Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Közjegyzőnél írható ilyen...

Közjegyzőnél írható ilyen általános "minden ingatlan és ingó tárgyam a házastársamnak adom" jellegű végrendelet?

Figyelt kérdés

Nézegettem pár végrendelet mintát, ezekben mind külön ki vn listázva, hogy x ingatlan és y kocsi kié legyen. Mi olyan papírt szeretnénk írni, hogy halálunk esetén minden, ami akkor a tulajdonunkban van, csak a másiké legyen.

Természetesen felvesszük majd a kapcsolatot egy ügyvéddel, csak szeretek előre informálódni :)

Köszi előre is!


2018. nov. 12. 18:50
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehet természetesen végrendelkezni akárhogyan, de elég sokan csalódnak az ügyvédnél a kötelesrész miatt, mi is így jártunk. Bárkire hagytad a házadat, akármidet, a törvényes örökösöknek jár belőle a kötelesrész ami nem kevés, kényszeríthetik majd halálotok után az életben maradót az örökség értékesítésére. Ettől csak a haszonélvezet véd, az is csak ingatlan esetén létezik. De legalább erről érdemes mindenkinek gondoskodnia míg teheti.
2018. nov. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
45%

Ha házasok vagytok és nincs gyereked, akkor végrendelet nélkül is a házastársad az örökös. Ha van gyereked/gyereketek, akkor az örököl, a házastársad csak 1/3-ad részt, ha jól emlékszem és az ingatlanok haszonélvezetét.

Ha nem vagytok házasok, de van gyereked és még a szüleid is élnek, akkor az élettársad nem örököl semmit, akármilyen végrendeletet írsz.

Ha nem vagytok házasok, nincs gyereked és a szüleid sem élnek, akkor kell a végrendelet az élettársra, hogy ne az államra szálljon.

2018. nov. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha van az örökhagyónak gyermeke, akkor tartási szerződéssel lehet kivédeni, hogy örököljön.

Válás, tartási szerződés megkötése.


A tartó örököl mindent, nem kell fizetni senkinek köteles részt. Ami egyharmadrész jelenleg.

2018. nov. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Gyerekek nincsenek, a szülők élnek mindkét oldalról. Sokat utazunk és a férjem veszélyes munkát végez, anyósomékból pedig kinézzük, hogy ha ne adj'Isten történik vele valami, szívesen rátennék a markukat az ingóságainkra. Nyilván akkor már én is végrendelkezem a férjem javára, bár az én szüleim tudomásunk szerint nem ilyenek, sosem lehet tudni :)

Annyit tudunk ismerősi körből, hogy ilyen esetben csak az a ház jár automatikusan a házastársnak, amelyben éltek. Azon kívül minden öröklődik a szülők felé is.


"c.) a házastárs törvényes öröklése

...

– szülő melletti örökösként: az örökhagyó leszármazói öröklésének hiányában a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakat. Az ezen kívüli hagyaték felét a túlélő házastárs örökli, a másik felét az örökhagyó szülei fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kieső szülő helyén a másik szülő és a túlélő házastárs örököl fejenként egyenlő részben."


Ezt támasztja alá szerintem ez is, egy ügyvédi iroda weboldaláról való. Magánvagyonunk nincsen, az ő szüleitől csak adósságot kaptunk. Egyelőre minden közös néven fut és egyikünk sem szeretne anyósékkal veszekedni.

2018. nov. 12. 19:21
 5/8 A kérdező kommentje:

Aj ,első, sajnálom, hogy így jártál :(

Gondolom a kkor a szülőknek is járhat kötelesrész, nem? Ha a férjem meg meri tenni, hogy itthagy, akkor az alkoholista anyósomék részben akkor is be tudják tenni a valagukat a jövendőbeli nyaralónkba, ha kifejezetten írtunk egy papírt róla, hogy nem? Ez azért nagyon durva :(

Vonatkozik ez persze arra is, ha én csavarodom fel egy fára, de anyám szó nélkül lemondana a férjem javára...

2018. nov. 12. 19:32
 6/8 A kérdező kommentje:

Jóég vagy a félretett pénz egy részét :D

Komolyan nem lehet teljes értékű végrendeletet írni? Akkor mire jó egyáltalán? :(

2018. nov. 12. 19:39
 7/8 anonim ***** válasza:
Így van, sajnos nem lehet teljes értékű végrendeletet írni, a törvényes örököst csak súlyos esetekben lehet kitagadni a kötelesrészből, életedre tört, ilyesmi. A készpénz esetében viszont van megoldás, ha a bankban tartjátok a számlára lehetőség van haláleseti rendelkezést tenni, aki annak az élvezője az az egész pénzt viszi, nem kerül a hagyatékba! Ha nincs meg ez a rendelkezés akkor bizony az is része lesz a hagyatéknak.
2018. nov. 12. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ó, ezt jó tudni, utána is fogunk járni! Nagyon köszönöm :)
2018. nov. 12. 23:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!