Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A feleségem meghalt. Kettönk...

A feleségem meghalt. Kettönk nevén volt a lakás,3 gyermek van, így a lakás felét négyen örököltük meg. Az egyik gyermek rögtön kérte, hogy az öröksége ellenértékét,1/4. részt azonnal fizessem ki, különben birósághoz fordul. Jogos ez?

Figyelt kérdés
eddig azt hittem csak akkor kérheti az örökségét, ha én meghalok, létezik ilyen,azonnal fizetnem kell, mert különben eladatják velem a lakást?
2019. máj. 2. 14:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor a gyerek a lakás 1/8 részét örökölte meg.

Természetesen joga van kérni, hogy fizesd ki neki ennek ellenértékét, vagyis tulajdonképpen hogy vedd meg tőle, de erre nem vagy köteles. Fordulhat bírósághoz és kérheti a közös tulajdon megszüntetését, de igen csekély esélye van annak, hogy bármelyik bíró is azt az ítéletet hozná meg, hogy téged a saját gyereked arra kötelezhetne, hogy eladd a saját lakásodat az ő 1/8 része miatt. valószínűbb, hogy megállapítják, hogy ki kell fizetned és ezt teheted akár részletekben is havonta.

Ha van rajta haszonélvezeti jogod, akkor megint más a helyzet, meg akkor is ha nem abban a lakásban élsz.

Szerintem csinálj egy számvetést a gyereknek és dugd az orra alá. Nézz utána, hogy kb. mennyiért tudnád eladni a lakást, abból mekkora költség menne le az ügyvédre, ügyintézésre és így mekkora összeg az ami a maradék 1/8 része. Ebből vond le azt az adót, amit az eladott ingatlantulajdon után be kell fizetnie a NAV-hoz. Ennyit kapna kézbe ha az lenne amit ő akar.

De tedd mellé, hogy te meg nem ezt akarod, vagyis emiatt pereskednie kellene. Kérdezz rá vagy nézd meg hasonló esetekben, hogy hány év alatt dől el egy ilyen ügy a bíróságon és mennyi pénzbe kerül a pereskedés (ügyvéd és egyéb költségek) közben. Tedd mellé hogy mennyi pénzért teszi mindezt, amiből még ennyit el is veszít és csak ilyen sok idő után lenne belőle valami.

Ráadásul miért költenél most egy olyan lakásrész megvételére, ami elvileg eddig is a tied volt, hogy utána ha meghalsz akkor abból ő megint hasznot húzzon azzal, hogy megörökli tőled?

A másik két gyereked már felnőtt, dolgoznak? Kérdezd meg őket, hogy megvennék-e ők a testvérüktől azt az 1/8 részt! Mert így nekik nem káruk származik belőle, hanem befektetnek pénzt amit később az ingatlan eladásakor visszakaphatnak. Ezt akkor is megteheted ha semmi nem kötelez az eladásra.

2019. máj. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
0%
Jogi kérdésekben itt vak vezet világtalant. A közösen lakott lakásból a túlélő házastárs NEM örököl, hanem özvegyi jogot kap az örökrészt illetően. Mivel itt a kérdező is örökölt, feltehetőleg egy másik lakásról van szó, amire viszont nem jár az özvegyi jog.
2019. máj. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
0%

12.

Igen. Értelmezésem szerint is erre vonatkozott a kérdés! És èn nem értettem, hogy a tulajdonostárs miért ragaszkodik a saját halálával történő osztozkodáshoz? Ha ragaszkodik az ingatlanhoz, akkor fizessen és agyö.

Ha nem ragaszkodik az ingatlanhoz, akkor el kell adni és igazságosan elosztani!

Nem akarok tippeket adni, de a lakásmaffia egy része pont a lakott ingatlanok ingatlanrészének megszerzésével történő kényszerhelyzetbe hozásra szakosodott. Persze ez csak frekventált ingatlanokra érvényes!

2019. máj. 2. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Most már csak T.Kérdező válaszait várjuk.
2019. máj. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

"A közösen lakott lakásból a túlélő házastárs NEM örököl,"


De simán örökölhet, az öröklés rendjében első mindig a végrendelet ha van és ha megvolt a szándéka a szülőknek csináltathattak is olyan végrendeletet aminek az értelmében a fenti örökrészek jönnek ki. Ennek lehet értelme például, ha a szülők tudják, hogy a ház túl nagy lesz egy személyre és az egyikük halála esetén eladja a másik és így szeretnének a felénél többet biztosítani az értékből a túlélő házastársnak a gyermekeknek meg kevesebbet. Végül úgyis az övék lesz.


Ha nincs végrendelet persze akkor jön a törvényes öröklés rendje, ahol a túlélő házastárs itt a haszonélvezetet kapja és egy gyerekrészt a többi értékből. Mivel a kérdező azon csodálkozik, hogy a halála előtt akarják eladatni a lakást simán lehetséges az is, hogy ez a közösen lakott ingatlan. Vagy az is, hogy a régi Ptk dolgaira emlékszik, a Ptk-n változtattak nemrégen, hogy az örökösök minél hamarabb jussanak az örökrészeikhez.

2019. máj. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Érdekes matematikai feladvány, hogy milyen tartalmú végrendelet esetén jönnek ki a köteles részeket figyelembe véve a fenti öröklési hányadok.
2019. máj. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Üdv.mindenkinek.

Nem írtam le, mert azt hittem nyílvánvaló, hogy a lakásra haszonélvezeti jogot szereztem a feleségem halálával.

A válaszokból látom, hogy senki sem tudja igazán a választ.

Megkérdezem majd egy ügyvédtől. Az tuti.

Mindenkinek köszönöm, hogy válaszolt.

2019. máj. 3. 06:59
 18/19 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszát. A sokféle válasz nekem egyet jelent, szakértőt kell megkérdeznem.
2019. máj. 3. 08:41
 19/19 A kérdező kommentje:

A tisztánlátás érdekében még egy két mondat. Amit a hozzá nem értésem miatt kihagytam.

A lakásban hárman éltünk, a feleségem és a közös gyermekünk. A halálával haszonélvezeti jogot örököltem.

A másik két nagykorú gyermek már nem élt velünk,ők a feleségem gyermekei, kiskoruk óta neveltem őket. Most a lakás felét megörökölték a 3 gyerek és én is kaptam egy gyermekrészt. Tegnap óta sok mindent elolvastam a témában, és úgy néz ki, hogy jogosan kérheti az egyik gyerek az őt illető örökrész megváltását, sőt olvastam olyant, hogy a biróság, ha nem tudnám kifizetni, vagy nem jönne létre egyezség elrendelheti a lakás árverezését is. Ez szuper lenne, amikor meglehetett venni a lakást, az az én pénzemből történt, most meg akár ki is dobhatnának belőle........

2019. máj. 3. 10:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!