Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan oldható meg az alábbi...

Hogyan oldható meg az alábbi helyzet? (magyarázat lent)

Figyelt kérdés

Adott egy ingatlan. Ennek 3 tulajdonosa és egy haszonélvezője van. Ebből szeretnék kiszállni úgy, hogy a másik 2 tulajdonos nem akar kivásárolni. A haszonélvező pedig azon van, hogy én minél nagyobb mínusszal zárjam a dolgot.

Nézelődtem már, de a haszonélvezeti jogot nem lehet megszüntetni, nem is akarom, csak kivonni magam az egészből úgy, hogy ne bukjak 1-2 milliót.

Mit tehetek ilyenkor?


2018. júl. 2. 15:47
 1/10 anonim ***** válasza:
"A tulajdonostársi elővásárlási jogra figyelemmel a kívülálló személytől érkező vételi ajánlatot - mint saját eladási ajánlatát - teljes terjedelmében, tartalmában hitelt érdemlően, szokásosan egy 15 napos nyilatkozattételi határidő biztosításával be kell mutatni az elővásárlásra jogosultaknak, akik ezen feltételek elfogadásával megvásárolhatják a tulajdoni hányadot ("egy az egyben" kell elfogadniuk a feltételeket - viszont a kívülállóval is csak eszerint lehet megkötni a szerződést). Pozitív nyilatkozat elmaradása esetén a szerződés a kívülállóval megköthető. Lehetőség van a közös tulajdon megszüntetését is kérni (peres úton), azzal, hogy tulajdonrészének megváltását kéri. Egy per kimenetele mindig kétséges, azonban gyakorta a per folyamán születik meg egy mindenki számára elfogadható megegyezés."
2018. júl. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Igen, eljutottam a közös tulajdon megszüntetéséről szóló írásokhoz is, de itt sem találtam az én problémámra kitérő leírást (valószínűleg rosszul kerestem). A lényeg az, hogy én minél hamarabb szeretném ebből kivonni magam úgy, hogy az ne az én káromra menjen. A két tulajdonossal szót tudok érteni, megértik miért szeretném ezt, sajnos nincs elegendő tartalékuk arra, hogy kivásároljanak. A haszonélvezővel egyáltalán nem tudok szót érteni. Azt tudom, hogy nem marad más, mint a peres út, de ez évekig húzódhat és és egyedül "harcba" indulni elég nehéz lesz úgy, hogy a per ideje alatt nekem a per költségeit is elő kell teremtenem.

Tudom, erre nem lesz gyors megoldás, de mi az amivel ez a dolog rövidre zárható? Mi az, amivel mindenki a legrövidebb úton elfelejtheti a másikat?

2018. júl. 2. 16:09
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát a legrövidebb út, ha odaajándékozod a tulajdonrészed valamelyik tulajdonosnak, vagy csináltok egy olyan adásvételi szerződést, hogy csak akkor köteles kifizetni a vételi összeget, ha a haszonélvező elhalálozott és az ingatlan eladásra került. De miért akarod eladni? "Nem kér enni", magyarul egy filléredbe nem kerül jelenleg, hogy a tiéd és az értéke idővel valsz. csak nőni fog. Ha meghal a haszonélvező, akkor majd eladjátok az ingatlant és hozzájuttok a pénzetekhez.
2018. júl. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"De miért akarod eladni? "Nem kér enni"

Mert lelakja...

2018. júl. 2. 16:38
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát ha lelakja, ha nem, valamennyit érni fog az a ház, ha elhalálozik a haszonélvező, szóval te mindenképpen pénzt fogsz kapni érte ...legalábbis, ha nem valami olyan környéken van a ház, ahol eladhatatlanok az ingatlanok, mert akkor érdemes máris átíratnod a részedet az egyik tulajra.

A közületi díj tartozásait meg majd öröklik az örökösök, azzal nem kell foglalkoznod.

2018. júl. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem lakhatja le.
2018. júl. 2. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Tudomásul kell venni, hogy egy ingatlan résztulajdon piaci értéke gyakran a nullához közelít, függetlenül attól, hogy papíron mennyit ér. Ha haszonélvezettel terhelt az ingatlan, akkor meg pláne.


Ha valamelyik társtulajdonos nem veszi meg alapvetően jófejségből, "talán jó lesz ez még valamire" alapon, akkor szinte lehetetlen értékesíteni. A te esetedben igazából a közös tulajdon megszüntetésére irányuló irányuló pereskedés sem lenne járható út, hiszen az a haszonélvezetet nem érinti. Árverésen is csak mélyen áron alul menne el a haszonélvező miatt.


A haszonélvezőnek nem sok kötelezettsége van, de az egyik az állagmegóvás. Ha lelakja a házat, elvileg kártéritésre kötelezhető.


Az megint más kérdés, hogy érdemes-e pereskedni saját rokonoddal?

2018. júl. 2. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Valamit félreértesz. Haszonélvező itt nem rúg labdába. Mindegy, hogy mennyire ellenzi, semmilyen beleszólása sincs a dologba. Persze a haszonélvezet megmarad a tulajdonosváltás után is. (kivéve, ha épp a haszonélvezőnek ajándékozod a részed, de ez más történet).

A tulajdonostársakat pedig annyiban érinti, hogy elővásárlási joguk van. Vagyis azonos összegért a vevő helyébe léphetnek, de ennyiben ez ki is merül.


Vagyis akkor és annyiért adod el, akinek csak akarod és tudod. Előbb azért próbáld magad eladni, mintsem peres úton még a perköltséget is fizetve.

2018. júl. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
És mégis ki vesz meg 1/3 házat, amin ráadásul haszonélvezet is van?
2018. júl. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"A haszonélvező pedig azon van, hogy én minél nagyobb mínusszal zárjam a dolgot."


Ezt úgy érted, hogy szándékosan kárt okoz az ingatlanban?

Azért is perelhetsz, nem csak az állagmegóvás elmulasztása miatt.

Én nem értek egyet az egyik előző válaszolóval, baromira nem érdekes, hogy rokon vagy sem. Ha ő rokon létére szemét, akkor a másik félnek sem kell tekintettel lennie arra, hogy rokoni kapcsolat van közöttük.

Inkább az eljárás kimenetelét tartom kétesnek, mert az ilyen ingyenélőknek általában nem szokott pénzük lenni, hogy kifizessék a bíróság által megítélt összeget.

De azért a tudomására kellene hozni, hogy jogkövető magatartást vársz/vártok el tőle, és amennyiben erre nem hajlandó, akkor peres úton fogjátok kötelezni az okozott károk megtérítésére - ez egy ügyvéd által írt levéllel drágább ugyan, de lényegesen nyomatékosabb. Hátha észbe kap.

2018. júl. 2. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!