Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megvalósul-e személyes adattal...

Megvalósul-e személyes adattal való visszaélés bűncselekménye az alábbi esetben, vagy csak polgári peres eljárás indítható személyiségi jogi alapon?

Figyelt kérdés
Egy magánszemély, aki hivatásánál fogva nem kezel személyes adatot, jogosulatlanul megszerzi valaki másnak az egészségügyi állapotára és orvosi kezelésére vonatkozó adatait, és ezt felhasználva a sértettnek egy előre egyeztetett vizsgálati időpontjában a sértett jelenlétében de az ő hozzájárulása nélkül bemegy az orvosi rendelőbe, hogy ott az orvos előtt dehonesztáló kifejezésekkel illetve a sértettet befolyásolja az orvosi kezelés menetét, és egyben egy közte és a sértett között folyó polgári peres eljárásban előnyhöz jusson.

2018. dec. 19. 13:38
 1/4 anonim ***** válasza:

Bonyolultabban le sem irhattad volna.


Hogy szerzi meg? Ha egy orvostol kapja meg ,akkor egy esetleges eljarasnal az orvos is bajbakerul.

A sertettnek nem kell hozzajarulnia ,hogy bemenjen az orvosi rendelobe ,mivel nem a sertett "hataskore" ,hogy eldontse ki mehet be.

Az ,hogy a sertettet dehonesztalo kifejezessekkel illeti okot adhat egy eljaras inditasara ,jo hirnev megsertese vagy hasonlo indokkal.


Viszont ha tenyleg egy orvostol tudta meg a vizsgalat idopontjat ,akkor siman tagadhatjak es mondhatjak ,hogy veletlenul jart arra.

2018. dec. 21. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Mi volt a leírásban bonyolult? Amennyiben jogász vagy, neked egy ilyen szöveg értelmezése nem jelenthet gondot

- ha már nekem fizikusként nem jelent.


1. Tök mindegy, hogy szerzi meg. A kérdés az, hogy a bűncselekmény csak úgy tud megvalósulni, hogy egy ilyen adatokat hivatalból kezelő személy él vissza a munkakörével, vagy akár úgy is, hogy pl. én kiderítem, hogy Pista bácsinak mi a baja és kihez jár kezelésre, és ezt az információt felhasználva olyat teszek, ami Pista bácsinak hátrányos?


2. "A sertettnek nem kell hozzajarulnia ,hogy bemenjen az orvosi rendelobe ,mivel nem a sertett "hataskore" ,hogy eldontse ki mehet be."


Nagy tévedés. Amennyiben az orvosnak ez ellen nincs kifogása, akkor egyedül csakis a betegen múlik, hogy engedi-e, hogy őt bekísérje rokon, barát, stb. A kérdésben szereplő helyzetben a beteg nem adott erre engedélyt.


3. "Viszont ha tenyleg egy orvostol tudta meg a vizsgalat idopontjat ,akkor siman tagadhatjak es mondhatjak ,hogy veletlenul jart arra."


Ennek nem sok értelme van. Teljesen mindegy, kitől származik az információ. Az illető egyébként már egy (más tárgyú) bírósági tárgyaláson elismerte, hogy ő maga tett lépéseket azért, hogy megtudja a kezelés helyét és időpontját, tehát nem véletlenül járt arra.


A kérdésem továbbra is az, hogy ha pl. én előre megfontolt szándékkal kiderítem, hogy Horváth József gyöngyösi lakosnak hol és mikor van kezelése, és ezzel egy minősített személyes adatához jutok hozzá, akkor már önmagában ezzel bűncselekményt követek-e el? Vagy a vonatkozó paragrafus csak ilyen adatot kezelő hivatalos személy munkakörében követhető el?

2019. jan. 7. 01:15
 3/4 anonim ***** válasza:

Koze nincs az egesznek ahhoz,hogy jogasz vagyok e,nem fogalmaztal tul egyszeruen.

Nekes nyilvan nem nehez ertelmezni,mert te szemelyesen erintett vagy,te erzed a helyzetet ,nem csak olvasod.

Azt meg amugy ne vard el ,hogy jogaszok ingyen valaszolgassanak neked.

Mondjuk azt sem ertem,hogy ha ennyire nagy jogtudos vagy akkor minek a kerdes...(?)


1. Egyaltalan nem mindegy hogy szerzi meg.

Mivan ,ha koveti ? Aztan egy eljarasban ezt ugy adja elo,hogy csak meglatta ,felhuzta magat ,ezert csinalt balhet.

Akkor a "balhe" miatt nyilvan felelni fog (bar nagy dologra ne szamits) ,de nyomozas nem fog indulni azzal kapcsolatban ,hogy honnan van az infoja a vizsgalatrol,mivel azt vallja ,hogy csak veletlen az egesz.


2. Itt egy jo pelda,a hulye fogalmazasra. Nem derult ki,hogy eleve a beteggel ment e be a rendelobe ,vagy roviddel a beteg bemenetele utan. Ha a beteggel egyutt ment be akkor sem azon van a hangsuly ,hogy bement ,hanem azon hogy lejaratta az orvos elott. Azt,hogy engedely nelkul ment be az orvosnak kellett volna kezelnie,ort hivni vagy hasonlo. Tehat az,hogy bement ,nem rendorsegi ugy. Az kerdeses ,hogy az orvos miert nem cselekedett. Vagy cselekedett ,csak nem irtad le?


3. Nem teljesen mindegy az info szarmazasa. Szelsobb esetben akar az is lehet,hogy a rendszert feltorve jutott hozza vagy az is,hogy zsarolassal szedte ki az orvostol. Nekem honnan kellett volna tudnom,hogy beismerte ?


Jossz azzal,hogy "minositett" szemelyes adathoz jutsz hozza. Ez onmagaban miert lenne buncselekmeny ,ha nem hasznalod fel?

A telekom alkalmazottjai is hozzafernek az adataidhoz (vagy egyeb szolgaltatok) ,megsem buncselekmeny,amig nem tortenik visszaeles.

Ebben az esetben viszont lehet ,viszont lehet szo visszaelesrol. Ettol fuggetlenul az,ha tudsz egy szemelyes adatot onmagaban nem buncselekmeny (marpedig te ezt kerdezted.)

Az ,hogy vissza is elt vele (beismerte) csak most derult ki szamomra.

2019. jan. 7. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"Azt meg amugy ne vard el ,hogy jogaszok ingyen valaszolgassanak neked."


És mindezt úgy mondod, hogy nyilván jogászok is járnak ide puszta jóindulatból válaszolgatni?

Ja, értem. Akkor én fizikusként majd felszámítok bizonyos összeget akkor, ha valakinek ilyen témájú kérdése lesz.


Azért köszönöm a válaszodat.

2019. jan. 21. 15:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!