Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ilyen esetben kit illet meg...

Ilyen esetben kit illet meg az örökség?

Figyelt kérdés

Elméleti kérdés:

Tegyük fel, hogy van egy idősebb házaspár, a nőnek van egy lakása, a férjével van egy közös felnőtt gyerekük, a nőnek nincsen végrendelete.

Ha a nő, az ingatlan tulajdonosa meghal, ki örököl? Az özvegy férj vagy a nagykorú gyermek? Esetleg fele-fele arányban? Vagy számít, hogy az özvegynek vagy a gyereknek van-e már külön saját lakása az örökségen kívül?



2018. dec. 31. 16:31
 1/8 anonim ***** válasza:
50%

A nő gyereke örököl, a férj legfeljebb haszonélvezetet kap, de ebben sem vagyok teljesen biztos.

Az örökösnek az öröklés szempontjából nem érdekes a vagyoni helyzete.

2018. dec. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
69%
Mivel a nőé a lakás (leírásod szerint) ezt a gyermek örökli 1/1-ben. Ha ebben a lakásban éltek a férjével akkor a férj erre az ingatlanra özvegyi jogot kap.
2018. dec. 31. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 kovpet ***** válasza:

Házastárs öröklése leszármazó mellett


Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


– a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és


– egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.


Az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon a házastárs által megörökölt haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető a leszármazók részéről.

2018. dec. 31. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

3

Az egy gyerekrész az nem mindenből jár a házastársnak?

2019. jan. 1. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 kovpet ***** válasza:
# 4: Én is úgy tudtam, de ezek szerint nem. Nyilván másoltam a szöveget, nem én írtam :)
2019. jan. 1. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A 2. válasz kimeríti a tökéletesség fogalmát.

Ha ebben a lakásban lakott a házaspár, akkor a lakás örököse egyedül a gyerek, de a férj haszonélvezeti jogot kap, azaz a gyerek csak az apa halála után költözhet oda vagy adhatja el. (Kivéve, ha az apa engedélyt ad rá.)

2019. jan. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

# 6!

Eladni eladhatja haszonélvezettel (özvegyi joggal) terhelten is, csak kérdéses, hogy talál-e vevőt és mennyiért.

2019. jan. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen, ebben is igazad van. Teljesen rosszul (hiányosan) fogalmaztam, csak arra akartam utalni, hogy az eladás nem járhat a haszonélvező kipaterolásával, csak ha az lemond a jogáról, szívességből vagy mert kifizetik.
2019. jan. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!