Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » A forgó részei a kerékpáromnak...

A forgó részei a kerékpáromnak összegyűjtik a homokot, hogyan takarítsam, tartsam karban a biciklit?

Figyelt kérdés
Most vettem csak normális kerékpárt, egy MTB-ot szeretnék vigyázni rá, de sajnos nem nagyon értek hozzá. A villán, a váltón és a pedálon, ahol gondolom meg van olajozva ott nagyon koszos, valaki tudna segíteni mit kezdjek vele?

2020. ápr. 9. 19:05
 1/8 anonim ***** válasza:

Nagynyomásulav csapasdle várj amig megszárad és olajozd újra.

Bár egy jó bringa bírja a sarat/homokot elégsokáig...

Persze nem mindegy milyen bringa.

Mert egy komoly vereny lovat azért gyalázat mocskosan hagyni.

Egy te.co gazdaságos nem bírja.

A 2közt pedig illene hogy mocskosan is elnlegyen....egy darabig.

2020. ápr. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2020. ápr. 10. 07:42
 3/8 anonim ***** válasza:

"Nagynyomásulav csapasdle"

inkább ne....


"Bár egy jó bringa bírja a sarat/homokot elégsokáig"

nem, nem bírja



nem mosunk magasnyomásúval kerékpárt, mert bevereted a csapágyak közé és lehet szétszedni az egészet, kitakarítani minden csapágyat és újrakenni, beállítani, stb. Ha ipari csapágba veretsz be azt meg csak cserélni tudod....

ne moss magasnyomásúval!

A váz csavarjai mellett, a nyeregcsőnél, a bowden átvezetéseknél be tudja tolni a maganyomású mosó a vizet vázba és az sem jó.

nem mosunk magasnyomásúval kerékpárt! csak ha tudom, hogy úgyis szét fogom kapni. de akkor sem veretem telibe a kormánycsapágyat meg a váltókarokat például.


a láncot töröld át tiszta ronggyal, fogd össze és tekerd. a váltógörgőkről csavarhúzóval tudod lehántani at olajsarat

a lánckerekeket szintén ringgyal törölt át, lehet valami erősebb kefével is.


kis wd40-es fújj a ringyra, ne sokat, ne ázzon át a rongy és attal még át lehet rötölni a makacsabb részeket. A láncot ne fújd be wd40-el vagy más srprével mert csak belemosod a kosz a görgők közé

ha alaposabban meg akarod tisztítani a láncot akkor le kell venni és benzinben, pertóleumban kimostni - vagy ekkor már lehet magasnyomásúval is.

teljesen megszáradt, visszaszerelt láncot lehet olajozni.


én a váltót időnként leszedem és az egészet kimosom benzinben.

illetve a váltóörgőket rendszeresen kiszerelem, megmosom és zsírral rakom össze.


sajnos 100-150 km után már meg kell csinálni egy komolyabb takarítást montim.

ha külnösen szutykos terepen küldöd neki akkor gyakorlatilag minden bringázás után meg kell tisztítani a láncot ronggyal.


A vázat, kerekeket, gumikat mosószeres vízzel, szivaccsal mostom.

szintén vigyázva, hogy a csapágyakba ne menjen bele a víz.

2020. ápr. 10. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. WD 40 bike dry olajat gondoltam a láncra. És nekik van még egy ilyen degrease kerékpárra, ami láncra jó, akkor nem kell leszedni a láncot, ha azt használom? Mély homok van itt az alföldön szóval, mindenütt homokos a bicajom.
2020. ápr. 10. 12:28
 5/8 TR75 ***** válasza:

Szabad magasnyomásúval mosni, de ésszel. Általában a vázat simán moshatod vele, a láncot is (bár nekem az a tapasztalatom, hogy a láncot keményen kell csapatni ahhoz, hogy tiszta legyen, inkább a Brigéciol+magasnyomású kombi, ami bevált). Szabad a felniket is magasnyomásúval, meg a gumikat. Szabad a racsnit is, meg elöl a tányérokat.

Amit nem szabad, az bármelyik agy, a középcsapágy, a kormánycsapágy, a teleszkóp, meg mondjuk a pedál forgó része. Pontosabban szabad, csak nem közelről, közvetlenül rájuk nyomva (csak akkor már kérdés, hogy ha távolabbról csapatod, visz-e le bármennyit is a koszból - bár ha csak por és homok van, és nincs sár - főleg nem rászáradt -, akkor elég lehet).

Érdemes ezt a videót megnézni a magasnyomású mosásról:

[link]

(Persze, nyilván nem egy olcsó alkatrészt próbáltak ki, ha jól emlékszem, mondja is Simon, hogy nem mindegy a minőség.)

2020. ápr. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, megnéztem, sokat segítettél. Az enyém x-fact, szóval a középkategória alja.

Megvolt az első lemosás, a degreasert használtam, hát hozta le bőven a sarat, de maradt pici, meg néha rácsöppent a gumira ,ami nem tudom mennyire oké.

A középcsapágyhoz is fújtam belőle, mert tele volt homokkal az is, és most kattog, meg a lánc minden hatodik hetedik tekerésnél ugrik.

Meg kell wd-40-ezni valahol csapágyat vagy valamit?

Nincs esetleg valami tanfolyam, ahol ezeket meg tudom rendesen tanulni?

2020. ápr. 13. 17:24
 7/8 anonim ***** válasza:

"néha rácsöppent a gumira ,ami nem tudom mennyire oké."

egyszer-egyszer nem probléma, és töröld le ahogy tudod... De ne csinálj belőle rendszert, mert az oldószerek a gumit is oldják, öregítik. Ne a barátja a guminak sem az olaj, sem a zsír, sem a mosószerek (mármint benzin, brigéciol, wd40, féktisztító, stb a samponnal, mosogaval nincs gond :) ).


"A középcsapágyhoz is fújtam belőle, mert tele volt homokkal az is, és most kattog"

mit mondtam? nem veretünk be semmit a csapágynak csak ha amúgy is az a terv hogy szétkapjuk. sem magasnyomásúval, sem oldószerrel nem megyünk neki csak úgy! tönkre fogod vágni a csapágyat ha így tekersz vele....

milyen a középcsapágy? ha kónuszos, akkor szét kell szedni kitakarítani rendesen, újrazsírozni, beállítani és kész.

Ha monoblokkos (ipari csapágyas) akkor valszeg kuka. Kioldotta belőle a zsírt zsíroldó - micsoda meglepetés... A csapágyak porvédőit ha ki is tudod szedni hogy be tudd zsírozni soha nem rakod vissza. Anélkül meg maximum macskát dobálni jó,


"meg a lánc minden hatodik hetedik tekerésnél ugrik"

ezt is írtam, hogy csak akkor mosd ki a láncot, ha alaposan ki tudod mosni! Speével nem lehet rendesen kimosni, mert inkább csak a külső koszt belemosatod a görgők közé. Ha nem akarod levenni a láncot, akkor kivülről letakarítod és kész. A homokos belemostad a sprével a görgők közé és valszeg azért ugrik, mert nem tud elfordulni a lánc két szeme rendesen. Mozgasd át a szemeket egyenként, hogy megtaláld melyik nem akar rendesen mozogni. Érezni fogod, hogy a láncszemek nem finoman mozdulnak el egymáson - ez a bemosott kosztól van. Most már mindegy, úgyhogy lánc leszerel és benzinben áztasd ki (befőttes üvegben rázogasd, kiönt, feltölt, ráz kiönt.... amíg tiszta nem lesz a benzin). Aztán szenemként újraken.


"Meg kell wd-40-ezni valahol csapágyat vagy valamit?"

nem kenünk semmit wd40el!!!!!! nem arra való! oldószer! főleg csapágyba nem tesszük! csapágyba zsír való! Ahogy írtam wd40-es ronggyal meg lehet _kivülről_ takarítani a láncot, de olyan helyre nem fújunk ahova beszivároghat (csapágyak, lánc) mert ki fogja oldani onnan a kenőanyagot!

A csapágyakat - kerekékagyak, középcsapágy, kormánycsapágy (én a váltógörgőket is) zsírozzuk. A láncot is jó lenne ha zsírozni tudnánk, de olajozzuk, mert azt egyszerább kivitelezni.

A wd40el meg a matricákat lehet szépen leoldani.... semmi másra nem jó. kaptam egy nagy palackkal, 5 éve ott van a polcon, alig hiányzik belőle :D Jól lehet vele műhelyt illatosítani.


"Nincs esetleg valami tanfolyam, ahol ezeket meg tudom rendesen tanulni?"

a tapasztalat segít. Ha egyszer elb....od - mint most, akkor legközelebb máshogy csinálod és meg fogod találni a jó metódust.

nem árt egy kis műszaki véna és esetleg valami műszaki végzettség, mert a csapágyak, kenőanyagok működéséről elég hosszú tananyagok vannak, nem árt ha hozzányúlsz akkor tudod mit csinálsz.


Nézz körül itt a kerékpáros kategóriában korábbi kérdéseknél, mert már számtalanszor kitárgyaltuk a kenéssel kapcsolatos dolgokat és nincs kedvem mégegyszer leírni. Főleg úgy nem, hogy nem fogadod meg, aztán jössz, hogy ropog, kattog, ugrál.

2020. ápr. 13. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod.

Igazából nem akartam leszerelni, gondoltam többet árthatok vele, de akkor muszáj lesz.

Van egy év garancia rá, szóval, ha valami gáz lesz, akkor szerencsére kicserelik.

És akkor szétnézek az itteni kérdések között

2020. ápr. 13. 20:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!