Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Mi a véleményetek a tradicioná...

Mi a véleményetek a tradicionális fegyveres harcművészetekről?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a kenjutsura, iaidora, kyudora, barantára, ars ensisre, kendo, canne de combatra.

2016. dec. 27. 20:29
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

Kyudo:

Japán Zen íjászat. 3 óra alatt kilőnek 5 nyílvesszőt, aminek a fele mellé megy. Egy lövést 20 percig készítenek elő, meditálás és íjász kata. Aztán megfeszítik az íjat, agyukat átfutja a bushido szellemisége, minden apró kis szarra figyelnek (könyöktartás, pislogás, légzés...stb.), kilövik a nyílvesszőt... ÉS MELLÉ MEGY!!! MÉG A 8. DANOSOKNÁL IS!!! 30 méterről 10-ből 8-szor mellé lőnek! A magyar lovasíjászok 50 méterről lovon vágtatva mozgó célpontokat találnak el, sorozatban! Még a barantások is. Itt 20 év alatt letesz x dant kyudóban az ember és nem tud célba lőni.


Iaido:

A kard kihúzás művészete. Félórákat ülnek seizában, néma csöndben mozdulatlanul. Aztán hirtelen kirántjáj a kardjukat ordítanak egy hatalmasat, felállnak gyorsan lépnek egyet előre és vágnak egyet a levegőbe. Utána megint leülnek, kussban vannak 20 percig és így tovább...


Kendo:

Sport kardvívásnak mondják, de valójában bambuszbot-vívás. Csapkodnak, mint a hülyék, ordítanak is mellé, és a kalival és canne de combattal ellentétben semmi önvédelmi haszna sincsen. Drága is a ruha és páncél hozzá.


Baranta:

Ez a jobbikos, divatnáci turbómagyarok kultúrális hagyományűző szakköre. Íjászkodnak, karikás ostort pörgetnek, fokossal hadonásznak, néptáncolnak, népdalokat énekelnek, lovagolnak és bográcsoznak. Van az ú. nevezett övbirkózásuk a böllön, vagy mi. Ami ilyen szerencsétlenkedés igazából.


Kenjutsu:

Katáznak szamurájkarddal a kezükben, meg lassú párosgyakorlatoznak. Megy ám itt a samurai spirit, meg bushido ezerrel. Művészi mozgás nem több. Vívni nem tudnak, amúgy, nincs ugye sparring (azaz vívás). Egy kezdő kendós egy darab kígyóuborkával is leiskolázna egy 2 danos kenjutsust.


Ars Ensis:

Na ez már komolyabb, itt tényleg vívni tanítanak középkori európai fegyverekkel. Van is ebből versenysport is. A HEMA (Historical European Martial Arts) is ilyen.

https://www.youtube.com/watch?v=4ZIsc6KPkKA


Canne de combat:

Ez a francia botvívás, eredetileg sétapálcavívás. Nem rossz, sőt nagyon jó, ez teljesen full contact sparring alapú!

2016. dec. 28. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
30%

Előző még életében nem kendózott.


A kendo egy modern versenysport, védőfelszerelésben és full contact nyomják, emiatt ez az egyetlen értelmes és használható stílus a fentiek közül ha a hatékonyság a cél. Önvédelmi értéke pont annyi van amennyire éppen van nálad egy kard ha megtámadnak. A többinek még annyi se.


A múltkor láttam történelmi vívás edzést. Felesleges mozdulatok, nem hatékony technikák, wishful thinking. Egy kendós akármikor ki3.14csázza az egész klubot.


A canné nem rossz de a stîlus nagyon cikormányos. Az eskrima sokkal hatékonyabb.

2016. dec. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
60%

"A múltkor láttam történelmi vívás edzést. Felesleges mozdulatok, nem hatékony technikák, wishful thinking. Egy kendós akármikor ki3.14csázza az egész klubot."


Az azért ne zavarjon, hogy az ars ensis-esek és más történelmi vívók KÖNNYEN verik a danos kendósokat. :D


A kendo csak nyomorék bambuszcsapkodás, túl technikázzák bázisgyakorlatoknál és a formagyakorlatoknál, aztán mikor "vívnak" idiótán és koordinálatlanul csapkodnak, ordítani azt jól tudnak.

Franciában élek kint, van itt egy nagy kendo klub japán japán mesterrel. Van haverom is aki 2 danos kendós, kezdő HEMA-ssal vívott, mindkettő be volt öltözve a stílusuknak megfelelő páncélzatban (védőfelszereléssel). Haverom úgy le lett iskolázva, mint annak a rendje.

A canne de combatosokat pedig ne fikázd, mert nem cukormázos az, ellenben a kendó az az. Nem tudom, hogy oda haza hogy oktatják a canne-t, de itt Franciában értelemszerűen jó. Egy canne de combatos ellen odaküldhetsz akárhány danos ferdeszemű mestert, csúnyán meg lesz agyalva. Mert már lettek is megagyalva. Volt már itt Budo szövetséggel közös gyakorlás, nem voltunk elragadtatva a japán mesterektől. Ugyanis ahova savatézni járok ott van canne edzés is.


A keleti harcművészetek nagy többségének, semmi hatékonysága nincsen. Az európai fegyveres harcmodorok mindig is hatékonyabbak voltak az ázsiai harcmodoroknál. Lehet nem volt művészileg annyira kifinomult, de működött.

2016. dec. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
65%

"A kendo egy modern versenysport, védőfelszerelésben és full contact nyomják, emiatt ez az egyetlen értelmes és használható stílus a fentiek közül ha a hatékonyság a cél. Önvédelmi értéke pont annyi van amennyire éppen van nálad egy kard ha megtámadnak."


Na ezen most mosolyogtam egy nagyot én is. :)


Én kínai szablyavívást gyakoroltam a Wu stílusú Tai Chin belül, és szintén kínai lándzsavívást a Xing Yi Quan kungfun belül. De csak minimális mennyiségben, mert a két említett kungfu stílusban a pusztakezes harc oktatása jóval hangsúlyosabb volt. Magyarán én nem értek a fegyveres harcművészetekhez. De látogattam már Jashin kage-ryu kenjutsu edzést (lehet hibásan írtam le a stílus nevét), hát maradjunk annyiban hogy "táncoltak" bokkennel a kezükben. Unokatesóm kendózott évekig, de aztán átment rendes vívásra.


Amúgy az ilyen európai történelmi fegyveres egyesületek megtévesztőek, vannak akik csak "jelmezben" öltözve hagyományt őriznek, ők max vívást imitálnak. De vannak olyanok is pl: ars ensis, ahol valóban gyakorolnak vívni, megfelelő oktatókkal, azaz harcművészetet gyakorolnak, versenyeznek...stb. Ők elsősorban küzdeni tanulnak, és csak másodlagos vagy harmadlagos fontosságú nekik a hagyományőrzés.


Szóval ha láttál "történelmi vívót" akkor az nem biztos, hogy az volt, inkább csak egy hagyományőrző illetőt láttál, aki fegyverrel hadonászik a klubtársaival aktív hobby gyanánt. Az a helyzet, hogy ez így kívülről nehéz is megítélni, mert egy hagyományőrző lovagi klub (kultúregyesület) tagjai is beöltözhetnek dettó ugyanolyan korhű replikás páncélokba és lehet szintén ugyanolyan fegyvere, mint például egy többszörös HEMA-bajnoknak, aki tényleg tud vívni.

Szóval ezt így észben tartva ítéljük meg a történelmi fegyveres dolgok űzőit. Nekem volt osztálytársam, volt tagja egy ilyen római hagyományőrző csapatnak, ókori római katonáknak voltak beöltözve, szintén korhű replikák voltak a sisakok, páncélok, fegyverek...stb. Jártak is bemutatókra, többször az ország különböző területein, ők imitáltak csatát, teknősalakzat és így tovább és "vívtak" egymással.


De vannak ún. "profi" ilyen klubbok is, sőt szövetségek AMA (Ancient Martial Arts), na az olyan mint egy MMA meccs, csak éppen spártai vagy római katonáknak öltözve. Full contact harc fegyverekkel. Amerikában van ezekből is verseny. Ilyen helyeken tényleg edzenek, és tanulnak fegyverrel harcolni, vívni.

2016. dec. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Kyudo - A soha célba nem érő nyílvessző!


... 3D-ben a mozikban!

2016. dec. 29. 17:48
 6/6 anonim ***** válasza:
49%
XDDDD
2016. dec. 29. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!