Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha megkérek valakit, hogy...

Ha megkérek valakit, hogy oltsa ki az életemet, az elkövető számíthat-e büntetésre a magyar BTK szerint?

Figyelt kérdés

Mostanában eléggé érdekelnek a jogi kérdések, olvasgatok ilyeneket, stb. Nem terveztem semmi ilyesmit elkövetni, egyszerűen nincs senki az ismerőseim körében aki jogász vagy ügyvéd, bíró.

Írásban adnék egy felhatalmazást, hogy a megnevezett személy kiolthatja az életem.

Büntethető-e emiatt?

És a másik kérdés, ha valaki megtámad, élet kioltására alkalmas fegyverrel, és azt a támadás elhárítása érdekében ijedségből az elkövető ellen fordítom és a támadó elhalálozik az büntethető-e a BTK szerint?



2018. júl. 10. 15:37
 1/10 anonim válasza:
79%

1.Szerintem ugyanúgy emberölésnek számít hiszen egy ilyen felhatalmazás se ad jogot emberi élet kioltására.

2. Valószínűleg nem mivel közvetlen életveszély állt fent.

2018. júl. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Az első emberölés.


A második lehet jogos önvédelem is, ha egyébként annak feltételei fennálnak.

2018. júl. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
62%

Nem kell ehhez jogász vagy ügyvéd, bíró, egyébként nm is hiszem, hogy a Gyakorin hemzsegnének ezek, mert teljesen egyértelmű.


1) Igen,

2) nem.

2018. júl. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
2%
Mi olyan egyértelmű benne?
2018. júl. 10. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

#4

Akkor lassan mondom!

Emberéletet - hacsak nem önvédelemből történik - kioltani bűncselekmény. Még orvosok esetében sem fogadják el, sőt büntetik a haldoklóknál az eutanáziát.


Önvédelemből akkor nem büntetendő, ha a hárítás nem erősebb a támadásnál. Ellenben, ha valakire késsel támadnak, joggal védekezhet késsel, még ha az a támadóé is volt, mert nyilván nem szalonnázni akart a késsel a támadó.

2018. júl. 10. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
57%

1. Nem. Az életkioltásának minden formája bűncselekmény, csak nem azonos súlyú. Ez esetben például számon kérhetik, miért nem vitt téged elmeorvoshoz.

2. Általánosan nem megválaszolható az eredmény. A bíróság minden körülményt mérlegel, és ha bebizonyosodik, hogy a védekezés nem volt súlyosabb a támadásnál, lehetséges felmentés. De annak megállapítása, hogy mi súlyosabb, elég bonyolult dolog.

2018. júl. 10. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Libers Pertz ***** válasza:
Tavaly májusban fogadták el az új önvédelmi törvényt, nem vizsgálhatnak arányosságot, ha rád támad és pusztán jobb a fizikuma, simán ragadhatsz kést, mert amennyiben ő képes lett volna megölni téged akkor már jogosan védekeztél. Ez elég sarkalatos példa, keress rá Google on, érthetően leírják hivatalos oldalon. Az első fele a kérdésnek pedig egyértelműen igennel megválaszolva.
2018. júl. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

BTK idézet, 4,5 másodperc alatt gugliztam ki neked


Emberölés

-----------


160. § (1) Aki mást megöl, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha az emberölést


a) előre kitervelten,


b) nyereségvágyból...... stb



látsz benne olyan kitételt, hogy "de ha megkér rá, akkor semmis?"

2018. júl. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
11%
Természetesen számíthat, de szerintem nagyon sokat csökkenthetnek a büntetésen, ha mondjuk halálos beteg és megkér. Lehet, hogy ez csak felfüggesztett lenne. Ha csak mondjuk depressziós, akkor is szerintem max. 5 év, talán csak 2-3. Bár nem árt dokumentálni, hogy ő kérte.
2018. júl. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországon büntetik az öngyilkosságban való segítségnyújtást is, szóval nem csak az ilyen önmegöletést, amit te vázoltál. Jelenleg csak a saját életedet olthatod ki jogszerűen, ill. orvosi kezelésről mondhatsz le.
2018. júl. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!