Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Nagybánya környékén tudnátok...

Nagybánya környékén tudnátok mondani látnivalókat, tavakat, patakokat?

Figyelt kérdés
Átugranánk biciklivel Debrecenből és Nagybánya környékén szeretnénk szétnézni. 3-4 napos kirándulást tervezünk, de még nem jártunk arra. Szeretnénk fürdőzni is, azért érdeklődök tó vagy patak után, ahol megoldható. Köszi!

2012. aug. 27. 16:15
 1/2 anonim válasza:

A Rozsály-hegy (1307m) alatt, a Zazár-folyó partján fekvő városnak 148 800 lakosa van, ebből hozzávetőlegesen 25500 magyar anyanyelvű.

A település szélvédett, enyhe éghajlata kedvező a szelídgesztenye megtelepedésére. Ősztáji begyűjtése minden évben a vidék egyik sajátos népi ünnepélye.


A várost a II. Géza idején letelepített, később elmagyarosodott szászok alapították a XII. században. A környéken található arany- és ezüstbányák, valamint az itt működő pénzverde jelentette sokáig a városka legfontosabb jövedelemforrását.

A települést Mátyás király idején fallal vették körül, melyet a későbbi évszázadokban lassan lebontottak.

Napjainkban a város főtere teljes rekonstrukció alatt áll, de még így is felejthetetlen látványt nyújt.


A főtér legrégebbi épülete a 18. számú Erzsébet-ház, melyet még Hunyadi János építtetett. A hadvezér halála után felesége, Szilágyi Erzsébet lakott a házban.


A XIX. század első éveiben épült az Arany Sas Fogadó, ami Petőfi emlékét is őrzi. A költő feleségével 1847 szeptemberében keréktörés miatt nem jutottak el Koltóra, ahol nászútjukat töltötték, ezért éjszakára a fogadóban maradtak. Az épület a főtér és a Str. Vasile Lucaciu (volt Felsőbányai utca) sarkán található, falán emléktábla olvasható.

A Vártér sarkán látható, a város jelképének számító négy fiatornyos Szent István-torony. A Szent István-templom részeként épült a XV. század végén, de 1769-ben villámcsapás következtében leégett. Az épületből csak a 35 méter magas torony maradt épen, ezt 1896-ban restaurálták, és tetejére kilátót építettek.

A torony mögött található az 1720-ban készült, barokk stílusú Szentháromság-templom. Az épület festett üvegablakai magyar szentek életéből vett eseményeket és bibliai jeleneteket ábrázolnak.

E templom mögött találjuk a Képzőművészeti Múzeumot, ahol, többek között, a nagybányai festőiskola festőinek művei is láthatók, melyekből ez a legnagyobb gyűjtemény Erdélyben.

A várost körülvevő fal hét tornyából mára csak a Mészáros-torony maradt meg, mely nevét a középkori szokásoknak megfelelően az egyik céhről, a mészárosokról kapta.

A egykori pénzverde épületében (Str. Monetărie 1.) ma a Megyei Történelmi és Régészeti Múzeum működik.


A Klastrom-réten található a nagybányai Falumúzeum, ahol egy Oláhkékesből (Chechiş) származó, 1630-ban épült görög katolikus fatemplomot, és a közeli falvakból ideköltöztetett, részben berendezett parasztházakat találunk.


A réttől nem messze láthatjuk a festőiskola több épületből álló műteremkertjét, melynek egy részét még napjainkban is műteremnek használnak a romániai magyar és román képzőművészek.


Nagybányán, a "világ legbájosabb városában" született Tersánszky Józsi Jenő.


A régióba látogató turisták elszállásolásában és körutak szervezésében Szász Imre nyújt segítséget (x).

2012. szept. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
Szerintem érdemes megnézni a Kék tavat is, meg a Bódi tavat. Igazán nincsenek messze Bányától, ha autóval vagy.
2023. aug. 28. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!