Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 10 éves kislányt örökbe lehet...

10 éves kislányt örökbe lehet fogadni, ha ő nem akarja?

Figyelt kérdés

Volt egy féltestvérem, aki sajnos elhunyt. A sógornőm ismét férjhez ment, és az új férjével szeretnék, hogy örökbe fogadja az unokahúgomat. A gyerek nagyon szerette a testvéremet, nem akar másik apukát, és a neve megváltoztatása ellen is hevesen tiltakozik. Nagyon apás volt.

Náluk töltöttem a hétvégét és próbáltam meggyőzni a sógornőmet, hogy ha a lányka nem szeretné, hagyják annyiba a dolgot, az új férje akkor is szeretheti és nevelheti sajátjaként, ha nem veszi a nevére. Nem akarok kombinálni, de valahogy úgy raktam össze a dolgot, hogy adózási szempontból járnának jól, ha a gyermeket örökbe fogadná az új férje (nem értek az adózási rendszerhez, csak pár elszólásból következtettem ki).

Apai nagyszülők nincsenek, a féltestvéremmel közös anyukánk elhunyt, az apja pedig eltűnt.

A kérdés, tehetek valamit az unokahúgomért, vagy próbáljam rábeszélni, hogy törődjön bele az édesanyja döntésébe?



2018. szept. 2. 20:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ilyen esetben a gyámhatósághoz tudsz fordulni, ök meg tudják akadályozni az örökbefogadást.

Ekkora gyerek esetében feltétlen figyelembe kellene venni a kivánságát, neki valószínüleg fontos, hogy az apja lánya maradjon.

2018. szept. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a családi adókedvezményre gondolsz.


Bizony, az jó kis "fizetésemelés" tud lenni :)

2018. szept. 2. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Az egyetlen problémám, hogy ha én "pattogok" a gyámügyön, a sógornőm biztosan megszakítja velem a kapcsolatot. Akkor meg esélyem sincs látni többé a kislányt, ha kitilt onnét. Ezt nem akarom, mert ő az egyetlen akiben tovább él a testvérem és mert szeretem azt a gyermeket.
2018. szept. 2. 20:48
 4/11 anonim ***** válasza:
Neked most mi a fontos, hogy a kislányban tovább éljen a testvéred, vagy hogy neki ne legyen rossz az élete?
2018. szept. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Nyilván az utóbbi. De nagynéniként nincsenek olyan jogaim mint mondjuk egy nagyszülőnek.
2018. szept. 2. 21:21
 6/11 anonim ***** válasza:
72%

A sógornődnek ebben az esetben teljesen igaza is lenne. Ez ugyanis nem a te dolgod még akkor sem, ha a testvéred gyerekéről van szó. Az a gyermek az övé és ő most egy másik férfival él együtt. Inkább örülj neki, hogy az a férfi szeretné örökbe is fogadni azt a kislányt.

Természetes, hogy a gyerek nem akar mást apjának, de az örökbefogadás nem is ezt jelenti.

Azt kellene a kislánnyal megbeszélni, hogy senki nem akarja, hogy elfelejtse az édesapját, nem is akarja a nevelőapa átvenni a helyét, csak szeretne gondoskodni róla, ha már az édesapja nem tudja megtenni a halála miatt.

Az örökbefogadást meg kell előzze a gyermekkel való kommunikáció és a folyamat során van lehetőség arra, hogy pszichológus foglalkozzon a kicsivel. De ha ez még távoli, mert nem indították el a folyamatot, akkor javasold a sógornődnek, hogy sürgősen keressék fel a helyi nevelési tanácsadóban az egyik szakembert vagy kérjenek segítséget a gyermekjóléti szolgálattól. A kicsi iskolájában ki is lesz rakva a faliújságra idővel, most a honlapon lehet megtalálni vagy fel kell hívni a titkárságot és ők megmondják a szolgálat elérhetőségét pl. telefonszámot.

Az, hogy a gyerek ellene van az örökbefogadásnak az jelzi, hogy nem tudott megbirkózni az édesapja halálával. Ez másban is megjelenhet, akár a társas kapcsolatai, tanulmányi eredménye vagy az egészsége is kárát láthatja. tehát ELŐSZÖR a sógornődék kérjenek segítséget.

Neked az lenne a feladatod, mint testvér, hogy az unokahúgodnak a lehető legjobb körülményeket próbáld meg elérni. Akkor is ha ez a testvéred özvegyének új pasiját jelenti számára. Mert még ha anyagi okok vezérlik is a férfit, gondolj bele mi lenne a jobb a kislánynak: egy örökbefogadó apát szerezni vagy pedig egy olyan nevelőapával élni, aki neheztel, mert megnehezítette a dolgát, hogy eltarthassa a családját - benne őt is. A kislány számára az anyagi kérdések is fontosak. Amúgy 1 gyerek után nem olyan jelentős az adókedvezmény, hogy azt ne tudná a sógornőd igénybe venni egyedül a fizetéséből.

Gondold át, hogy a testvéred mit szeretne a lányának!

Egy olyan családi életet, ahol nyugalom van és az új férj jogilag is felelősséget vállalt a kislányáért vagy egy olyat, ahol a kislány eleve elzárkózik attól az új férjtől, aki ennek ellenére is a nevelőapja lesz.

Amúgy a gyermeknek nem kell feltétlenül megváltoztatni a nevét az örökbefogadáskor.

Beszéljétek meg ezt közösen, hogy ez egy sarkalatos kérdés, a kislánynak van édesapja, csak meghalt és van neve ami ettől még nem változott meg. Ahogyan a ti nevetek sem változik meg csak mert a szüleitek meghalnak egyszer.

Kössetek kompromisszumot, te segíted őket abban, hogy az unokahúgod megbékélhessen a helyzettel és belemenjen az örökbefogadásba, ők meg mondjanak le cserébe a név megváltoztatásáról. Vagy legyen kettős neve a gyereknek, pl. Veronika a Tóth édesapa és a Kovács örökbefogadó után legyen Tóth Kovács Veronika.

Teljesen igazad van abban, hogy akkor is nevelheti a sajátjaként ha nem fogadja örökbe, de láthatólag számára (vagy sógornődékkel közösen számukra) ez fontos kérdés, akármiért is az. Ha pedig fontos számukra de a kislány miatt nem valósul meg az hosszú távon a kislány kárára lesz.

de a legfontosabb, hogy forduljatok szakemberhez, aki először segít kideríteni miért is ellenkezik annyira a kislány - ahogyan beszélni fog a sógornődékkel is, akikról majd kideríti, hogy számukra miért olyan fontos az örökbefogadás. A szakember nem csak az unokahúgodnak fog segíteni, hanem elbeszélget sógornődékkel is és lehet, hogy számukra is ad tanácsokat, mit csináljanak másképpen, hogyan álljanak a kérdéshez. Az is lehet, hogy ez a szakember majd azt javasolja, hogy halasszák el a dolgot és neki hinni fognak, az ő szavát elfogadják.

2018. szept. 3. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Utolsó: azt nem látod, hoyg egy TÍZ éves kislányol van szó, akitöl a saját nevét/ideititását akarják elvenni és EZ AZ, amit nem akar?

A család akkor si müködik, ha a gyerek vezetékneve más, és jogilag az édesapja az, aki az apja, az anya férje meg nevelöapa - semmi különbség sincs a két dolgo közt a nevelés/családi élet szempontjából.

Viszont ha a gyereket akarata ellenére rákényszerítik erre, akkor egyrészt garantált, hoyg az "új apával" a viszonya rossz lesz, illetve az anyját is el fogja utasítani, mert erre kényszerítette - azaz a gyerekre nézvecsak annyi "eredménye" lesz az örökbefogadásnak, hogy az anyját meg a nevelöapját is utálni fogja!

2018. szept. 3. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Na akkor most fuss neki még egyszer és olvasd el rendesen amit írtam. Mert teljesen az ellenkezőjét, mint amit gondolsz, hogy írtam!
2018. szept. 3. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Én nem hiszem, hogy anyagi érdekek vezérelnék a családot, mert a kislány után kap az anya árvaellátásit, de ha örökbe fogadja az új férj, akkor meg nem.

Nem hiszem, hogy az adókedvezmény magasabb lenne éves szinten, mint a havi árvaellátás.

Ha viszont az érzelmi részét nézzük, én nem értem, hogy ezt minek kell erőltetni?

Ha szerető családdá alakulnak az évek folytán, akkor úgyis mindegy, de esetleg később lehet vele próbálkozni, hátha akkor a gyerek sem idegenkedik tőle. Ha meg még akkor sem akarja, akkor ezt illene tiszteletben tartani.

2018. szept. 3. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
51%

Igen, örökbe lehet fogadni egy 10 évest, akarata ellenére, ha az örökbefogadás a fejlődését nem veszélyezteti.

Még a gyermekelhelyezési pereknél is 14 éves kortól kérdezik meg a kívánságát.

Megjegyzem, ez estben csak az új férj járna rosszul, mert ha megromlik a házasság, akkor ugyanazok a kötelezettségei lesznek a gyerek felé, mint a vér szerinti szülőnek.

Szubjektív véleményem, hogy én sem erőltetném a gyereket.

2018. szept. 3. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!