Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez önvédelemnek számít, vagy...

Ez önvédelemnek számít, vagy minek?

Figyelt kérdés
Ha szemtanúja lennék hogy megütik öcsémet, aki még 14év alatt van bőven, szóval jogilag "cselekvőképtelen", én meg odamennék és vissza ütnék a támadóra? (Remélem érhetően tettem fel a kérdést, és nem, nincs semmi ilyen bennem, szimpla kíváncsiság. )

2018. júl. 8. 09:46
 1/5 anonim ***** válasza:
9%
Önvédelem = a sértett önmagát védi, itt ez nem történik meg. Ha más megy oda és a törvény betartása helyett (rendőrt hív például, feljelentést tesz), az már nem önvédelem, hanem szándékos (könnyű/súlyos, ahogy sikerül) testi sértés. A jog nem ad felhatalmazást arra, hogy te bárkit bárki nevében megtámadj, ezzel te is bűnelkövetővé válsz (önbíráskodás, garázdaság is szóba jöhet) és persze elszámoltatható a tetteiddel.
2018. júl. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 qkker1 ***** válasza:
89%

"Ha más megy oda és a törvény betartása helyett (rendőrt hív például, feljelentést tesz), az már nem önvédelem, hanem szándékos (könnyű/súlyos, ahogy sikerül) testi sértés."


1.Nincs önvédelem, csak jogos védelmi helyzet!

2. Ez viszont vonatkozik arra is, ha valakit vernek, akkor te megvédheted /nem túllépve a támadás mértékét/;

3. ha már befejezte a verést, és utána ütöd meg, akkor önbíráskodás, stb.

2018. júl. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

#1

A segítségnyújtás elmulasztása súlyos bűncselekmény, vagyis ha látom hogy valakit vernek és nem teszek ellene semmit, akkor követek el bűncselekményt.

Az, hogy az a testvére az illetőnek vagy egy idegen, nem számít szerintem.

Természetesen nem kell beszállni a verekedésbe, lehet rendőrt is hívni, de ha egy fiatalt bántalmaznak éppen és én képes lennék ezt megállítani - ha kell azzal, hogy én ütük vissza a másiknak helyette - akkor abban a pillanat ez a segítségnyújtás. Mire menne azzal, ha 10-20 perc múlva kijönne a rendőrség?

Az ilyen helyzeteket mindig utólag mérlegeli egy külső szemlélő, vagyis a rendőr, bíró, ha kell, hogy arányos volt-e a cselekmény azzal amit ki akart védeni. Vagyis ha bántalmaznak valakit és azzal megállítható ez ha egy másik személy közbelép és visszaüt, akkor arányos. Ha viszont utána az kezdi el csépelni a bántalmazót, az már önbíráskodás.

Amúgy szerintem az fog a vitában "nyerni" aki előbb feljelenti a másikat bántalmazásért. Vagyis ha a kérdező feljelenti azt, aki megütötte a testvérét, nyilván őt fogják kedvezőbben elbírálni, mintha megvárja, hogy a másik szülei (mert gondolom ha egy 14 évessel verekedett, ő sem lehet sokkal idősebb) mennek előbb a rendőrségre panaszkodni, hogy egy idősebb bántalmazta a gyereküket.

Kérdező:

Mindenképpen ELŐSZÖR figyelmeztetsd a támadót arra, hogy közbe fogsz lépni és ellátod a baját ha nem hagyja abba és nem megy el. Ha ezt megtetted és még akkor is folytatja az öcséd verését, akkor te is megütheted. Azonba ha erre abbahagyja, akkor már nem. Akkor sem ha neked lenne igazad, mert ahogy #2 írta, az már nem jogos védelmi helyzet, hanem bosszú, önbíráskodás.

2018. júl. 8. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Libers Pertz ***** válasza:
26%
Tavaly május környékén fogadták el az új önvédelmi törvényt, szerintem azzal jársz q legjobban, ha beírod a googleba és elolvasod, én nem tudok pontosan idézni, de ilyen arányosságot például már nem vizsgálnak, ha jogos az önvédelem, gyakorlatilag bármit használhatsz, de mondom olvad el pontosan, mert nem akarok hülyeséget írni.
2018. júl. 8. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Másokat védhetsz,más értékeit is védheted. Illetve a saját épséged,és saját értékeid is.
2018. júl. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!