Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Idős szüleink hat éve meghalta...

Idős szüleink hat éve meghaltak és örököltünk utánuk Bp. -en egy családi házat amire kivetett az önkormányzat ingatlan, telek és kommunális adót 5 évre visszamenőleg + az ideit is. Jogilag ezt megtehetik?

Figyelt kérdés
A ház mára más kissé romos, mert a haláluk óta lakatlan. (Inkább elbontandó. ) Soha semmiféle felszólítást nem kaptunk. Most viszont 30 napon belüli egyösszegű befizetést követelnek 6 évre. Jogilag rendben van ez? Amúgy az összeg nagysága megegyezik 10 havi nyugdíjammal. (Kisnyugdíjasként nincsen miből befizetnem akkor sem, ha részletfizetést adnának rá.) Létezik erre valami jogi segítség?

2018. aug. 16. 09:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
0%
Igen, és meg is teszik. Szedi össze a Fidesz az összes pénzt amit még az emberekből ki tud csiholni, mert tudja, hogy következő választásnál nem tudja azt előadni, mint a monstaninál.
2018. aug. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
94%

Persze, hogy megtehetik, hiszen minden ingatlanon van telek, és kommunális adó. Függetlenül, hogy lakott vagy lakatlan. Erre mondják, hogy a "nem tudtam, hogy van" nem mentesít fel senkit a fizetés alól.

Én is fizetek, és rajtam kívül szinte mindenki akinek ingatlanja van.

Annyit tehetsz, hogy a kis nyugdíjadhoz mérten kérsz részletfizetést. (megadják)

2018. aug. 16. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
76%
Kedves első. A telek és kommunális adó fizetése nem fidesznek köszönhető. Én 30 évvel ezelőtt is fizettem.
2018. aug. 16. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
95%

Miért ne tehetnék? Adót minden évre kell fizetni.


Te meg minek őrizgeted ezt az ingatlant, miért nem adod el? A tulajdnosnak kötelezettségei is vannak... A vételárból majd rendezed.

2018. aug. 16. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Nem a politikai rovatba tettem, csak ide helyezték át.

Amúgy nem az adók jogosságát vitattam, hanem azt, hogy most jutott hirtelen az eszükbe, és azonnali befizetést követelnek 6 évet egyben.

2018. aug. 16. 09:54
 6/17 anonim ***** válasza:
91%

"nem az adók jogosságát vitattam, hanem azt, hogy most jutott hirtelen az eszükbe, és azonnali befizetést követelnek 6 évet egyben."


Az igazság az, hogy neked minden évben kellett volna adót fizetni. Mivel 5 éven keresztül nem fizettél, így nekik meg kellett tenni a lépéseket, mert a pénzbeli követelés csak 5 évig érvényes. Ha túllépték volna, akkor elévült volna, így nem lett volna jogos a követelésük. Ezért jelentkeztek most, hogy az elmúlt 5 év adóját rendezned kell, meg + az idei évet is.

Mostantól kezdve újra ketyeg az 5 éves elévülési idő. Szóval ez nem hirtelen döntés volt, hanem jogi lépés.

Teljesen szabályosan jártak el.

2018. aug. 16. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Ez valahogy így van. Pl. nekünk is most halt meg nemrég egy idős rokon, és az ingatlant - legjobb tudomásunk szerint - a feleségem örökli majd. Fizetjük a költségeket, mert utána visszamenőlegesen behajtható. És hangsúlyozom: még nincs is a nevén, még előttünk a hagyatéki eljárás meg minden szar, évekig is tarthat, de kénytelenek vagyunk fizetni.
2018. aug. 16. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Eszembe sem jutott, mert ahol lakom, ott nincsenek ilyen adók.

(Ilyen mértékűt meg a nagy többség ki sem tudna fizetni.)

2018. aug. 16. 10:08
 9/17 anonim ***** válasza:
76%

Utána kell kérdezned, hogy tényleg csak most jutott-e az eszükbe, mert lehet, hogy csak hozzátok nem érkezett el az ügy. Hiszen ha nem lakjátok és üresen áll, akkor az önkormányzat küldhetett a címre csekket, felszólítást, csak azt ti nem kaptátok meg valamiért. Pl. mert amikor a posta visszaküldte azzal, hogy a címzett nem volt elérhető, akkor az adott illetékes már nem foglalkozott azzal, hogy a tulajdonos másik címét megkeresse.

De a lényeget tekintve mindegy, hiszen az az adó előtte is életben volt és a megfizetése kötelezettség. Ha egy ilyen felszólítást kaptatok, akkor előtte már sok lépcsőn végig ment az ügy és akkor is nektek kell kifizetni, ha az önkormányzaton belül hibázott valaki vagy a postánál.

Ahogy más már írta, kérnetek kell részletfizetést, de megpróbálkozhattok azzal s, hogy az elengedését kérjétek. Ezért kellene kideríteni, hogy az értesítés hol akadt el. Mert ha az önkormányzat hibájából nem jutott el hozzátok, akkor miattuk nem fizettétek amikor még nem lett volna olyan nagy összeg egyszerre. Menjetek be a postára és próbáljátok megtudni, hogy ajánlottként vagy más lekönyvelt formában küldött-e az önkormányzat felétek felszólítást (a szimpla csekkes befizetési kötelezettségnek nem lesz nyoma, azt sima levélben küldik nálunk évente együtt egyszerre a több csekket). Ha itt van valami, akkor rajta lesz, hogy miképpen adták vissza az önkormányzatnak stb. Ha nem sikerül, akkor egyből az önkormányzat illetékeseihez forduljatok és kérjétek meg a levelezésükből, hogy pontosan mikor és milyen formában küldtek értesítést, felszólítást, egyebet. Hosszadalmas kikeresni, de minden egyes kiküldött dokumentumot valamiképpen nyilván kell tartaniuk, tehát ott kell lennie.

De mindezt át is ugorhatjátok és egyből kérhetitek a részletfizetést, vagy esetleg az első pár évi díj elengedését, mert hogy az már nagyon régen volt, ti meg nyugdíjból kellene, hogy fizessétek stb.

Mindenképpen udvariasan, kedvesen, az önkormányzati dolgozók segítségét kérjétek az ügyben. A legtöbben szívesen segítenek, főleg ha nyugdíjasokról van szó és arról, hogy a szüleik halála után történt a dolog.

2018. aug. 16. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Utolsónak külön köszönöm az értelmes és segítőkész hozzászólását.

Az ügyintézővel beszéltem telefonon, és ő maga mondta el, hogy ők is csak most vették észre, hogy nem lettek kivetve az adók erre az ingatlanra.

Vagyis nem volt előzetes levelezés.

2018. aug. 16. 10:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!