Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Rám iratott házon nekem kell...

Rám iratott házon nekem kell minden felújítási költséget teljes egészében állnom életem végéig, amit az ott lakó Anyám és az élettársa csak kitalálnak?

Figyelt kérdés
A szüleim rám iratták a házukat már húsz éve (amíg még mindketten éltek).Én vagyok a tulajdonos papíron. Apám már több éve meghalt. A halála után azonnal oda költözött Anyámhoz egy pasi. Azóta velem összeveszett Anyám. És mindenféle munkálatokat végeztet a házon. A költségeit pedig rám veri. Amit nem tudok és nem is akarok én kifizetgetni. Állítólag ez így törvényes és nincs módja hogy ez ellen tehessek. Köteles vagyok ezt így el fogadni életem, vagy az ő élete végéig. A pasiját sem tehetem ki a házból. Mit tehetek hogy ezt meg szüntethessem? Kihez, hova fordulhatok? Hogy érhetem el hogy ne kötelezhessenek rá, hogy bármit is nekem kelljen fizetnem amit kitalál? Tényleg ez így törvényes és köteles vagyok mindent én fizetni?

2019. jan. 10. 06:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%

KEress fel egy ügyvédet, ott kapsz egész pontos felvilágosítást.

Amit nem írtál, hoyg anyádnak van-e haszonélvezeti joga a házon vagy sem. Ha van, akkor tényleg ö dönti el, ki lakhat ott és ki nem, egyéb esetben te, mint tulajdonos - tehát ez lényeges.

A másik, hogy neked még haszonélvezet esetén is csak a fontos állagmegóvást kell fizetni, az egyéb költségek az ott lakóra tartoznak. Tehát, ha szétment a vízvezeték, azt te neked kell fizetni, ha a fürdöszobát átcsempézik, azt neki.

De a pontos helyzet ismerete nélkül csak talalgatni lehet, ezért is írtam az ügyvédet.

2019. jan. 10. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%
Semmit nem kell fizetned a rezsin kívül, mert gondolom a közművek is a neveden vannak. Anyádnak van haszonélvezeti joga? Ha nincs akkor mondd meg, hogy még egy húzás és eladod a házat és mehetnek amerre látnak.
2019. jan. 10. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
51%

Ez semmiképp sem jogszerű állapot. Jól be lettél palizva.

Ha terheletlen tulajdonos vagy, akár ki is rakhatod őket!

Ha haszonélvezeti joggal vagy terhelve akkor szinte semmi jogod az ingatlanhoz amíg a haszonélvező él, de KÖTELESSÉGED SINCS!

2019. jan. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha anyádnak van haszonélvezeti joga az ingatlanon, akkor a felújítást, állagmegóvást neki kell végeztetnie, saját költségén.

Ha nincs haszonélvező, akor neked kell ezt megtenned.


Azt érdemes tudnod, hogy az ingatlant bármikor eladhatod, haszonélvezeti joggal terhelten is.

2019. jan. 10. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
37%

Az első válaszadó hülyeséget ír. A haszonélvezőt terheli MINDEN felmerülő költség, ide értve az állagmegóvás költségeit is és a felújítás költségeit is. Nem beszélve a közös költség hányad fizetéséről.


Ha csempét akar cseréltetni, vagy átalakítást eszközölni az ingatlanon, ahhoz a tulajdonos beleegyezése, hozzájárulása is kell.

2019. jan. 10. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ptk:

"5:149. §

(3) A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek."

Rendkívüli javítások, amiket a tulajdonosnak kell végezni: az olyan nagy problémák, amik az ingatlan épségét, használhatóságát veszélyeztetik, és nem a haszonélvező okozta őket.

Tehát pl. a szarufákat megette a szú, és a tető az összeomlás határán van, akkor a tulajdonosnak kell tetőcserét végeztetnie. Ha a belvíz miatt felázott egy vályogház fala, és gyanús, hogy összeomlik, az is a tulajdonos dolga.

De alap felújítások, hogy pl. csúnya a szoba festése, meg lepergett a csempe a fürdőszobában, az a haszonélvező kompetenciája.

Tehát itt kb. fennáll a xar meg a palánk esete.

2019. jan. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi segítségeket válaszokat.

Az Anyám a haszonélvező.

De ha nincs pénzem hogy arra a házra költsek,akkor nincs.

A fizetésemből vonják le a költségeket és nem tudok ellene mit tenni.

Csak van valami kiskapu,kibúvó ami engem véd?

Hogy lehet életben ilyen törvény?

Az Anyám él ott az élettársával.És mindkettőjüknek van nyugdíja.

Arra hogy el adhatom a házat,nem tudom tényleg van e jogom?Amíg ők ott laknak élnek.

Ügyvédnél már voltam és csak a pénzt szedte be.Rossz válaszokat adott.És utólag még be is vallotta.

2019. jan. 11. 08:52
 8/13 anonim ***** válasza:

"De ha nincs pénzem hogy arra a házra költsek,akkor nincs."


Ez nem lehet kifogás. Aki tulajdonol, az köteles a tulajdonával kapcsolatban felmerülő költségek viselésére.



"Csak van valami kiskapu,kibúvó ami engem véd?"


Nem kell kiskapu. Már le lett írva, a költségek viselése anyád gondja, nem a tiéd.



"Arra hogy el adhatom a házat,nem tudom tényleg van e jogom?"


Hogy ne lenne? A tulajdonos te vagy. Attól, hogy eladod, a tulajdonos személye változik, de anyád haszonélvezeti joga megmarad. A haszonélvezőnek pedig kuss ahhoz, hogy a tulajdonos hogyan rendelkezik a tulajdonával.


De ismétlem, a ház állagának megóvása, a napi kiadások anyádat, a haszonélvezőt terhelik, nem téged. Egészen addig, amíg a haszonélvezeti jog fennáll.

2019. jan. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A haszonélvező kötelezettségei


A haszonélvező a jogaival a rendes gazdálkodás szabályai szerint élhet. A rendes gazdálkodás tartalmára nincs általános érvényű meghatározás, mivel nagyban függ például a haszonélvezet tárgyát képező dolog jellegétől, rendeltetésétől.


A haszonélvezőt terhelik a dologgal kapcsolatos terhek és a dolog használatával járó kötelezettségek, így például a haszonélvező viseli az ingatlan berendezési és felszerelési tárgyai javításának, cseréjének költségeit, lakásfestés költségét, az ingatlannal kapcsolatos közterheket, stb. Kivételt képeznek a rendkívüli javítások és helyreállítások, amelyek nem terhelik a haszonélvezőt. Rendkívül helyreállításról például akkor beszélhetünk, ha az ingatlant olyan károsodás érte, amelynek helyreállítási költsége az ingatlanból származó jövedelemmel vagy más előnnyel nem áll arányban.


A haszonélvező a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról köteles értesíteni a tulajdonost, és köteles tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárításához vagy a kár megszüntetéséhez a szükséges intézkedéseket megtegye.


A haszonélvező köteles tűrni azt, hogy a tulajdonos a dolog használatát ellenőrizze. Ha pedig a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, vagy ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását más módon veszélyezteti, akkor a tulajdonos felszólítására köteles biztosítékot adni. Ha ennek nem tesz eleget, akkor a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.


Dr. Szabó Gergely

2019. jan. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Tud valaki olyan helyeket,címeket ahova levélben vagy emailen tudok a témámmal kapcsolatban panaszt írni,segítséget kérni?Ahol ki vizsgálják és eredményt érhetek el,hogy eddig is törvénytelenül jártak el és itélkeztek felettem?Meg állíthatom ezt az egész folyamatot és esetleg vissza is igényeltethetem az eddig rám vert összegeket?Továbbra is ingyenes helyek kellenének,mert nincs pénzem pereskedni,ügyvédet fogadni.És az idő is ellenem van eddig.Köszönök továbbra is minden választ.
2019. jan. 16. 09:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!