Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Idős szüleink hat éve meghalta...

Idős szüleink hat éve meghaltak és örököltünk utánuk Bp. -en egy családi házat amire kivetett az önkormányzat ingatlan, telek és kommunális adót 5 évre visszamenőleg + az ideit is. Jogilag ezt megtehetik?

Figyelt kérdés
A ház mára más kissé romos, mert a haláluk óta lakatlan. (Inkább elbontandó. ) Soha semmiféle felszólítást nem kaptunk. Most viszont 30 napon belüli egyösszegű befizetést követelnek 6 évre. Jogilag rendben van ez? Amúgy az összeg nagysága megegyezik 10 havi nyugdíjammal. (Kisnyugdíjasként nincsen miből befizetnem akkor sem, ha részletfizetést adnának rá.) Létezik erre valami jogi segítség?

2018. aug. 16. 09:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
90%

Igen, megtehetik.


Az az igazség, hogy kommunális adofizetlsi kötelezettségednek neked kell uténanézni az adott önkormányzatnál, a honlapjukon vagy személyesen vagy telefonon. Ha már felszólítanak, akkor igen, azonnal be kell fizetned azt, amivel 6 éve tartozol.


Itt te mulasztottál.


Van egy öröklött ingatlanvagyonod amellett, amiben élsz, irreleváns, hogy emelett nyugdíjas vagy.

2018. aug. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Add el, és abból rendezzétek a költségeket.

Az önkormányzatnál biztosan lehet kérni határidő módosítást és részletfizetést, már csak azért is, mert nemcsak az adott évet kérik most, hanem visszamenőleg 5 évet. Nyilván nem elvárható, hogy ezt valaki egy összegben befizesse rövid határidőn belül.

De az biztos, hogy ki kell fizetni.

Ha úgy is ott áll üresen évek óta, akkor szabaduljatok meg vele, mert csak a gond lesz.

Bármilyen kis árral jól jártok, ami fedezi a költségeket. Ha a ház romos is, a telek talán jó helyen van és elkel.

2018. aug. 16. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésedből nyilvánvaló, hogy nem egyedüli örökös vagy. Az ingatlannal kapcsolatos BÁRMILYEN terhet a tulajdonosoknak tulajdoni hányaduk arányában kell viselniük. Tehát a kirótt összeget szépen elosztjátok két-/háromfelé (ahányan vagytok testvérek), és mindenki beadja a közösbe a rá eső részt. Ha nem megy egy összegben, kérhettek részletfizetést.


A házat meg tényleg értékesítsétek mielőbb, nem is értem, ez miért nem történt meg eddig. Az adón kívül is lehetnek olyan költségek, amelyeket lakottságtól függetlenül fizetni kell, ha nem intézkedtetek időben (pl. víz alapdíj, gáz alapdíj stb.) Plusz tulajdonosi kötelezettség rendben tartani az ingatlant, pl. gazmentesítés, ház előtti járda takarítása, télen hó- és síkosságmentesítése stb.

Természetesen ha bármelyik testvér szeretné kivásárolni a többiek részét, megteheti, ha meg tudtok állapodni az összegben. De ha nincs ilyen egyezség (akár azért, mert senki sem akarja, akár azért, mert valaki akarná, csak áron alul, és ezért elzárkózik az értékesítés elől), akkor bíróságra kell vinni az ügyet, osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti pert indítani.

2018. aug. 16. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
19%

Kedves hármas, valóban nem, de a mértéke igen.


Kedves kérdező! A felsorolt adókat és illetékeket a törvény szerint (bizonyos kereteken belül) az önkormányzat hatásköre kivetni, mértékét meghatározni. Ezért lehetséges, hogy az adók mértéke eltérő egyes helyeken, akár nulla is lehet.


Az adókivetés aszerint történik, ahogy a tudomásukra jut, erre két lehetőségük van. 1. Hivatalból tájékoztatják őket. 2. Az állampolgár közli (erre egyébként kötelezettsége van). Ebben az esetben az önkormányzatnak tudnia kellett, hiszen a közjegyző, aki az örökséget meghatározta, az ő illetékességükhöz tartozik, és neki törvényi kötelessége a tájékoztatás. A hosszú idő utáni kivetést vagy a közjegyző mulasztása, vagy az önkormányzat illetékes személyzetének mulasztása okozta. Most találták meg, kivetették visszamenőleg.


Néhány gyakorlati dolog. A hatalom az övék, valószínűtlen a győzelem bármi megkérdőjelezése esetén (akkor se lesz igazad, ha igazad van). Lehet reménykedni némi megértésben, ez a polgármesterhez (adóosztály főnökéhez) beadandó méltányossági kérelem. Valamennyi elengedése, például a hátralék egy részének, vagy halasztás a megfizetésre. Erre van jogköre, a törvény megváltoztatására nincs. Hogy él-e vele? Kérdés.


Más: nyugdíjas vagy. ingatlanadót a törvény szerint a 70. életév betöltése után nem kell fizetni. Mérlegeld ezt is. Más változat feltehetően nem létezik.

2018. aug. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

14

Ha kiteszi a honlapra, az már tájékoztatásnak minősül. És ki szokták tenni.

2018. aug. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki a segítőkész válaszát.
2018. aug. 16. 12:06
 17/17 A kérdező kommentje:
* mindenkinek
2018. aug. 16. 12:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!