnák az alkotmányosságát, hivatkozva alapjogokra.
2018. jún. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
nincs
2018. jún. 27. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
100%

Az arányosság megfoghatatlan fogalom.

Ami egyiknek kincs,az a másiknak szemét.


- Mi ez?

- LóSz@r.

- Mennyibe kerül?

- Kilója 70 erer euro.

- Micsoda? Nem szikkadt ez, hogy ilyen olcsó?


Az arányosság a kereslet-kínálat alapján változik. Ami ma drága, holnap olcsó lesz (mobil teló) és viszont (eredeti míves fabútor).

2018. jún. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
100%

Csak két megjegyzés, és nyugodtan nevezhetsz szőrszálhasogatónak (pedig nem vagyok az :D)(


"Az albérleti tv.-t ismerem abban van olyan kitétel hogy az ő költségére elvégeztethetem (áfás számlát kell kérni róla) és köteles kifizetni. De van-e máshol?"


NINCS olyan, hogy "albérleti törvény". Lakástörvény a keresett szó. ;)

(És akkor még belemehetnénk, hogy az esetek közel 100%-ában nem is "albérletről" van szó. Ha te egy tulajdonostól bérelsz lakást, akkor bérlő vagy. Ha egy bérlőtől bérelsz, akkor vagy albérlő.)


Egyébként nincs máshol.

A bérleti szerződésben rögzítették a felek kötelezettségeit, ill. jogszabály rendelkezik néhányról (a már említett Lt.); amelyik fél nem teljesít, az szerződést szeg, lehet pereskedni. - Bár inkább ilyen esetben el szoktak köszönni egymástól a felek.


A másik:

"Ha a hátad mögé dobsz egy húszezrest az is autómatikusan ez lesz hisz valaki megtalálja és felveszi."


Elvileg nem. A talált pénzt (ha jól emlékszem, 5.000 Ft-tól) nem szabad megtartani, le kell adni a rendőrségen. Akkor is, ha nem pénztárcában van, lakcímmel, bármilyen azonosítóval.

Persze ezt általában nem szokták tudni az emberek, aki meg tudja, azt se nagyon érdekli, így ritka, ha valaki tényleg a törvényi előírásnak megfelelően cselekszik.

Ezt onnan tudom, hogy vagy 10 évvel ezelőtt felhívtam a rendőrséget egy levélkupacból kikandikáló 2.000 (azaz kettőezer) Ft-os bankjegy miatt. A rendőrnő kérdezte, van-e tárca stb. Mivel nem volt, azt mondta, hogy ilyen kis összeget nyugodtan meg lehet tartani. Továbbá elmondta kétszer-háromszor, hogy "nahát, tizenéves pályafutása alatt ilyen esete még nem volt" (mármint hogy tényleg gazdátlan, kis címlet miatt felhívják, hogy mit kell csinálni vele).

2018. jún. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
#12-#14 köszi
2018. jún. 27. 15:00
 18/30 A kérdező kommentje:
#15 ez tény jó tudni hogy te is így gondolod.
2018. jún. 27. 15:01
 19/30 anonim ***** válasza:
100%

# 10



nincs mit, csak máskor kicsit gondolt át a kérdésed mielőtt felteszed :) nincs gáz

2018. jún. 27. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:

#16- Nem gond én is "szőrszálhasogató" szoktam lenni.

Most nem is bánom mert akkor lesarkítom 1 példára, talán úgy könnyebb megválaszolni.


- A nevén most ne lovagoljunk. 1993-as tv.ről van szó, amit párszor már módosítottak.

- Bérlőtől nem bérelhetsz semmit! Tiltott tudtommal a tovább bérbeadás, a legtöbb szerződésben ki is kötik.

Ha viszont fenntartásba esetleg haszonbérbe (haszonélvezeti jog átadásával) veszi "át" az illető akkor igen. Csak akkor nem jár utólag semmi a tulajdonosnak, mivel már nem ő köteles fenntartani az ingatlant és így semmilyen költsége nincsen vele. Az eredeti tulajnak 1 joga marad meg a tulajdonjoga, bejegyezve a földhivatalnál. Ez majdnem olyan mint amikor gépjárművet vesz valaki fenntartásba, kifizeti az árát, de megspórolja az átírási illetéket. De az eredeti tulaj már semmit nem tehet a járművel, nem ő a fenntartó, nem is fizet utána semmit. Csak papíron az övé!


És akkor az eredeti példára visszatérve, mert az előbbinek is van köze hozzá.

"A bérleti szerződésben rögzítették a felek kötelezettségeit," - Épp ez a gond/problémám amiért a kérdést soha egy albérleti szerződésbe sem láttam belefoglalva azt ami egyébként egyértelmű, mert a tulajdonosok nem szeretik papíron látni hogy ők nem "csak úgy" kapják az ingyen pénzt. Hanem a példa esetében költségük is lehet a dologgal, nem is kevés!

És sajnos az említett 1993-as "Lakástörvény" is csupán célozgat rá, pl abban a cikkelyben amit példaként felhoztam.

De akkor sarkítsuk ki erre a példára az egész kérdést:

A bérlő fizet a "szolgáltatásért" ezért elvileg jár hogy ami nem szándékossággal és nem nem-rendeltetésszerű használattal megy tönkre azt a tulajdonos 100% saját költségén cserélje ki. És ha mondjuk felmond a csere helyett akkor perelhető kártérítésre.?!


- De sajnos ilyesmit nem szoktak a bérleti szerződésekbe beleírni. (Én legalábbis még sosem láttam leírva semmit ilyen szerződésben ami azt fejtegette volna mire köteles a tulajdonos/bérbeadó...)

- És a tv. is csak célozgat rá konkrétan nem írja le.

Csupán lehetőséget ad a bérlőnek hogy a használatot akadályozó dolgokat a bérbeadó költségére és terhére elháríthassa.


Mondjuk akkor ezért is kérdezem van -e olyan magasabb szintű (pl alkotmány?) amiből le lehet vezetni/következtetni hogy ha az egyik fél fizetett valamiért rendesen de a másik nem teljesített akkor ez alapján akár bírósági úton is számon kérhető, függetlenül attól hogy konkrétan nem kerül leírásra a szerződésben (csak feltételezem soha sehol!).

(Azaz akár per is nyerhető "lenne" ilyen alapon?)

2018. jún. 27. 15:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!