Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhetem apukám után ilyen...

Örökölhetem apukám után ilyen esetben (házasok, de külön éltek már 5 éve) anyukám házának 1/4-ét?

Figyelt kérdés
Apukám meghalt,neki gyakorlatilag semmije nem volt. Anyu a nagyszüleim örökségéből+ saját (hitel vagy nem tudom) pénzből vett egy házat. Ami csak az ő nevén van. De mivel nem váltak el,ez közös vagyon? Megöröküljük így,mi testvérek a 1/4-1/4-et? Vagy a külön élés miatt ez kizárt? (A lakcím különböző volt,de nem hivatalos a külön élés,sehol nem lett bejelentve,nem írtak semmilyen szerződést.)

2019. ápr. 23. 12:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha anyád a saját szüleitöl örökölt, az az ö magánvagyona. A házasság alatti törlesztörészletek azonban közös vagyonnak számáitanak, tehát a házból ennyi értékü felezödik apád és anyád közt.

Ha nincsenek hivatalosan elválva, akkor továbbra is házasságnak számít a különélés is.

2019. ápr. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Az öröksége fele annyi sem volt,mint a ház értéke. Gondolom arra vett fel lakáshitelt. Bár azt nem tudom,hogyan kivitelezte volna,apu nélkül. Annyit tudok,hogy egy éven (vagy több) keresztül lett felújítva,és most már kb 3x annyit ér mint ami az az örökség volt. Nem jó a viszonyunk. Tönkre tette aput. Nem szemétkedni akarok. De ha jár valami,akkor igényt tartanék rá. Fordított esetben ő is ezt tenné.
2019. ápr. 23. 16:33
 3/6 A kérdező kommentje:
Szóval jól értem,ha az örökség volt x millio ,a ház pedig y millió,akkor x És y különbségének a fele örökölhető?
2019. ápr. 23. 17:53
 4/6 A kérdező kommentje:
És a ház mostani értéke számít? Vagy csak a ráköltött összeg?
2019. ápr. 23. 17:55
 5/6 anonim ***** válasza:

"Ha nincsenek hivatalosan elválva, akkor továbbra is házasságnak számít a különélés is."


Ezzel vigyázni kell, ugyanis a Ptk. egyáltalán nem csak a házasság "papírformáját" veszi figyelembe!


"7:62. § [Házastárs kiesése a törvényes öröklésből]

(1) Nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás."


Az a helyzet, amit a kérdező vázol, könnyen minősülhet ennek is. Sajnos ha ebben vita van, lehet járkálni bíróságra, hogy volt-e kilátás az életközösség visszaállítására vagy sem - az, hogy a halál pillanatában nem áll fent, nem is kérdés.


Az más kérdés, hogy a házastársi vagyonközösséget ugyanúgy meg kell szüntetni az egyik házastárs halála esetén is. Így a volt feleségnek valószínűleg járni fog valami, de nem feltétlenül 50%, hiszen ha az apukád az ő saját örökségét is belerakta a házba, az pedig alapesetben nem minősül közös vagyonnak.


Javaslom egy ilyen összetettebb helyzetben egy ügyvéd felkeresését.

2019. ápr. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Anyukám öröksége volt,apu gyakorlatilag semmit nem tett bele,azon az összegen kívül ami anyunak járt közös lakás eladásából,illetve ő a saját örökséget is megfelezte anyuval ez alatt az idő alatt,a banki kártérítést is (svájci frank hitelük volt) ,a felmondott életbiztosítása felét is megkapta anyu aputól,illetve a munkahelyi végkielégítését (magyarul mindent) felezett apu anyuval. Visszafelé ez már nem működött,vagyis anyu semmi bevételét nem felezte apuval. Ezeket az összegeket már mind a különélés alatt kapta meg tőle.
2019. ápr. 24. 12:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!