Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Özvegyi nyugdíj újra igénylése?

Özvegyi nyugdíj újra igénylése?

Figyelt kérdés

Júniusban befejeztem a tanulmányaimat, viszont most szeptembertől újra diák lettem, el is küldtem a jogviszony igazolásomat a NyuFIg-nak árvasági ellátás miatt.

Én ma meg is kaptam utólag a pénzt, viszont anyukám nem kapta meg az ő részét, pedig utánam még jár neki.

Kerestem az interneten nyomtatványt ezzel kapcsolatban, amit kitölthetne, de nem találok semmmit. Esetleg írjon egy nyilatkozatot, hogy nem kötött új házasságot,stb..?


Előre is köszönöm a segítséget!! :)


2018. okt. 4. 20:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
36%

Az özvegyi nyugdíj nem utánad jár, hanem a halott férje után. És azt ha jól tudom élete végéig kapja.

A férje mindenkori nyugdíjának a 10%-kát kapja meg.

2018. okt. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Igaz, de csak abban az estben jár neki is, ha én nappali tagozaton tanulok,rendelkezem aktív tanulói jogviszonnyal és nem töltöttem még be a 25. életévemet . :)
2018. okt. 4. 20:53
 3/15 anonim ***** válasza:
51%

Ez nem igaz... én nem tanulok.. nincs gyerek már a családban.. anyum jövő január 3.-án lesz 9 éve hogy meghalt. 10 éven belül lehet megigényelni..

Apum jövőre megy el előnyugdíjba év végén, mikor betölti a 64-et, hogy megigényelhesse.

2018. okt. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
67%
Anyukád írjon egy levelet a NYUFIGnak a törzsszámra hivatkozva hogy xy nevű gyermekem nappali tagozaton folytat tanulmányokat eddig és eddig. és ő is küldje be az iskolalátogatásid!
2018. okt. 4. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Könyörgöm, aki semmit nem ért a nyugdíjakhoz, az ne adjon tanácsot, mert össze-vissza írtok mindenféle zöldséget!


Az ideiglenes özvegyi nyugdíj (ez 1 évig jár!) megszűnését követően ki jogosult özvegyi nyugdíjra?


Az, aki a jogszerző halálakor

- betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy

- megváltozott munkaképességű (egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos), vagy

- házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Özvegyi nyugdíjra jogosult az is, aki esetében a fenti feltételek valamelyike

- a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,

- a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül bekövetkezik.


A fenti feltételek közül illik-e valamelyik anyukádra? Attól, hogy te egy szem gyermekként (nem tudom, hogy egyedül vagy-e, ezt nem írtad) az árvaellátásra újra jogosulttá váltál, attól az ő özvegyi nyugdíj még nem éled fel. Ha a fentiek közül bármelyik is stimmel rá, akkor forduljatok a NYUFIG-hoz (Bp. XIII., Váci út 73.)


Ha nyomtatványt keresle, azt itt találsz: [link]

Az özvegyi nyugdíj feléledését igénylő a K14 számú nyomtatvány.

2018. okt. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
#3: Vigyázz, apukádat nehogy csalódás érje! Nem létezik olyan, hogy előnyugdíj. Férfiaknak csak és kizárólag öregségi nyugdíj létezik, ami a születési évétől függően változik, ha 1957. előtt született. 1957-től születettek esetében az öregségi nyugdíjkorhatár egységesen a betöltött 65. életév, azelőtt semmiféle nyugellátás nem jár. A munkaügyi központnál létezik nyugdíj előtti ellátás, de az özvegyi nyugdíjra azzal nem lesz jogosult, csak ha betöltötte a 65. életévét és az egyéb feltételeknek is megfelel.
2018. okt. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

#1: Ebből annyi az igaz, hogy az elhunyt férj után jár az özvegyi nyugdíj. NEM jár élete végéig - kivéve, ha már betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt.

10% mértéke SOHA nem volt, az ideiglenes özvegyi nyugdíj (1 évig) az elhunyt nyugdíjának 60%-a, utána pedig (az egyéb feltételek fennállása esetén) 30%.

2018. okt. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Egyedül vagyok csak, de 6 éve jár neki folyamatosan :) 2 éve is, miután leérettségiztem , majd szeptembertől újra diák lettem, ugyanúgy kapta eddig ő is, mint én , ezért gondolom, hogy most is járna neki :)
2018. okt. 4. 22:17
 9/15 anonim ***** válasza:
Ez így szinte kizárt, hacsak nem megváltozott munkaképességű.
2018. okt. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
folyt.: illetve ha a fentebb írt feltételek valamelyike igaz rá.
2018. okt. 4. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!