Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Betörők ellen önvédelem?

Betörők ellen önvédelem?

Figyelt kérdés

Azt hallottam pár éve, azthiszem 2012-ben, hogy szigorítottak a BTK-n. Főleg azon a pontján, amire gondolok. Szóval, ha csoportosan, éjszaka és felfegyverkezve törnek be hozzám, akkor milyen jogom van az önvédelemre? Úgy tudom, ez a három együtt elég tágra megíri az önvédelem fogalmát.

Szóval, ha pl. a betörőt meglepetés gyanánt leütném egy lapáttal (akár mint a Reszkessetek Betörők 1-ben), akkor tulajdonképpen az jogos önvédelemnek számít?

Kérem, csak olyan válaszoljon aki olvasta vagy érti is a jelenlegi BTK-t.....köszi



2019. febr. 20. 19:22
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

#10

Ja, azt nem mondtad, a qrva gázos borsodi régióról írsz :P

2019. febr. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
0%

11: Mert szerinted máshol nem így megy? Nem csak Borosdban telítettek a börtönök, az egész országban. Akik bent ülnek cigányok az ország börtöneiben azoknak nagyon elenyésző része ül betörésért, sokkal keményebb dolgokért ülnek.

Ismerősömnek félévet kellett várnia, hogy le tudjon ülni kb. 1 hetet be nem fizetett büntetés miatt.

2019. febr. 21. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

#12

Annak idején beszédbe elegyedtem egy debreceni táblabíróval, aki erőszakos bűncselekményekben hozott ítéleteket és elárulta, Hajdú-Biharban a bűnelkövetés döntő mértékben magyarokhoz kapcsolódik. Ez 10+éve volt.

2019. febr. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
82%

LOL. Van tizen valahány válasz és egyik sem az aktuális kérdésről beszél...

Valóban változott 12-ben a Btk, de egy ügyben sosem csak a az adott törvény a fontos hanem a mögötte lévő bírói gyakorlat is. Ezt . a Kúria 2013-ban szintén átalakította, igazodva az új btk-hoz. Eszerint a jogos védelem köréből kikerült az arányosság követelménye, így gyakorlatilag azzal védekezel amivel tudsz de akkor és csakis addig, amég jogos védelmi helyzetben vagy. Azaz ha jelen esetben a betörő már ártalmatlanul fekszik a földön te nem ötheted tovább mert ott már nem vagy jogos védelmi helyzetben.

Az új btk beemelt egy új struktúrát is szituációs védelmi helyzet néven. Ez azt jelenti hogy az ott felsorolt eseteket (pl támadás éjszaka vagy csoportosan vagy felfegyverkezve stb) "automatikusan" úgy kell tekinteni mintha a védekező életének kioltására írányulnának. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ezekben az esetekben a védekező a támadó életét is kiolthatja amég jogos védelmi helyzetben van. Fontos, hogy a szituációs védelmi helyzet esetei taxatíve fel vannak sorolva a btk-ban. Akit érdekel a 22§ (2) bekezdésében megtalálja ezeket az eseteket. Minden más esetben is alkalmazható erőszak a támadás elhárítására de csak akkor ha ez szükséges.

Összegezve ha testi épség vagy közérdek vagy vagyoni javak ellen indul támadás megengedett a jogos védelem és csak a jogos védelem szükségességét kell figyelni, annak arányosságát főszabély szerint nem. A védekezés arányossága/mértéke csak akkor képezi vizsgálat tárgyát ha a védekező túl lépi a jogos védelmi helyzetet (értsd: szükségtelen erőszakot alkalmaz). Jelen példánál maradva, leütöd a lapáttal, a betörő eszméletét veszti. Ebben a pillanatban véget éer a jogos védelmi helyzet mert véget ért a támadás. Ha te tovább ütötöd a földön az már nem jogos védelem. Ilyenkor lehet azt mondani hogy az elhárítás szükséges mértékét túl lépted. Azonban ha ezt ilyedtségból vagy menthető felindulásból (ezt a bíróság mindig egyedi esetben vizsgálja) tetted ezt akkor is mentesülhetsz a felelősségre vonás alól.

2019. febr. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Nagyon meglepődök, hogy van aki még nem hallott erről.

Itt szerintem bőven érthetően leírják:

[link]


Röviden: vannak olyan helyzetek, amikor te a jog szerint reálisan feltételezheted azt, hogy az életedre törnek és ennek megfelelően sokkal tágabbak lesznek az önvédelem határai. Volt is már bőven precedens, mióta a törvény életbe lépett.

Például ez: [link]

Ebben az esetben éjszaka támadták meg a sértettet, a védekezés közben megölte a támadóját, tehát nem követett el semmilyen törvénysértést.


"Szóval, ha pl. a betörőt meglepetés gyanánt leütném egy lapáttal (akár mint a Reszkessetek Betörők 1-ben), akkor tulajdonképpen az jogos önvédelemnek számít?"


Igen, mindenképpen jogos önvédelemnek számít, HA éjszaka tört be, vagy HA fegyveresen vagy felfegyverkezve, vagy HA több betörő is van.

Egyéb esetben is arra tippelnék, hogy egy szimpla lapáttal fejbe verés esetén nem téged vennének elő, ha tényleg védelmi helyzet volt.

2019. febr. 23. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Az a VAGY szó életekbe és komoly börtönévekbe kerülhet.

Én úgy olvastam, hogy éjszaka VAGY fegyveresen VAGY csoportosan. Valahogy adja magát a helyzet h ha éjjel arra ébredek, h vki jön fel a lépcsőn a hálóban, akkor értelemszerűen nem azzal fogom kezdeni, hogy megkérdezem: elnézést van Önnél esetleg fegyver?

Igen.

Jeeeeej, akkor védekezheteeek!

Az tény,ha roma nemzetiségű, akkor inkább azt kellene mondjam, megyek készítek Önnek egy teát amíg összepakol.

Azért teát és nem kávét, mert kávénál esetleg felmerülhet az a gyanú, hogy gúnyolódom a bőrszíne miatt, emiatt külön elmarasztalhatnak.

Azért vagyok most fent, mert rèmálmaim vannak a faluban történő dolgok miatt és nem tudok aludni.

Gratulálok!

Akkor lenne tisztességes, ha a megtámadottak és az áldozatok is tarthatnának fegyvert nem csak "egyesek"!

Részemről lehet vadnyugat ha nekem is ugyan olyan jogaim lennének, mint a támadóknak!

2023. febr. 28. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!